Лібералізм: утопія, яка здійснюється через нас

402 перегляди
8
Вівторок, 14 липня 2015, 13:16
Ольга Михайлова
аспірант-політолог, для УП

Лібералізм став для українців синонімом безладдя і беззаконня, диких джунглів капіталізму, неконтрольованого дерибану, коли багаті отримують карт-бланш ставати ще багатшими, а бідні – ще біднішими.

Таке упередження знаходило живлення у відвертостях окремих багатіїв-циніків, які називали себе лібералами. Відповідно, порядні люди не відчували гарячого бажання заявляти з ними солідарну ідеологічну позицію.

На пострадянському просторі політична сила, що заявила би цінності ліберальної демократії, не мала би шансів у виборця. В той самий час заявка на "правову демократію" виявляла себе більш привабливою, оскільки обіцяла правовий контроль і принаймні намір обмежити беззаконня всевладних багатіїв.

Тобто поняття "ліберальна" та "правова" викликали різну реакцію виборців і виявлялися навантажені різним змістом.

У політиці це брали до уваги і використовували для досягнення кращих електоральних результатів. А наскільки така настанова була абсурдною, мало кого цікавило, адже політтехнологам байдуже до істини і до відновлення імен, до чого закликав Конфуцій.

Таврування лібералізму дісталося у спадок від совку і згодилося для маркування гримас "дикого капіталізму". А з водою викинули і дитину, "замруживши очі" на те, якою мірою здійснення ліберальної утопії зробило нас, мешканців України, такими, якими ми є.

Адже ліберальний проект – це фундаментальна утопія, яка здійснюється через самоздійснення людини. Ми не помітили, як вона здійснилась через нас.

До формулювання засад ліберального проекту влада уявлялась як така, яка за своєю природою відчужена від усіх і від кожного; владу втілював суверен, що мав трансцендентну природу.

Цим сувереном проголошувався монарх, або аристократія, або нація – головне, суверен завжди виявлявся неосяжним і недосяжним для суспільства і його пересічних членів. І він вимагав підкорення і підданства.

Ліберальний проект покінчив з цим відчуженням влади від суспільства. Суспільство було заявлено сувереном, що володіє або принаймні має володіти усією повнотою влади.

Можна сперечатись, якою мірою ця настанова набула втілення у найліберальніших країнах. Не менше суперечок викликає і питання, якою мірою цей проект передбачав перетворення влади, а якою – перетворення людини.

І що мало чому передувати.

Адже підданий, що підлягає владі, скажімо, монарха, не може набути повноти влади – і не так через причину примусу з боку влади, як через відсутність владних амбіцій і компетенцій.

Так, в Росії переважна більшість підданих не посягають на владу Владіміра Путіна, бо вважають його гідним влади, а себе – лише гідними підданства. Отака підданська ідентичність.

Та якщо особа вважає себе не підданим, а громадянином, її не зупинить тиск влади, коли вона стверджує свої громадянські права на владу – на народовладдя.

Це стається тоді, коли "громадянське" стає ідентичністю, а не лише правовою категорією. Громадянин – це статус, для набуття якого не достатньо повноліття, черги у паспортному столі і сплати відповідного податку.

Громадянин – це особа, яка має особливу, подвійну природу: підданого, але водночас і владного суверена також.

Виявляється, у реалізації ліберального проекту найважливіше створити громадянина, а всі інші відповідні атрибути ліберального світу будуть набувати реалізації по мірі поширення громадянської ідентичності.

Лише зо два роки, як в Україні дійсно почалась ліберальна революція, і вона триває. Це визнають окремі інтелектуали, а більшість громадян вперто відкидає.

І це при тому, що ті самі громадяни вперто демонструють намір здійснювати владу, і домагаються свого у мирному житті, як у свій час домагалися на барикадах. Така ідентичність, проти неї нічого не вдієш.

Ця ідентичність передбачає повагу до особистості, якщо вона має повагу до інших, тобто спроможна домовлятись. Також засадничою для українців виявляється плюральність – тобто визнання різноманітних світоглядних орієнтацій, якщо вони лише не є загрозою свободи для оточуючих.

І суттєвою цінністю, зрештою, виявляється цінність народовладдя – тобто права громадян здійснювати владу.

Фундаментальні основи цієї ідентичності окреслені ліберальною теорією. Адже лібералізм це лише на прикладному рівні політична ідеологія чи партійна належність. На рівні фундаментальному – це теорія.

Цю теорію не вивчають в українських освітніх закладах, як колись марксизм-ленінізм. Хоча саме Україні, з її досвідом Майдану, належить розвинути цю теорію далі, дати їй поштовх до розвитку.

Ліберальна теорія визнає свободу чільною мотивуючою цінністю і розглядає її передумови, а також умови її реалізації у житті людини. Причому серцевиною свободи визнається автономія індивіда.

Автономія розгортається і реалізується у різних проявах свободи – і в негативних, і в позитивних. Негативна свобода – "свобода від" – забезпечує автономію індивіда через захист від зазіхань і насильства, переважно через гарантовані права.

А позитивна свобода – "свобода для" – служить реалізації саме того проекту кращого життя, якому надає перевагу раціонально налаштована автономна особа.

Для того, щоб мати свій проект кращого життя, треба мати достатню міру раціональності. Раціональність виявляється більш фундаментальною основою лібералізму, ніж уявлення про права.

Принаймні у розмислах Канта, а вони лежать в основі ліберальної теорії, лише раціональний етично мотивований вибір є передумовою прав. Не навпаки. Бо складно розраховувати на дотримання суспільного договору з боку індивідів, які не проявляють раціональних спроб домовитися с оточенням.

Часто ліберальні цінності трактують як цінність дотримання прав людини. І навіть акцентуацію на правах визначають як фундаментальний лібералізм. Але більш фундаментальним у ліберальній теорії є раціонально усвідомлена свобода індивіда, яка є запорукою і наслідком його автономії.

Права автономною особистістю неодмінно будуть здобуті, найкраще – не збройним шляхом, а шляхом домовленостей раціонально налаштованих сторін договору.

Навпаки, сумнівною видається ідея "захисту прав людини", що не є автономною, не здобуває собі прав і не є стороною суспільного договору. Риторика захисту прав в таких випадках найчастіше – маніпуляція з боку не-ліберальних структур.

Вони з легкістю жертвують своїми підданими-"гвинтиками", але намагаються перекласти відповідальність за ці жертви на ліберальний світ і тим самим деморалізувати його.

Бути сучасником поширення ліберальних цінностей – ще не означає автоматичного набуття прав. Спочатку – звернення до фундаментальних засад лібералізму на рівні ідентичності, а набуття прав може стати лише наслідком цього, за умови докладання зусиль.

Заклик звернутися до фундаментальних засад лібералізму фактично є закликом до ліберального фундаменталізму. Парадоксальний заклик, що приховувати.

Адже фундаменталізм наполягає на потребі повернення до витоків традиції. Він вимагає відмови від нашарувань, обумовлених конкретними обставинами, в яких існувала традиція, задля того, щоб повернути вихідний посил концепту. І, так, будь-який фундаменталізм налаштований змінювати світ.

Виправлення імен також змінює світ. Хоча бо тому, що цей світ стає більш усвідомленим, а відтак – раціональним. Упередження щодо лібералізму в Україні значною мірою має нераціональний характер.

Ліберальний фундаменталізм у сучасній Україні – лише спроба визнати наявне, дати відповідні імена тому, що й так відбулося. Не цуратися цінностей свободи й автономії особистості, бо українське суспільство засвідчило свою прихильність саме до цих фундаментальних ліберальних цінностей. А разом з тим і свою готовність їх відстоювати.

Ольга Михайлова, політолог, для УП

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 109.95.50.---Sergey Bochkarev..
Уважаемая пани аспирант. А вам не кажется, что само слово "политолог" у нас уже имеет почти ругательный оттенок. И занявшись чем-нибудь более полезным, можно спасти тот самый либерализм. То есть выполнить свои "гражданские обязанности" действительно ранее, чем оформить свои претензии на очередные назидательные "гражданские права". В полном соответствии стем, что вы ту пишете...
IP: 212.22.198.---Валерій Магала..
Гарний розумний текст, гарна розумна жінка. Що ще треба для вечірнього читання?
IP: 188.190.37.---texnar_s..
1
IP: 144.76.166.---texnar_s..
Проблема лібералізму не тільки в дикому капіталізмі! Лібералізм (об'єднавшись із лівою ідеологією), починаючи з кінця 60-тих іде неправильним шляхом, шляхом який веде в тупик тоталітаризму і дегенерації! - Лібералізм (від слова ліберті - свобода) бореться за свободу, але за яку? За свободу для (для самореалізації творчої, професійної, особистої), чи від (від обов'язку, принципів, моралі, духовності, кохання, знання і всього людського, яке на думку лібералів ущемляє права. На жаль, теперішній лібералізм бореться за свободу від. Це нагладно показують кампанії по пропаганді ЛГБТ, гендерної ідеології, легалізації проституції, сексуального виховання, легалізації легких наркотиків. - Свобода слова. З точки зору сучасного ліберала, свобода слова - це право журналіста писати що-завгодно, любу брехню, ніякої відповідальності, але критика основ лібералізму сприймається як прояв екстремізму і жорстко переслідується!
IP: 144.76.166.---texnar_s..
texnar_s: При лібералізмі не журналіст надає послуги читачеві, доставляючи йому свіжу і достовірну інформацію, а читач надає послуги журналісту, споживаючи все що він йому підсовує. В читача тільки одне право - вірити журналісту! - Права людини. Віртуальні права неіснуючої людини. Головна спекуляція лібералізму, засіб тиску на суспільство виборців і політиків. Під соусом захисту прав просовуються нові лівацькі ідеології типу гендерної чи фемінізму, пропагується розпуста і аморальність під брендом захисту прав ЛГБТ. В той же час ліберали ради досягнення своїх цілей часто самі топчуть елементарні права людини! - Демократія. Демократія - це домінування прав більшості над правами меншості (меншин), меншини користуються тим правами, що і більшість. Захист прав меншин (сексуальних, расових,....) лібералами, надання їм особливих прав за рахунок ущемлення прав більшості руйнує демократію, крок до тоталітаризму.
Усі коментарі
Як захистити українських дітей від куріння
Законопроект №4030а, який забороняє викладку пачок сигарет у місцях продажу, вже майже рік не виноситься на розгляд Верховної Ради.
Рецепти успіху в інформаційній війні з Росією: досвід українського посла
В Хорватії та БіГ повністю домінує російська пропаганда. Згоден, це не найвпливовіші країни, але проблема є спільною для всіх держав – вакуум української інформаційної присутності заповнюється російською.
"Картковий будинок" майбутніх президентських виборів
Дональд Трамп використав новітні інтернет-технології і виграв вибори. А в українських реаліях перевірена досвідом і часом технологія грошей і гречки навряд чи здатна поступитися витонченій Big Data.
Купуй дорожче, плати "своїм": про суть одного "патріотичного" законопроекту
"Купуй українське, плати українцям". Схоже на передвиборче гасло. Але, насправді, це назва законопроекту, який змусить українців переплачувати. Про що йдеться?
Педагогіка "чорного списку": чому дії Польщі ослаблять її позиції в ЄС
Використання Польщею санкцій до свого стратегічного партнера показує серйозну кризу у двосторонніх відносинах. А спроби зберегти цей список у таємниці свідчить про відсутність поваги до партнерів в Києві.
Маємо директора ДБР. Що далі?
Якщо уряд не внесе зміни до своєї постанови, ДБР буде змушене розслідувати справи не самостійно, а лише у співпраці з СБУ, Нацполіцією або НАБУ. Працівники яких і будуть "під прицілом" ДБР.