Повернулись, або День скандалів у Раді після канікул

18022 перегляди
1
Роман РоманюкRoman Romaniuk
Вівторок, 16 травня 2017, 20:00
FB Yan Dobronosov

Місяць політичного спокою закінчився.

Після довгої і виснажливої роботи по "закордонних округах" депутати Верховної Ради нарешті повернулися на роботу.

І вже перший день поновлених засідань приніс Україні кілька безпрецедентних скандалів, які визначатимуть публічні дискусії на місяці наперед.

Вперше в історії української політики народного депутата позбавили мандата через подвійне громадянство. При тому, не давши йому навіть слова для виступу.

Вперше Україна зробила великий крок до входження в дуже нечисельний клуб країн, які обмежують свободу інтернету.

І обидва ці рішення можуть мати абсолютно непередбачувані наслідки для політичної ситуації.

Але у вівторок, 16 травня, у сонній і млявій після канікул Верховній Раді вони не справили ні на кого особливого враження.

Достукатись до свідомості

Останнім часом, особливо на тлі постійного напруження в період "травневих свят", в українському суспільстві усе частіше лунають заклики скасувати вихідні 1-2 та 9 травня.

Натомість самі депутати, так би мовити, від гріха подалі, влаштувати собі не тижневу – а місячну перерву.

16 травня вона, нарешті, закінчилась, і веселі, хоч і дещо мляві депутати від самого ранку почали сходитись в Раду.

Під будівлею парламенту їх уже чекали. На площі Конституції докричатись до парламентарів прийшло одразу п'ять мітингів. При тому всі протестувальники з усіх акцій спокійно вмістились на невеликій смужці бруківки між Радою і Маріїнським парком.

Перед входом у парламент один зі співробітників поліції в цивільному одязі інструктує свого колегу в камуфляжі.

"Це неважні, це Трансперенсі. Міжнародники якісь", – пояснює він, показуючи рукою на учасників акції в жовтих футболках, які розмістились скраю на "лівому фланзі".

Далі у його розповіді ідуть "люди Міхо", під якими мається на увазі Рух нових сил, з вимогою ухвалити новий виборчий закон. Ще далі праворуч стоять "чорнобильці" і "цей Шабунін".

 

Останні дві групи на мітингу найчисельніші. Громадські активісти, серед яких і згаданий лідер Центру протидії корупції Віталій Шабунін, вимагають не приймати законопроект 6220, який, за їхніми словами, може стати ударом по незалежності НАБУ.

Активісти принесли під Раду шибеницю і привели групу катів, які будуть карати політиків.

"Цю акцію можна назвати "Привіт із майбутнього", – сміючись, пояснює УП усміхнений Шабунін суть подій.

"Чорнобильці", які нудяться перед початком свої акції, зацікавлено мітингують і за НАБУ, поки їхні організатори нарешті не згадують, що вони всі посходились сюди не для того.

Тим часом у сесійній залі спікер Андрій Парубій уже відкрив засідання. Він вітає усіх з початком роботи і закликає депутатів нарешті сходитись під купол.

Але ті не дуже квапляться слухати Парубія. В кулуарах маса депутатів роздає коментарі телекамерам, а з десяток обранців слухають заклики Парубія під телевізором в буфеті.

"О, диви, Парубій уже кличе. Ходімо", – звертається один депутат коаліції до іншого.

"Та чекай. Не спіши. Зараз там виступи від фракцій, бла-бла-бла, а тоді вже можна йти", – відповідає йому колега, роблячи ковток ранкової кави.

Мінус один

З іншого боку їдальні помічниця котрогось із народних депутатів пояснює комусь у телефон, коли її шеф зможе з ним зустрітись.

"Ну, вони там зараз "закон про терпіл" приймуть, і він буде вільний… Ну, про тєрпіл… Шось там з громадянством, я не дуже в курсі", – притишує голос помічниця, коли повз неї проходить журналіст УП.

Швидше за все, розмова була про позбавлення депутатського мандату Андрія Артеменка, в якого два тижні тому президент Петро Порошенко своїм указом забрав українське громадянство.

Якраз у цей час лідер Радикальної партії, за списками якої Артеменко й обрався у парламент, відбивається від запитань журналістів.

В оточенні камер біля сходів у кулуарах Олег Ляшко розповідає, скількох зусиль він доклав, щоб "цього зрадника", "агента Кремля і ФСБ" позбавили громадянства.

"Я дуже багато зусиль доклав, щоб переконати президента забрати громадянство в Артеменка. Дуже багато сил пішло і на те, щоб переконати депутатів проголосувати за позбавлення його депутатства… Якщо у тебе український паспорт, щоб грабувати країну, а ізраїльський, канадський, американський, щоб там ховати награбовані бабки, то ти покриватимеш Артеменка. У нас тут таких із сотню депутатів", – обурюється Ляшко.

"У мене паспорт тільки один – український", – про всяк випадок додає головний "радикал".

Тим часом у сесійній залі закінчується фаза "виступи і бла-бла-бла". Завершує її лідер Опоблоку Юрій Бойко, який вирішив нагади про "влаштовані владою" масові заворушення на 9 травня.

 
RADA.GOV.UA

Після цієї заяви не витримує "Народний фронт" і вимагає виступу. Депутат Юрій Береза від обурення аж забуває слова, згадуючи побиття ветеранів АТО у Дніпрі.

"Ті люди, які захищають, в тому числі цю залу, були жорстоко побиті тітушками, кукловод яких сидить в цьому залі... І тому я звертаюся до генерального прокурора, щоб він вніс до нашої зали і позбавив депутатської недоторканності організатора масових заворушень у місті на Дніпрі Вілкула", – кричав Береза.

В Опоблоці на цю заяву відреагували спокійно.

"Ай, припиніть. Ну що ви з них хочете? Вони самі зараз зроблять Сашу мучеником. Ще й за 9 травня", – каже УП один із впливових однопартійців Вілкула, багатозначно усміхаючись.

І поки питання з мандатом екс-регіонала ще тільки може стати предметом всефейсбучної сварки, то депутатство Артеменка уже нею стало.

Майже одразу після перепалки "опоблоківців" і "фронтовиків", Рада перейшла до питання припинення повноважень колишнього "радикала".

Найпалкіше вимагав забрати мандат в Артеменка усе той же Ляшко, з яким вони одним списком прийшли у Раду.

"Якщо ми виходимо з вами на цю трибуну, складаємо присягу, зобов'язуємося виконувати Конституцію, вірно служити українському народу, а водночас у матні тримати по кілька паспортів, то в мене питання: якому народу служить той народний депутат, який має інші паспорти?" – розмахуючи руками, кричав з трибуни Ляшко.

Правда, цей його палкий виступ мав дуже неприглядне тло. В.о. голови регламентного комітету Павло Пинзеник повідомив депутатам, що Артеменко оскаржує в Окружному адмінсуді указ Порошенка, і суд може призупинити його дію. На це ж звернув увагу і депутат Нестор Шуфрич, який чи не єдиний вступився за Артеменка.

Самого ж депутата-без-громадянства в залі не було.

Але депутати коаліції були налаштовані дуже рішуче.

"Ми зараз будемо голосувати за позбавлення іноземного громадянина статусу народного депутата України. Це нонсенс! Він не може перебувати в цій сесійній залі. По-друге, хотів би нагадати багатьом, які зараз попередньо виступали: а хто, як не ви, будете зараз виступати за захист "кремлівської консерви", який в Америку привіз план Путіна?" – "громив" опонентів лідер НФ Максим Бурбак.

І сесійна зала його послухала.

244 депутати проголосували за безпрецедентну для України річ. Вперше в історії у депутата спершу забрали громадянство, а тоді й мандат. При тому, що у самій Раді не приховують, що "не Артеменком єдиним".

Цікаво, скільки громадян інших країн голосували за це рішення, і скільки із них кричатимуть про політичне переслідування у скорому майбутньому.

"Якщо вони потім будуть питати, по кому подзвін, то нагадайте їм цей день", – не так роздратовано, як розчаровано прокоментував УП події в Раді один із мажоритарних депутатів.

"Однокласники Вконтакті з колорадськими стрічками"

Поки депутати розбирались із повноваженнями свого тепер уже колишнього колеги, на сайті президента з'явилась чергова сенсація.

Президент увів в дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні російських компаній, де поряд з Газпромбанком і військовим концерном "Алмаз-Антей" опинились і соцмережі Однокласники, Вконтакті, сервіси Яндекса та бухгалтерська програма 1С.

Не встигли депутати ще прокоментувати історію з Артеменком, як треба було переключатись на вже нову надважливу тему.

Тому певний час у кулуарах спікери політсил ухилялись від коментарів. Втім, коли до журналістів вони таки вийшли – легше не стало.

Хоч рішення приймалось президентом, але навіть глава фракції, яка носить його ім'я в Раді, не міг виразно пояснити суть подій.

 
rada.gov.ua

Якщо опустити загальні фрази із прес-релізів, то на запитання журналістів, для чого, скажімо, блокувати бухгалтерську програму, якою користуються до 80% українських підприємців, і чим її замінити, Артур Герасимов відповісти не зміг.

Навіть Вікторію Сюмар, яку вважають одним з двигунів на напрямку інформполітики в "Народному фронті", таке рішення РНБО заскочило зненацька.

"Треба дивитись документи, але питань дуже багато. Взагалі блокування соцмереж – це дуже слизький шлях. На що РНБО опиралась, чи є у них рішення судів, чи як це зроблено, поки не зрозуміло", – заявила Сюмар журналістам.

Ще один співрозмовник у НФ розповів, що раніше в СБУ розповідали, що "пропрацьовують кілька сайтів".

"Але говорилось, що мова йде про якісь сепарські контори. А тут "Вконтакті", Яндекс. Як вони взагалі будуть блокувати Яндекс? Я на це подивлюсь", – щиро не розуміють рішення РНБО навіть у НФ.

"У нас, як завжди, вийшло все навпаки. Треба було спершу підготуватись, змінити законодавство, щоб можна було блокувати окремі сторінки, мати важелі для розмови з провайдерами, а тоді вже рубати з плеча. А ми, виходить, спершу рубанули, а тепер будемо наздоганяти", – розводить руками радник глави МВС Зорян Шкіряк.

На запитання УП, чи він уже встиг видалити свої профілі у "Вконтакті" і "Однокласниках", радник міністра запевняє, що ніколи таких не мав.

"Мене там ніколи не було. На щастя. У Facebook колись було зо 20 Шкіряків, і вони всі якісь новини від мого імені роздавали. Але до честі FB, їх вдалось позакривати", – розповідає Шкіряк.

Вишенькою на торті цього дня стала ще одна заборона.

Цього разу – георгіївської стрічки. Півгодини роботи найвищого законодавчого органу країни було витрачено на те, щоб 238 народних депутатів підтримали ініціативу Антона Геращенка про заборону "символу окупаційної війни РФ проти України".

У такі моменти доводиться шкодувати, що не можна ухвалити закон, який би заборонив депутатам витрачати час на дурниці.

Роман Романюк, УП

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 95.132.96.---dowbusch17.05.2017 09:40
ЯКкби Рада була адекватна,мала тісний зв'язок з народом,то першим питанням було б відміна енерготарифів,які нищуть населення,що не має грошей на їду,ліки,цукерки дітям і внукам.а ОЛІГАРХИ НІЯК НЕ НАЇДЯТЬСЯ.ХІБА НАЙВАЖЛИВІШІ ПИТАННЯ РАДА ПІДНЯЛА?.нІ!
Усі коментарі
Бікіні, мігранти та надмандати: як агітують та голосують у Німеччині
Змінити життя. Чому кожній людині треба хоча би раз піти в гори
Віртуальний Степан Бандера
Організовані Партійні Групи-4: "Відродження" з Хомутинніком і без
Усі публікації