Від кризи світ врятує не фінансовий, а соціальний капітал

15 переглядів
8
Четвер, 14 січня 2010, 19:23
Володимир Чеповий
голова МГО "Українська Громада", керівник проекту "Нові лідери України"

На початку дев'яностих років минулого століття багато країн світу поглинула фінансова криза.

Здавалося, ключові фінансові гравці мали б побачити всі слабкі місця системи і захистити її від ще одного подібного колапсу. А економічна наука наче досягла свого апогею.

Але більшість країн світу вдруге наступили на ті самі "граблі" у першому десятилітті нового століття - сьогодні маємо другий обвал світової фінансової системи.

Виходить, що світ навчився ефективно управляти фінансовим капіталом, але раз на десять років щось не спрацьовує. Значить фінансовий капітал більше не дає гарантії стійкості суспільства.

Можливо, настав час навчитися оперувати іншим капіталом - соціальним.

Це суспільне явище описав відомий американський вчений Френсіс Фукуяма в своїй книзі "Довіра" ще на початку дев'яностих років. Соціальний капітал Фукуяма окреслював трьома словами: довіра, активність та взаємодопомога.

Інколи соціальний капітал називають "мистецтвом об'єднання", об'єднання як двох друзів для допомоги один одного, так і об'єднання в громадські організації, асоціації чи навіть об'єднання цілого суспільства.

За теорією Фукуями саме вміння керувати соціальним капіталом може позбавити економіки країн від періодичних криз. Важливо навчитися ідентифікувати соціальний капітал, залучати його і вміти оперувати ним.

Одним з найяскравіших прикладів використання соціального капіталу в останні роки став індійський проект "Lead India" (що можна перекласти як "стань лідером Індії", "Очоль Індію"), що реалізовувався у 2007-2008 роках.

Проект, що розпочався з простого маніфесту переріс у потужну соціальну кампанію за зміни. Люди, втомлені від бюрократії та неефективних керманичів, почали шукати нових лідерів.

У проекті взяли участь 34 тисячі кандидатів у лідери та мільйони простих індійців. Усіх їх об'єднала віра в майбутні своєї країни, бажання знайти лідерів нової якості і довіра до співгромадян.

Ефективності даного проекту і вмінню залучати соціальний капітал здивувався весь світ: індійці почали самостійно відбудовувати закинуті квартали, рівень корупції почав стрімко падати, в Індію почали приходили більше і більше іноземних інвестицій і відбувалося багато інших потужних змін. Такі зміни не відбувають за гроші.

Соціальний капітал не є новим явищем для і для України. Просто ми його називали по-іншому. Колись під час традиційних українських толок за одну ніч викопували криницю чи за один день все село зводило хату для молодого подружжя. І робили це з радістю - співаючи пісні та граючи традиційні ігри.

Також, в нашому суспільстві давно діє принципи "свій до свого по своє". Це є найпростіші приклади соціального капіталу в дії.

І сьогодні ми маємо є тисячі активних громадян, які планують власне щасливе життя і життя своїх дітей у нашій країні. І не тільки планують, але і щодня реально діють: реалізують екологічні програми, створюють ОСББ, впроваджують енергозберігаючі проекти, допомагають дитячим установам, захищають ошуканих вкладників банків, зупиняють рейдерство і бандитизм ...

Це вони роблять не за вказівкою партії чи Уряду, а виходячи з власних ціннісних орієнтирів. Саме в таких людях народжується нова якість лідерства.

Своїми діями нові лідери закладають фундамент громадянського суспільства і гармонізують життєвий простір країни. Саме ці люди і є соціальним капіталом України.

Варто цих людей перезнайомити між собою і створити сприятливе середовище для їх комунікації. Так може виникнути "критична маса" довіри, яка викличе "ланцюгову реакцію" позитивних системних соціальних дій.

Чому це можливо? А тому, що у Черкасах вже реалізували проект прозорої оптимізації бюджетних витрат міста , а в Харкові і Сумах його тільки запланували.

Дехто в Одесі відпрацював методику формування ефективних команд, а у Львові, Маріуполі та Донецьку шукають таку технологію ... І таких прикладів тисячі. От і буде переданий позитивний досвід з регіону в регіон.

Саме так , не на словах, а у реальних справах об'єднуються люди і країна в цілому.

Об'єднуються і починають робити системні позитивні зміни, які дають потужний результат, чого не можна досягти роблячи щось поодинці.

Так само, як у країні вигідно мати десятки тисяч мільйонерів, а не тільки десяток мільярдерів, так само вигідно мати тисячі лідерів нової якості, а не купку збанкрутілих політиків, які дискредитували всі загальнолюдські цінності.

Заміна одних на інших може відбутися швидко, але це не вигідно ні мільярдерам, ні політикам-банкрутам. Тому залишається засукати рукава, перестати сподіватися, що хтось це зробить за нас і починати шукати таких ефективних людей дії - лідерів нової якості у своїх містечках, містах та селах!

І ця робита вже розпочата в рамках незалежного громадського проекту "Нові лідери України".

В результаті народ України приємно здивується кількості нових облич - гідних громадян, яких можна оцінити не за словами, а по вже реалізованим справам.

Та й самі учасники переконаються, що вони не самотні у своїх добрих починаннях, і зможуть відшукати помічників та однодумців для побудови громадянського суспільства "знизу", та формування гармонійного устрою: суспільства-громади .

Володимир Чеповий, голова МГО "Українська Громада", керівник проекту "Нові лідери України"

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 76.202.208.---justmeand17.01.2010 00:56
georgdd:: Маніакально-депресивний синдром у всій його красі. Хм.... не лікується,в*яло протікаюча психічна інфекція,передається шляхом брудних слів і чорноротості. Одним і поширених ускладнень являється немотивована агресія,з запамороченнями,блювотою(словесною) втратою свідомості і зашморгом. Не виключено,що вже зараз він гойдається на карнизі.
IP: 76.202.208.---justmeand17.01.2010 00:50
To geogdd: Якийсь біснуватий знову вигулькнув, як голий з конопель. Воїстину, чудні діла твої,Господи. Для того, щоб викрити мракобіса і чорносотенця, він навчив його клацати брудним пальцем по клавіші. Як казали стародавні книжники: Ізиди, сатана.
IP: 94.75.121.---Stefan192616.01.2010 22:50
georgdd_ " Таварищи..."
За Родіду,за Сталіна і за GEORGDdupu !
IP: 95.135.214.---georgdd16.01.2010 10:11
Товарищи! Граждане! Братья и сестры! Бойцы нашей армии и флота!
К вам обращаюсь я, друзья мои!

Вероломное нападение "оранжевой каманды" на нашу Родину, начатое в 2004 году, — продолжается.
Завтра наступает знаменательный день - отправим этих уродов на свалку истории - к мазепе, бандере и шухевичу.

Наше дело правое. Враг будет разбит. Победа будет за нами.
IP: 195.138.81.---Kotia15.01.2010 12:07
Сергій_Трегубенко _ 15.01.2010 07:05
Як я зрозумів, у трактуванні Володимира Чепового демократія є не владою народу, а владою еліт над народом.
Заказуха? Чи справді так думає?@

Передивився ще раз статтю. Звідки випливає Ваш висновок , так і не зрозумів.

ЗАГАЛОМ ДУЖЕ ПОЗИТИВНА ПУБЛІКАЦІЯ - АВТОРОВІ РШПЕКТ
Усі коментарі
Аудит Приватбанку збільшує шанси на повернення активів
Представники бондхолдерів Приватбанку про розслідування діяльності колишніх власників і менеджерів Приватбанку, яке здійснила компанія Kroll.
На що в Україні планують замінити прописку
В Україні реєстрація місця проживання залишається доволі ускладненою, хоча є однією із найпопулярніших адміністративних послуг. Але далеко не всі можуть скористатися цією послугою.
Чому ФОПи повинні продавати 100% валютної виручки, а не 50%?
У розвинених країнах експортери не зобов'язані продавати зароблену валюту. Там це трактується як обмеження економічної свободи. У нас все інакше. (рос.)
"Потяг на Маріуполь": чому історія одного поїзда важлива для всієї країни
Найважливіша реінтеграція – це їздити один до одного, а не законопроект, який то ухвалюють, то провалюють.
"Особливий порядок" без порядку: плюси і мінуси закону 7163
Документ, який охрестили "законом про реінтеграцію", насправді не містить ні слова "реінтеграція", ні слова "деокупація". (рос.)
Експортери в пошуках підтримки: як допомогти виходу на нові ринки
У 2017 році вперше за останні чотири роки обсяг експорту українських товарів та послуг почав зростати. Зміна полярності відбулася завдяки низці чинників на двох рівнях – на державному та на рівні бізнесу.