Ганьба турецького журналіста або практика замовних запитань до влади

9 переглядів
Середа, 03 лютого 2010, 17:42
Осман Пашаєв
журналіст, для УП

Скандал № 1 у сьогоднішніх турецьких медіа пов'язаний із публічним розкриттям взаємин журналістів та влади.

На спільній прес-конференції прем'єр-міністра Болгарії Бойко Борисова та очільника турецького уряду Реджепа Ердогана кореспондент турецької державної телерадіокомпанії ТРТ запитує болгарського урядовця: "Чи підніматимете ви ціни на газ, що продаєте Туреччині?".

Болгарський очільник в шоці від запитання, турецький прем'єр посміхається дурнуватим сміхом. І справа навіть не в тому, що Болгарія не продає газ Туреччині, а навпаки збирається купувати його з турецьких сховищ; і не в тому, що журналіст не був обізнаний в темі перемовин двох прем'єрів.

Скандал трапився тому, що кореспондент державного телеканалу поставив запитання "на замовлення" влади.

Під час прес-конференції турецький прем'єр-міністр написав записку своїм підлеглим. Ось її текст: "Нехай спитають про підвищення цін на газ". Ердоган очікував, що питання поставлять йому особисто.

Помічник прем'єра без пояснень вручила записку кореспонденту ТРТ. Журналіст не зрозумів тонкощів побажань свого прем'єра і публічно зганьбився сам, та в чергове показав справжнє "демократичне" обличчя турецького очільника.

Hürriyet Video'larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!


А яке це має відношення до України? Та саме що не є безпосереднє.

Хіба не відповідає Віктор Янукович лише на ті запитання, які пройшли через Ганю Герман? Хіба не повернулася практика роздачі запитань журналістам у секретаріаті президента Ющенка та прес-службі прем'єр-міністра Тимошенко?

Ердоган останніми роками у всьому копіює Володимира Путіна, інформаційна політика російських керманичів теж надихнула турецького політика на нові методи співпраці з медіа.

Ще п'ять років тому для турецьких журналістів роздача запитань особисто від помічників урядовців була б чимось божевільним. Не надто демократична країна мала чи не найдемократичнішу пресу, що виросла на лівацьких поглядах публіцистів та письменників середини шістдесятих.

Вони були часто голодні але нарвані. Так було до кінця століття і здавалося, що в Туреччині з її великим рекламним ринком та розпорошеністю власників газет та телекомпаній монополізація медіа-ресурсів владою неможлива. Помилилися.

Доба Ердогана - це час економічного зростання і багатих медіа-груп. Зарплати більшості телевізійних репортерів сягають 4-5 тисяч доларів на місяць, що викликає заздрощі навіть у чималої кількості європейських колег.

Проте майже всі приватні медіа-групи тепер під контролем людей Ердогана, а місцеві "ганігерман" та "маринисороки", поки що не так бездоганно як наші - українські, привчають місцевих "псів демократії" ставити винятково ті запитання, на які хоче відповідати влада.

Проте у турків поки що розкриття таких речей вважається ганьбою.

Осман Пашаєв, для УПpowered by lun.ua
Викривач корупції – не лише заявник: що не врахували законотворці
Попри загалом позитивний характер закону про викривачів корупції, законотворці обрали звужений підхід до врегулювання статусу викривача. А це матиме значення для викриття можливих корупціонерів та захисту тих, хто їх викриває.
Газова формула: як державним підприємствам купувати газ за чесною ціною
Мінекономіки придумало формулу, яка дозволить державним та комунальним організаціям купувати газ за ринковими цінами. Річна економія сягне 3 млрд грн.
Стратегічна програма уряду: прогалини, які її заблокують
Люди мають отримати доступ до впливу та прийняття рішень у тих громадах, на які вони фактично впливають своїм проживанням у них. Без цього реформи відбудуться на папері, але аж ніяк не в реальному житті, де мешканці все ще мають два життя: одне фактичне, а інше "за реєстрацією".
Чому не варто обмежувати емоції та як їх контролювати
Проявляти емоції безпечно для себе і для оточуючих можна різними способами. Головне, робити це вчасно, не доходячи до критичної точки.
7 причин задуматися над тим, щоб всиновити старого битого пса
Дорослі собаки нічим не поступаються в дружбі та відданості молодим.
Чи вдарить штрафна система по нардепах-прогульниках?
Новий закон принципово змінює підхід до участі народних обранців в засіданнях парламенту та комітету Верховної Ради. А от чи подіє ця штрафна система в умовах сучасної політичної ситуації – невідомо.
Як задовольнити кадровий голод в агросекторі
До кінця 2019 року загальна кількість вакансій в агросекторі складе 14,5%. При цьому 12,9% серед усіх зареєстрованих безробітних в липні – з сільського господарства. Чому роботодавці та безробітні не можуть знайти один одного. (рос)