Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Кому потрібна європейська Україна

Валентин Ткач _ Середа, 09 грудня 2009, 13:56
Версія для друку Коментарі9

Для себе Україну, що є країною Європи, я визначаю як країну зі встановленими однозначними і чіткими взаємними правами.

Це надзвичайно важливо, бо Україна пройшла через трансформаційні процеси зміни форм власності, а це викликало появу абсолютно нового поля прав, які потребують постійного догляду і впорядкування.

Відтак, спробуємо визначити, а кому потрібна така європейська Україна?

Якщо розглянути виконавчу владу, то, для професіонала, чіткі і визначені права - це його робочий інструмент. Але для того кадрового складу, який ми маємо - це "смерть".

Чітко встановлені взаємні права автоматично формують чіткі і зрозумілі обов'язки. В полі повних і однозначних посадових інструкцій непрофесіоналізм виявляється миттєво. Та як же в таких умовах бути нашим виконавцям, для яких вищою ознакою володіння фахом є догоджання керівництву?

А ситуація достеменно така, бо її сформувала саме система невстановлених взаємних прав, де обов'язки розмиті і можуть тлумачитись довільним чином, і тлумачем є керівник. Висновок з цього простий: виконавчій владі не потрібна Європа в Україні.

Якщо розглянути законодавчу гілку влади, то встановлення взаємних прав для них означає, що вони повинні працювати, як галерні раби. Це їх - законодавців - прерогатива і обов'язок знищити всі "поля безгосподарності", встановити чіткі зони відповідальності, визначити об'єкти піклування і догляду та встановити відповідальних і виконавців.

Та нашим законодавцям до цього не стає не тільки снаги, але і фаху. Та менш за тим, можна "запрягти" відповідні інститути, галузеві установи, які покликані цим займатися. Вони можуть підготувати необхідні проекти рішень. Але тоді виникає питання, як бути з тим, що досі, "в ручному режимі", наші можновладці цим займались в індивідуальному порядку?

Питання риторичне, але воно підказує відповідь: законодавчій владі не потрібна Європа в Україні.

Для судової гілки влади нерозподілені взаємні права - це "хліб" ("засів"). Я завжди наполягав і наполягатиму: до Суду ставлення має бути лише високоповажне. Але, в даному випадку, я не про Суд, я веду мову про систему невстановлених взаємних прав, яка генерує непереборні корупційні спокуси.

І причини слід шукати не в Суді, а в тих кричущих невизначеностях та неоднозначностях, колізіях, які залишив законодавець без догляду. Воістину: держава (суспільство) готує злочин, "злочинець" лише його виконує.

Чи потрібна Європа в Україні для судової гілки влади? Відповідь у мене неоднозначна: в судовій гілці влади, я переконаний, є професіонали, яких менш за все цікавить Європа, а от залишена без реформування система невстановлених прав щиро турбує.

Для бізнесу європейське інституційне поле є мрією, мрією щирою і близькою до відвертого прагнення. Але бізнес прагматичний, він повинен вирішувати щоденні поточні питання. В полі невизначених взаємних прав способи вирішення цих питань не тільки не європейські, а здебільшого позазаконні, і ми їх визначаємо делікатно, як "тіньові".

Його настрої подібні до настроїв водіїв на дорозі: вони проти хабарів в принципі, але це єдиний спосіб без тяганини залагодити питання. Відтак, бізнес прихильник європейськості в Україні, він може виступити союзником того, хто почне реформи, але, ситуативно, він є заручником обставин.

З цих обставин його потрібно вивести і тільки тоді можна буде стверджувати: бізнесу потрібна Європа в Україні. Поки що це не так.

Для місцевого самоврядування нерозподілені права - це вже давно спосіб існування. Навіщо їм змінювати ситуацію, в якій вони "вирішують питання". Європа самоврядуванню найбільше підходить, але лише як прекрасний привід для відряджень.

Наука та освіта щодо європейськості України найкраще говорить, вона навіть вірить в те, що бажає Україні європейські перспективи. Але це бажання нагадує мені театр абсурду.

В Європі половина наших вишів перестала б існувати через день. А більше половини викладачів, наступного дня шукали б собі роботу. Потрібна їм Європа в Україні? - На словах - "так", а щиро - "ні".

Питання про бажання європейськості щодо нашої "еліти" риторичне. При перших же ознаках присутності Європи в Україні ця "еліта" піде на смітник історії. То чи потрібна їй така Європа? Звичайно, що ні, тому "багатовекторність" мета її сподівань.

Що цікаво, то це те, що "багатовекторність" можна розглядати зовнішньополітичним апофеозом розхристаності внутрішніх правових взаємин.

Про європейськість наших партій і їх бажання побудувати європейську Україну можна буде говорити тоді, коли вони насправді стануть партіями. Ні, ознаки партій у них є. У деяких, навіть, виразні, але в переважній більшості наші партії нагадують клієнтели. А це те, чого потрібно позбутися, якщо говорити щиро про Європу.

Поліклініка, школа, ЖЕК (начальник!), будь-яка бюджетна установа тощо; як ви гадаєте, яке враження у виконавців викличуть нові посадові інструкції сформовані на чітких обов'язках і фахових вимогах? Вірно - Європа їм не потрібна.

Про сільське господарство я навіть не хочу говорити, бо надзвичайно поважаю цих людей, які займаються конче необхідною країні роботою. Але їх роботу інакше, як самоексплуатацією не назвеш. А Європа не знає і не розуміє що це.

Можна на селі встановити взаємні права? Відповідь: можна і вкрай потрібно. А хто це буде робити? Відповідь: на селі - ніхто. Та, якщо точніше, то цим займаються окремі люди, але до самоексплуатації на землі вони жодного стосунку не мають. Питання: потрібна цим людям Європа в Україні? Відповідь: Боже збав.

Про журналістів я писати не буду. Їм мої підказки не потрібні, вони самі можуть зробити і постійно роблять вибір між "Засадничими принципами "Вашингтон Пост" і "редакційними засадами".

Виникає узагальнююче запитання: "Так кому ж потрібна Європа в Україні?".

Як це не дивно виглядає у намальованій картині, відповідь гранично чітка - дітям. Нашим дітям! Немає жодного сумніву, що прикриваючись розмовами про"«особливий шлях", "багатовекторність" (відчуваєте мотиви?) наша самоназвана кабінетна і посадова еліта побудує собі в Україні "європейські офшори".

В крайньому випадку вона побудує вертольотні майданчики, з яких легко перебереться в ту ж Стару Європу. А наші діти залишаться тут у "багатовекторній" Україні, де їх будуть навчати вчителі, які не вміють вчити, де їх будуть лікувати лікарі, які не вміють лікувати, де їздити вони будуть у транспорті, в якому шофер вважає допустимим "забуханим" сісти за кермо, бо на дорозі стоїть інспектор, з яким можна вирішити питання не по-європейськи.

Завдання майбутнього президента, відповідальних політиків і справжньої еліти - звернути увагу на ті страшенні тотальні розриви між правами і відповідальністю, які виникли внаслідок трансформації власності, усунути їх, а отже створити умови для формування нової практики дій - нового суспільного договору, про який можна буде сказати, що він європейський.

Валентин Ткач, Чернівці, для УП

Все про: Європейський вибір

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
powered by lun.ua
IP: 194.125.244.---
Инженер_УНИАН _ 12.08.2010 08:46
>Як це не дивно виглядає у намальованій картині, відповідь гранично чітка - дітям. Нашим дітям!

Абсолютно верно! Автор попал в десятку!
IP: 193.37.156.---
Перлина72 _ 10.12.2009 14:56
На жаль в Україні Європа необхідна лише невеликій групі людей (камікадзе) що живуть, творять,працюють тут. Інші, на жаль чи на щастя, виїхали на роботу і залишилися там жити, інші вивезли свої сім'ї у фешенебельне життя.
IP: 77.52.220.---
profy _ 10.12.2009 00:14
На жаль тема Украіна - ЄС мало обговорюється, тому можна подякувати авторові за намагання звернути на це увагу. Але він трохи заплутався в технології трансформації українського законодавства до європейського. А тільки так можна вийти на шлях, яким пішли наші успішні західні сусіди. Я вивчав досвід пострадянських країн, які вже в ЄС. Там все проходило по такому сценарію. Вибирався зразок правової системи, що діяла в конкретній європейській країні, парламент в цілому, за короткий час приймав цю систему в комплексі( це десятки тисяч законів, звязаних і збалансованих один з одним). І не треба нашим депутатам багато працювати, просто проголосувати за готову Систему. Для цього необхідно єдність ВР, Президента й Премєра. А це можливо тільки при президенті ЮТ, подобається вона нам чи ні. Будемо прагматиками. А то так і залишимось на багато років аутсайдерами в Європі. Це набагато ганебніше, ніж пасти задніх в футболі.
IP: 77.122.1.---
popandopalo _ 09.12.2009 22:25
на президентских выборах нам всем нужно голосовать за вменяемого аутсайдера, который не связан обязательствами с нашей гребаной "элитой". Только так можно получить шанс выползти из этого дерьма. А яныка, юлю, интеллект-президента, яценюка, литвина отправить на политическую свалку, да , и не забыть вручить каждому по зеркалу, там они найдут ответы на все свои вопросы.
IP: 91.197.252.---
Atass _ 09.12.2009 21:34
"Завдання майбутнього президента, відповідальних політиків і справжньої еліти"

Статья, безусловно, правильная, только где взять "відповідальних політиків і справжню еліту"?
Среди нынешних кандидатов таких нет. Разве Гриценко и Тягнибок. Последний, правда, слишком радикален в гуманитарных вопросах.

Анастасія Леухіна:
Кого і чому не візьмуть в нову поліцію

Кандидати "ззовні" мають хороші навички та досвід проектного менеджменту, але не завжди розбираються в законодавстві і нюансах ведення правоохоронної роботи. Якщо коротко, то вибір небагатий. Більшість кадрових рішень по управлінцям в поліції будуть компромісними. (рос.)

Максим Соколюк:
Законопроект 3224: останній шанс для нової ID-системи в Україні

Уряд суттєво переписав законопроект протягом останніх двох тижнів з урахуванням усіх зауважень від громадськості, омбудсмена та депутатів. Неухвалення закону може поставити хрест на запровадженні нової системи ідентифікації осіб...

Олег Несінов:
Поверніть право на суд!

В жебрацьких умовах неможливо реалізувати більшість тих прав, що передбачені Конституцією: на житло, освіту, медичну допомогу, тощо. А після збільшення ставок судового збору – і право на суд!


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter