Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Віталій Кличко про шанси стати президентом, про "імперію" Курченка, долю Тимошенко і бій з Повєткіним

Інна Кузнецова _ Вівторок, 25 червня 2013, 13:45
Версія для друку Коментарі 3

Всесвітньо відомий боксер Віталій Кличко тепер веде щоденні бої у Верховній Раді як лідер фракції УДАР. Бо українська політика, як він сказав Радіо Свобода, – це бій, до того ж без правил.

Віталій Кличко був у студії Радіо Свобода через кілька годин після зустрічі лідерів опозиції з міністром закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле.

– Наскільки я зрозуміла, Ви і Арсеній Яценюк зустрічалися з Ґідо Вестервелле вдвох. Хотілося б почути про результати розмови з перших уст.
 
– Ми вдвох. Був перекладач, ми перекладача не використовували. І був посол Німеччини.
 
– Розмовляли німецькою чи англійською?
 
– Ми знайомі з паном Вестервелле уже довгий час. Розмовляємо завжди, коли зустрічаємося, німецькою. Але Арсеній Яценюк… Англійська – транснаціональна мова, і тому вирішили використовувати тільки англійську.
 
– І все ж таки, про що говорили?
 
– Звичайно, говорили про Україну, говорили про сьогоднішню ситуацію, говорили про майбутнє: майбутнє внутрішньої ситуації, майбутнє зовнішнього вектору і обговорювали найважливіші події, які повинні відбутися восени. Це – Вільнюський саміт і підписання угоди про асоціацію.
 
– Перед зустріччю з вами Ґідо Вестервелле зустрічався з міністром закордонних справ України Леонідом Кожарою і той просив Вестервелле, щоб Німеччина допомогла у виконанні критеріїв Європейського cоюзу, необхідних для підписання угоди про асоціацію про асоціацію. Ви про щось просили?

 

– Дійсно, Німеччина – дуже важливий європейський партнер, країна, до думки якої всі прислуховуються, і позиція Німеччини дуже важлива для інших країн. І тому була дискусія. Після того я звернувся до міністра закордонних справ з проханням, тому що підписання асоціації, на мою, і не тільки на мою думку, а й на думку експертів, – це принципове стратегічне рішення: для розвитку України, для реформ, для майбутніх президентських виборів, і також стратегічне рішення для Юлії Тимошенко.
 
– Тобто Ваше прохання було ідентичним проханню Леоніда Кожари?
 
– Я не був на зустрічі з Леонідом Кожарою. На жаль, я не можу знати стовідсотково, про що вони спілкувались6 і тільки можу коментувати нашу зустріч.
 
– Чи говорили Ви на зустрічі з Вестервелле про спільні дії опозиції і те, як має працювати опозиція? Чи були якісь рекомендації з цього приводу?

– Так, дійсно, ми говорили про дії опозиції, і пан Вестервелле висловив дуже важливе прохання щодо об’єднаних дій. Не тільки об’єднано працювати в парламенті, а й висунути єдиного кандидата на президентських виборах 2015 року.
 
– Наскільки готова опозиція до висловлення ідеї про єдиного кандидата?
 
– Ми вже висловлювали цю позицію. Ми знаємо, що ми будемо висувати єдиного кандидата від опозиційних сил у другому турі.
 
– Тільки в другому?
 
– Якщо вибори будуть проходити в один тур, ми готові висунути вже в першому турі єдиного кандидата.
 
– А чи не пропонував пан Вестервелле говорити про єдиного кандидата вже сьогодні?
 
– Пропонував. Але на сьогоднішній день, я впевнений і Арсеній Яценюк казав, що ще зарано про це говорити.

 
– А що сказали б Ви? 

– Я впевнений, що ми повинні об’єднати наші зусилля і в найближчий час висунути кандидата від опозиційних сил, кандидата, який має найбільші шанси перемогти представника влади, пана Януковича. 

– Так виглядає, що цим кандидатом маєте бути Ви. Ми запропонували нашим прихильникам у мережі Фейсбук поставити Вам запитання. Одне з них – чи готові Ви стати президентом? 

– Президентом – це дуже велика відповідальність, і президентом стати дуже складно, але можливо. Але не це питання я собі ставлю. Найважливіше питання, яке стоїть переді мною, перед моєю командою – зробити реформи, які ми очікуємо, всі українці очікують. Коли буде соціальна справедливість? Коли будуть нормальні стандарти життя? Коли українці будуть бачити майбутнє в нашій країні? Це є ключові питання, на які потрібно дати відповідь, і одна людина неспроможна дати відповідь на всі ці запитання. І будь-хто, будь-яке прізвище буде – це повинна бути команда, команда професійних людей, команда людей відповідальних і команда людей з моральними якостями. 

– Ще було таке: чи можете Ви назвати п’ятірку членів своєї команди? Я думаю, що Ви, очевидно, назвали б першу п’ятірку списку партії? Чи якби йшлося про кандидатство в президенти – це була б інша команда? 

– Я впевнений, що це ті люди, з якими ми йдемо довгий час, з якими вже проходимо випробування. Зараз на депутатів чиниться дуже великий тиск. Ми знаємо, що в інших партіях є "тушки", і такі ж спроби ведуться щодо всіх політичних сил. Тиск не лише на депутатів, на їхніх родичів, партнерів тощо. Але люди випробуються не на словах, а в справах. І я впевнений, що, пройшовши дуже непростий шлях, можна оцінити, наскільки людина не тільки декларує, а може реалізовувати ті плани, наскільки вона працездатна і наскільки професійна. 

– Якщо говорити про кандидатство, завтра вибори – хто був би у Вашій команді серед перших?
 
– Ви можете взяти список.
 
– Тобто, це – п’ятірка списку?


– Ні, не п’ятірка списку, це 42 людини нашого списку, але це не тільки 42 людини, це тисячі людей, які також працюють. Я впевнений в тому, що ми повинні змінити соціальну справедливість, я впевнений в тому, що ми повинні не чекати, а працювати на сьогоднішній день. І вони працюють не за гроші, вони працюють за ідею, вони хочуть жити в нормальній країні, і цих людей тисячі. І багато з цих людей я персонально знаю, я знаю за звітами, які приходять, я знаю за справами, які відбуваються в регіонах. Для цього не потрібно мати статус депутата.
 
– Західні політики, дипломати говорять про те, що Захід поставив на Вас як на кандидата в президенти в майбутньому, водночас (все це, звичайно, в кулуарах говорять) є застороги стосовно того, що Ви можете бути людиною керівника адміністрації президента пана Льовочкіна. Так само, очевидно, Ви читали статтю-розслідування журналістів, де Вас ставлять в один ряд: "Льовочкін-газовики-Кличко". Як Ви можете це прокоментувати?

– Я можу прокоментувати, що ми перебуваємо в Україні і тут правил немає, тут обливають брудом. І коли були вибори до Верховної Ради, на жаль, брудом обливали з різних сторін і казали, що ця партія – технічний проект, якщо вони прийдуть в Раду – вони стовідсотково будуть працювати з Партією регіонів, це фракція тушок. Я одне хочу сказати, ми – справжні, ми не граємо в гру, ми працюємо в опозиції, серед нас "тушок" немає, ми монолітна фракція, нам не потрібні посади, нам не потрібні гроші, ми прийшли в політику боротися, тому що ми хочемо жити в нормальній європейській країні з назвою Україна.
 
– Ви сказали, що "тушок немає". Чи це означає, що їх і не буде?
 
– Я зроблю все, що від мене залежить як від керівника фракції, щоб "тушок" в нашій фракції ніколи не було.
 
– Як далі складатиметься доля Юлії Тимошенко, Ваше бачення після зустрічі з паном Вестервелле? 

– Пан Вестервелле запевнив, що німці готові взяти на лікування пані Тимошенко. На жаль, це залежить не від німців, це залежить на сьогоднішній день від однієї персони, і прізвище цієї персони знають всі – це президент України Янукович. 

– Знову ж таки в кулуарах говорять про те, що під час зустрічі президента з лідерами фракцій, на яку Ви не пішли, говорилося про те, що українська сторона передала європейській стороні пропозиції, як можна вирішити це питання.
 
– Я хочу Вас трішки підкоригувати. Ми вимагали, щоб з посланням до парламенту прийшов Янукович.
 
– Так, я знаю.

– Ми запрошували його в парламент, а він не прийшов у парламент, а запросив на зустріч. І наша чітка позиція – ми не хочемо кулуарних зустрічей, ми хочемо публічної дискусії. Ми не хочемо зустрічі заради зустрічі. На жаль, після таких зустрічей нічого не відбувається. Як кажуть, поговорили, побалакали, розійшлися, поплакали. І тому ми не бачимо сенсу в таких зустрічах, ми висловили свою чітку позицію. Ми будемо дуже раді вислухати звернення, як робили у свій час Кравчук, Кучма, Ющенко. Але за три роки президентства Янукович жодного разу не виступив у парламенті. 

– Але Леонід Кравчук говорив про те, що якби за його президентства була така ж ситуація в парламенті, він би теж не прийшов. Тобто президентові варто ходити в парламент, коли там немає загрози блокування.


– Ми запевнили президента, якщо він прийде в парламент, ніхто не буде кричати, ніхто не буде перебивати, ніхто не буде блокувати – ми хочемо почути президента, а не папірці прочитати, ми хочемо почути його бачення розвитку України, те, в якому напрямку ми рухаємося. На сьогоднішній день стратегія не зрозуміла. З одного боку – декларується європейський напрямок розвитку, з іншого боку – підписуються якісь документи з Митним союзом тощо. Якщо президент уповноважений визначати напрямок розвитку України, ми хочемо це почути особисто від нього. І якщо у нас буде можливість ще поставити питання – це буде вінцем наших бажань.
 
– Поки що ваші бажання – нездійсненні. Так виглядає?
 
– Нам пообіцяли.
 
– На коли?
 
– Чекаємо. Але пан Рибак, голова Верховної Ради, пообіцяв, що найближчим часом президент зможе прийти до Верховної Ради, щоб звернутись до депутатів.
 
– Очевидно, це вже буде під час наступної сесії?
 
– З великою вірогідністю це буде під час наступної сесії.
 
– Повертаючись до запитань з мережі "Фейсбук". З ким Ви радитесь при ухваленні важливих у житті рішень? Чи ухвалюєте рішення самостійно без порад і обговорень? 

– Коли дуже важливе рішення, я завжди раджусь. Що стосується родини – я раджусь з братом, з мамою, з дружиною. Це дуже важливо – радитись, тому що якщо ти ухвалюєш рішення, ти повинен все зважити. Так і в політиці – я також не ухвалюю рішення сам. Я раджусь. У нас є дорадча рада, кожен може висловити свою думку, тільки після цього ми ухвалюємо рішення. 

– Користувачі з мережі "Фейсбук" запитують про головні цінності та життєві принципи.

– Цінності – честь, совість, повага до сім’ї, друзів, до всіх людей, повага до батьківщини. На цю тему можна дуже багато говорити, красиво говорити. У Верховній Раді я зустрічаю, сам ніколи цим не займався, багато людей, які навчились і красиво говорять, так говорять, що можна заслухатись. І дуже важлива також ще одна цінність – щоб слова ніколи не розходилися зі справами. 

– Запитують, чому не хочете об’єднатися з Об’єднаною опозицією в один потужний кулак для нищівного удару?
 
– Ми впевнені, що ми повинні об’єднати і об’єднуємо наші зусилля в парламенті. Але в позапарламентській роботі ми різні політичні партії, в нас різні платформи, в нас різний виборець і не завжди один плюс один буде два. Ми мали такі пропозиції на виборах до Верховної Ради і чітко вирішили іти окремо. І на сьогоднішній день ми довели, що опозиційні сили, незважаючи на ті виборчі умови, які у нас були, коли мажоритарка була сфальшована, на сьогоднішній день майже мають більшість.
 
– Ваше ставлення до стрімко зростаючої "імперії" Серія Курченка, день від дня повідомляють про нові активи?
 
– Як кажуть, Україна – країна необмежених можливостей, коли 27-річний хлопець стає мільярдером. Може бути, що він такий розумний, може стати нобелівським лауреатом, але у мене є чітка впевненість, судячи з інформації, яка надходить, він – так зване обличчя, людина, яку зробили обличчям тих чи інших, а за ним стоять зовсім інші персоналії, всім відомі, але вони не хочуть бути публічними в цьому напрямку.
 
– Можете назвати прізвища?
 
– В мене фактів немає, а чутки я коментувати не хочу. Але дуже дивно виглядає, коли людина в такому ранньому віці досягає… Він займається і футболом, і нафтою, і мас-медіа зараз купив, холдинг великий.
 
– Ви з ним не знайомі?
 
– Я з ним незнайомий.
 
– Як, з Вашої точки зору, може розвиватися далі ситуація щодо газових переговорів з Росією?

– Я впевнений, що ми повинні шукати альтернативні джерела енергії, це по-перше. По-друге, розробляти родовища сланцевого газу, запаси якого в Україні дуже великі. Переходити на нові і сучасні технології. 

– Як досягти консенсусу з Російською Федерацією?
 
– Я впевнений в тому, що нам потрібно входити в переговори. Дуже дивно виглядає, коли за тисячі кілометрів від України ціна на газ нижча, ніж в Україні. І ми розуміємо, що ціна на газ – це не ринкова складова, а політична. І тому нам треба сідати домовлятись, а з іншого боку – шукати альтернативні джерела енергії чи нові технології її збереження.
 
– Цього тижня в Україні перебував президент Білорусі Олександр Лукашенко. Говорили про те, що є велика необхідність у підписанні ратифікаційних грамот стосовно демаркації кордону. Як Ви можете оцінити цей візит?
 
– Можна політично коментувати ці речі, але ми повинні будувати наші відносини з усіма країнами-сусідами на основі добросусідства, поваги і взаємної економічної вигоди.
 
– Я не зовсім зрозуміла блокування УДАРом трибуни парламенту в четвер ввечері, зовсім за недовгий час до завершення роботи парламенту. І хай би я не зрозуміла – було б нічого, не зрозуміли Ваші колеги по Об’єднаній опозиції – вони були цим дуже невдоволені, бо казали, що Ви таким чином граєте в якусь гру.
 
– Якщо йде блокування – це узгоджені дії всіх трьох опозиційних сил. Жодна з опозиційних сил сама не блокує.
 
– Тобто четвергове блокування було узгоджене?

– Четвергове блокування було узгоджене. І намагання законодавчого закріплення вексельних схем – ми впевнені, що це шахрайські методи, і ми ні в якому разі не повинні допустити, щоб це голосування пройшло, тому ми заблокували трибуну і впевнені, що зробили правильно. 

– Вас, очевидно, вже давненько ніхто не запитував про бокс. Є свіже повідомлення про те, що Володимир Кличко досяг домовленостей про поєдинок із росіянином Олександром Повєткіним.

– Я сподіваюся, що найближчим часом відбудеться бій, якого чекають багато прихильників боксу. Ми багато разів зустрічалися з американцями, з європейцями. Цього разу ми зустрічаємося з росіянином. Інтерес до цього бою дуже великий. Олександр Повєткін є чемпіоном світу з боксу, Володимир – також. Обидва – чемпіони Олімпійських ігор. Хто з них буде сильнішим, ми зможемо побачити в листопаді цього року. І я впевнений, Володимир зробить все, щоб ще раз довести, що він – найсильніший боксер світу. 

– Віталій Кличко свій останній боксерський бій проведе як кандидат в президенти?
 
– Я зможу дати відповідь на це запитання трішки пізніше, сьогодні не готовий вам дати чіткої відповіді.
 
– Будемо бачити, коли буде цей бій. Я думаю, що цього бою теж так само чекають. 

– У мене кожен день, як бій – Верховна Рада. Українська політика – це бій, тому що кожен день ти зустрічаєшся з людьми, яких ти повинен переконувати, які не хочуть тебе слухати, які проводять різні схеми, щоб обманути. Українська політика, на жаль, нагадує не спорт, який працює за правилами, а якийсь бій без правил. Це тяжко, але ми всі хочемо, щоб не тільки політика, а життя у нас було за правилами. Декілька днів тому чув результати соціологічних досліджень, Україна – перша в Європі серед країн, з яких емігрують, друга у світі за смертністю на тисячу людей і на третьому місці у світі з вживання горілки. Ми хочемо, щоб у нас цих показників не було. Ми хочемо жити в нормальній країні. Ми хочемо впевнено дивитися в завтрашній день. Ми хочемо жити за європейськими правилами і стандартами. І я впевнений, якщо чекати – нічого не вийде, тому ми боремося.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
IP: 141.105.166.---
Sulzer _ 24.07.2013 08:27
Вже першрші коментарі дишуть отрутою! Поливаймо,браття, Кличеа багном! Бо він хоче щоб ми жили по людськи! Нам треба шапокрадів і кровосісів! Ми їх достойні!
IP: 77.90.196.---
Александра Зотова _ 01.07.2013 14:18
он так красиво рассказывает..реформы..справедливость ..видеть будущее в нашей стране...не посилу тебе,Виталик!Я понимаю,что у него характер борца...но не в политике.
IP: 46.247.173.---
Petro Kolesnyk _ 25.06.2013 20:16
просто він думає як європеєць, там немає таких вундеркіндів як саша стоматолог і курченко

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте