Відкриті списки. Reasonable doubts

61 перегляд
8
Назар Бойко, для УП
Вівторок, 19 серпня 2014, 13:58

Донедавна було не зрозуміло, чи будуть обіцяні дострокові парламентські вибори. І, якщо будуть, то коли. Після розпаду парламентської коаліції актуалізувалось питання виборчої системи, за якою ці вибори відбудуться.

Хронологічно, у разі оголошення президентом виборів 24 серпня і скорочення виборчої кампанії до 45 днів – про можливість чого було оголошено нещодавно – фактично за два тижні до початку виборчого процесу і за 60 днів до дня голосування ми не знаємо правил гри, у яку нам запропонують зіграти!

Парадокс, але подібного собі не дозволяв навіть пріснопам’ятний Віктор Янукович. Під тиском Європи закон про парламентські вибори було прийнято за рік до початку кампанії 2012 року.

Звичайно, сьогоднішні умови відмінні від тодішніх, але Петро Порошенко майже три місяці відмовчувався щодо питання виборчої системи. Хоча перед виборами обіцяв запровадити систему відкритих списків.

Вже сама ця обіцянка зобов’язувала його винести на розгляд громадськості – якщо не Верховної Ради – відповідний законопроект. Це жодним чином не змушувало Петра Олексійовича нести відповідальність за можливе його відхилення Радою.

Замість цього він спокусився і віддав перевагу тіньовим домовленостям і закритим переговорам. Тим самим взявши на себе частину відповідальності не лише за новий виборчий закон, але й за наслідки від його застосування.

У свою чергу, активну кампанію щодо зміни виборчої системи розгорнула організована громадськість. Її вимога конкретна – пропорційна виборча система із регіональними відкритими партійними списками.

Потрібно віддати належне – цю систему профільні громадські організації послідовно підтримують уже не перший рік. Проте, аргументи, які вони почали використовувати останнім часом на її користь, носять умоглядний, а деколи відверто маніпулятивний характер.

Подальші зауваження є не стільки контр-позицією щодо відкритих списків, скільки спробою критичного аналізу аргументів, які видають бажане за дійсне.

Таку спробу автор вважає доцільною з огляду на попередній досвід зміни системи виборів.

Показовим є приклад переходу від змішаної до пропорційної виборчої системи із закритими партійними списками, на основі якої відбулись парламентські вибори 2006 і 2007 років.

На той час такий перехід розглядали як суцільний позитив. Анонсувалось, що така система насамперед:

- допоможе виправити несправедливість щодо опозиційних партій, перемогу яких у пропорційній частині нівелювали псевдонезалежні самовисуванці і провладні кандидати у мажоритарних округах;

- знищить розсадники виборчої корупції – одномандатні округи;

- структурує парламент і знищить "парламентське болото";

- забезпечить виникнення справді ідеологічних партій;

- перетворить вибори із боротьби особистостей на боротьбу партійних програм, etc.

Разом із позитивним вирішенням деяких із перелічених проблем українські вибори і парламентаризм одержали причіпним вагоном ще декілька "бонусів" – комерціалізацію процесу формування партійних списків небачених масштабів, колосальну диспропорцію регіонального представництва у парламенті, "кріпацтво" депутатів, відірваність парламентарів від виборців, посилення вождистських тенденцій у розвитку політичних партій.

В інструкції для медичного застосування будь-якого препарату окрім показів до застосування є ще й протипоказання, передозування, побічні ефекти. Головне дочитувати до кінця.

Говорячи про відкриті партійні списки у багатомандатних округах, їхні прихильники, перш за все, згадують Європу – більшість європейських країн використовують ту чи іншу модифікацію відкритих списків.

Цей аргумент говорить лише на користь того, що для більшості країн Європи ці виборчі системи є прийнятними і генерують бажані ефекти. І не більше того.

Так само, як для Великобританії і Франції бажані ефекти генеруються різновидами мажоритарних систем, що там застосовуються. Іншими словами, апеляція до Європи і кількісних показників у даному випадку є корисною статистикою, а не вагомим доказом на користь запровадження відкритих списків в Україні.

Ще одним аргументом на користь відкритих списків є теза, що ця система об’єднує краще від мажоритарної та пропорційної систем. Цей самий аргумент використовували, коли перед виборами 1998 року запроваджували змішану виборчу систему 50/50, яку сьогодні хочуть змінювати на відкриті списки.

Зрештою, результати яких досліджень дають підстави стверджувати, що відкриті списки візьмуть від мажоритарної і пропорційної систем все краще, а не гірше? Навряд чи чиєсь бажання – навіть дуже сильне і щире – щоб так було, є переконливим аргументом.

Також у публічній площині активно поширюються дві тези щодо ефектів запровадження відкритих списків: вони стимулюватимуть внутрішньопартійну конкуренцію і політичні лідери будуть змушені шукати авторитетних людей на місцевому рівні.

У словосполученні "відкритий список" ключовим все ж таки є слово "список", який затверджується на партійному з’їзді. І затверджують ці списки українські, а не європейські лідери українських, а не європейських політичних партій.

Точніше тих організацій, які за євростандартами можуть претендувати максимум на статус клік.

Наслідками внутріпартійної конкуренції в наших політичних широтах сьогодні скоріш за все стануть демонстративне залишення лав партій, партійні розколи і дроблення. З усіма невід’ємними атрибутами – взаємними звинуваченнями, скандальними викриттями, перебиранням брудної партійної білизни.

Тож, малоймовірно, що партійні лідери підуть на те, щоб їхні партійці реально конкурували. Тим більше під час виборів.

Можливі електоральні здобутки від внутріпартійної конкуренції будуть незрівнянно менші від потенційних електоральних втрат. Щодо авторитетних людей на місцевому рівні, то ці авторитетні люди повинні володіти також достатніми фінансовими ресурсами. Хіба що за замовчуванням партії й надалі фінансуватимуться за класичними українськими схемами.

Ще один сподіваний ефект – зв’язкою депутатів і виборців. Те, що депутати обиратимуться у виборчих округах – не гарантує такого зв’язку, оскільки ці округи будуть багатомандатними.

Можна лише обережно говорити про те, що прямий і зворотний зв'язок між депутатами і виборцями залежатиме від величини округів – кількості депутатів, які обиратимуться від одного округу.

Останнє, багато говориться про можливість для виборця впливати на черговість кандидатів у партійному списку. Так, така можливість забезпечується відкритими списками, але це можливість і ніхто наразі не може спрогнозувати, наскільки активно виборці цією можливістю будуть користуватись.

Особливо за умови одночасної можливості голосування за партійний список в цілому. Тож про це варто говорити більше як про можливість, а не доконаний факт.

Реформа виборчої системи – якщо це реформа, а не профанація – вимагає серйознішої подачі і більш критичного осмислення.

Вона вимагає зовсім іншої мови і аргументації. Дуже часто можливі ефекти від зміни виборчої системи – короткострокові і головне довгострокові – не вдається спрогнозувати науковцям, які десятиліттями вивчають цей предмет.

Наведені вище застороги – не критика систем відкритих списків, а критика необґрунтованих авансів, які приписують цим системам в українських умовах. І тим самим роблять їм ведмежу послугу, оскільки якщо ці аванси не виправдаються, відкриті списки стануть черговою дискредитованою ідеєю.

Назар Бойко, керівник Моніторингово-аналітичної групи "ЦИФРА", спеціально для УП

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 93.72.129.---Uriy Dniprov..
Ану -но ба як багато написано і толку пшик..Що таке відкриті списки? і як їх їсти за 45 днів.?..Приміть закон виборчий як в Польщі і об явіть вибори на весну....Парламент приймає виборчий закон як в Польщі після виборів в жовтні І В ПОСТАНОВІ ПРИЙМАЄ РІЩЕННЯ ЩО ПАРЛАМЕНТ 8 СКЛИКАННЯ ДІЙСНИЙ ДО ОСЕНІ 15 РОКУ.. ПОТІМ ЗНОВ ПЕРЕВИБОРИ ПО НОВОМУ ВИБОРЧОМУ ЗАКОНУ ЯК В ПОЛЬЩІ..ТРЕТЄ...вибори провести по старій схемі ,перед цим прийняти закон про вибори як в Польщі і призначити вибори на весну чи осінь.Парламент розпускається і вводиться президентське правління. І з цих трьох варіанті любий варіант чесніший так корисніший для України чим брехня про відкриті списки.Як можно говорити про відкриті списки коли не можливо за 45 днів виборцям налати повну інформацію про кандидатів.ПРИЧИНА В ЦЬОМУ ЦЕ БОЯГУЗТВО ПОЛІТИКІВ ПІТИ ПРОТИ СУСПІЛЬНОЇ ДУМКИ ,ПРО ШВИДКІ ВИБОРИ.ПОЯСНЮВАТИ НІХТО НЕ ХОЧЕ БО ВСІ БОЯТЬСЯ НЕ РОЗУМІННЯ .А ПІПЛ ЗНОВ ХАВАЄ ЛОКШИНУ.ХТО СПІШИТЬ ТОЙ ЛЮДЕЙ СМІШИТЬ.
IP: 94.179.42.---logic2009..
На той час такий перехід розглядали як суцільний позитив. =============================================== Хто розглядав? У автора амнезія? Їжаку було ясно, що мажоритарку проштовхнула ПР, бо при пропорційній системі вона не мала би більшості ні при якому розкладі. Та ще й незаконним "кнопкодавством". На місці Порошенка, як гаранта Конституції, я би видав указ про визнання неконституційним нині діючого закону, аби прийдешні вибори ні в якому випадку не проводились по змішаній системі. Формально діяв би закон за яким проводились вибори у 2007.
IP: 193.238.97.---левко..
Я з 1991 року приймаю участь у виборах в якості члена ДВК. У мене чисто технічне запитання: як буде виглядати виборчий бюлетень при голосуванні за відкритими партійними списками в якому, припустимо 40 партій і у кожній партії 450 кандидатів? Що це буде за верета?
IP: 77.123.161.---Файний_Хлоп..
левко: це інакше робиться. В регіоні йде від партії умовно 10 людей. І скорше всього виборець буде писати число від 1 до 10 на бюлетені. ____\ Закон від БЮТу не давати в жодному разі!! Це паскудство! Краще вже 2007 рік ніж проект від Соболєва!
IP: 93.78.84.---Ольга Панченко..
Не понятен смысл открытых списков Во-первых практически все избиратели ориентируются на лидера .Во-вторых если не согласен с одной,двумя кандидатурами со списка ,то их что вычеркивать и как это будет учитываться не понятно.
Усі коментарі
Віце-прем’єр звітує про менші черги в дитсадки під час падіння народжуваності
Страшний антикорупційний суд. Чому Україна свариться з Заходом
За 150 кілометрів від Окружної, або Що зробила з малими містами децентралізація
Ягланд без маски: генсек Ради Європи почав відкриту кампанію за "прощення" Росії
Усі публікації