Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Що таке надзвичайний стан?

Віталій Червоненко _ Понеділок, 27 січня 2014, 15:32
Версія для друку Коментарі 0
Ключова роль за умови надзвичайного стану відводиться армії

У разі запровадження надзвичайного стану буде суттєво обмежено права людини, армія та органи влади отримають додаткові повноваження, а роботу ЗМІ можуть заблокувати.

Хто ініціює

Закон "Про правовий режим надзвичайного стану" чітко вказує, що надзвичайний стан вводиться лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим.

За Конституцією, режим надзвичайного стану запроваджує президент своїм указом, проте його має у дводенний термін затвердити Верховна Рада більшістю голосів. Закон уточнює, що пропозиції про введення надзвичайного стану президенту подає Рада національної безпеки та оборони (РНБО), головою якої є керівник держави.

У випадках, коли надзвичайний стан стосується якихось техногенних чи екологічних катастроф, з ініціативою може виступити уряд. Після затвердження парламентом указу президента про запровадження надзвичайного стану він оприлюднюється негайно.

Територія та час надзвичайного стану

В указі президента про введення надзвичайного стану обов’язково зазначаються межі території введення надзвичайного стану – на території цілої України або окремих місцевостей.

Також має бути вказаний час, з якого вводиться надзвичайних стан, і строк, на який він вводиться. На території України НС може запроваджуватись на 30 днів, а в окремих місцевостях – на 60 днів.

Офіційні підстави

В указі має бути чітке обґрунтування необхідності введення надзвичайного стану із зазначенням причини з вичерпного переліку зі статті 4 профільного закону.

Таких причин у законі вказано сім:

  • тяжкі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру,
  • здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей,
  • виникнення міжнаціональних та міжконфесійних конфліктів або захоплення окремих важливих об’єктів,
  • виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами,
  • спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства,
  • вторгнення з території суміжних держав,
  • необхідність відновлення конституційного правопорядку.

Влада за надзвичайного стану

В указі про НС має бути вказаний чіткий перелік і межі надзвичайних заходів.

Президент має вказати на органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається здійснення заходів надзвичайного стану.

Ключова роль за умови надзвичайного стану відводиться армії. Військовим командуванням, яке працює під час надзвичайного стану, визначене головне управління внутрішніх військ МВС, СБУ та військова служба правопорядку армії.

Всі органи влади за НС здійснюють свою роботу "у взаємодії з військовим командуванням".

На місцях під час надзвичайного стану створюються оперативні штаби, керівництво якими переходить до комендантів територій. Комендатури наділяються правом видавати обов’язкові до виконання рішення, накази та директиви.

Загальну координацію роботи всіх органів влади за надзвичайного стану здійснює РНБО, а також уряд.

Під час дії надзвичайного стану Верховна Рада працює у пленарному режимі, а якщо в даний час у неї канікули, то збирається протягом двох днів. У час надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію України або виборче законодавство.

Робота ЗМІ

У разі запровадження режиму надзвичайного стану можливе суттєве обмеження роботи ЗМІ й доступу громадян до інформації. Найперше, передбачена заборона на виготовлення інформаційних матеріалів, що "можуть дестабілізувати обстановку".

Комендатури отримують право регулювати роботу теле- та радіоцентрів й встановлювати особливий режим передачі даних через комп’ютерні мережі.

Окрім того, влада отримає можливість забороняти функціонування аматорських радіопередавальних пристроїв та приймачів.

Обмеження прав людини

Під час оголошення НС має бути вкзаний чіткий перелік прав людини, які тимчасово обмежуються.

Проте в Конституції міститься низка прав, які обмежувати не можна: право на життя, особисту недоторканість та судовий захист.

Хоча в умовах НС гарантується право на житло, майно громадян може вилучатись "в інтересах суспільної необхідності". Передбачається, що після скасування надзвичайного стану завдана громадянам та їхньому майну шкода компенсується державою.

Також варто згадати, що при надзвичайному стані не може обмежуватись право на правову допомогу та право не виконувати злочинні накази.

За дотриманням прав людини в умовах надзвичайного стану має слідкувати уповноважений Верховної Ради з прав людини.

Що таке комендантська година

Законом передбачається, що за умов надзвичайного стану встановлюється особливий режим в’їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування. У

Комендатури можуть обмежувати транспортний рух та оглядати всі автотранспортні засоби. В цей час органи влади забороняють проведення масових заходів та страйків, а комендатури можуть примусово відчужувати або вилучати майно в інтересах держави.

Комендатури на місцях можуть запроваджувати комендантську годину із забороною перебувати на вулицях без спеціальних перепусток у встановлені години доби.

Дозволяються перевірки документів й обшук громадян, транспорту, вантажів, службових приміщень та житла без санкції суду.

Військовозобов’язаним та призовникам забороняється змінювати місце проживання без дозволу військкоматів.

Окрім заборони на продаж зброї та хімічних і отруйних речовин, запроваджується заборона на продаж алкогольних напоїв та речовин на спиртовій основі.

Органи влади отримують право на вилучення зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї громадян. Також можлива заборона діяльності політичних партій та громадських організацій.

BBC Україна

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте