Допоможіть знайти прихованих корупціонерів

62 перегляди
Середа, 09 вересня 2015, 10:07
Віктор ТаранViktor Taran
політичний експерт, кандидат наук з державного управління

Боротьба з корупцією – це не лише карні справи, судові вироки та посадки. В першу чергу, – це превентивна дія, запобігання ситуаціям, щоб корупція могла мати місце.

Країни, які сьогодні слугують прикладом у сфері боротьби з корупцією – Німеччина, Канада, Австралія, США – давно діють за триступеневою системою протидії корупції.

Розслідування, судові справи і затримання складають лише найбільш помітну, але і найменшу частину діяльності, присвяченої протидії корупції. Немов вершина айсбергу, така діяльність найбільш помітна. Але при цьому вона складає від сили 10-15% від загальної маси зусиль, що докладаються для боротьбі з хабарництвом та іншими проявами корупції.

Значно більше уваги в усьому цивілізованому світі приділяється тому, щоб, з одного боку, унеможливити існування корупційних схем як таких, а з іншої – не допустити людей, здатних на порушення закону заради своєї особистої вигоди до державних посад.

Мінімізація схем + прозорість + перевірка кандидатів перед прийомом на службу – так виглядає формула успіху в запобіганні корупції.

Наприклад, якщо кандидат в судді декларує дохід в розмірі 10 тисяч доларів в рік, але живе у будинку вартістю 500 тисяч і не може документально пояснити, звідки узяв кошти на його придбання, – він ніколи не буде призначений на посаду. А якщо чинний суддя з доходом в 20 тисяч доларів придбає собі такий, явно не по кишені, будинок, не пояснивши джерело доходу – такого суддю звільнять, а будинок конфіскують.

Видимою частиною айсбергу – антикорупційними розслідуваннями – вже з жовтня займатиметься Антикорупційне бюро. А от функції менш помітних превентивних дій – мали би лягти на Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Серед багатьох функцій НАЗК особливу увагу привертає одна – перевірка декларацій чиновників та відповідності їх доходів стилю життя. Також орган має займатися формуванням та реалізацією національної антикорупційної політики в цілому.

На папері ця установа була створена урядом ще у березні, а розпочати повноцінну роботу НАЗК мало до кінця року.

Призначення учасників конкурсної комісії для відбору керівництва агентства супроводжувалося кількома скандалами, одними перевиборами і, врешті решт, відбулося лише у кінці серпня.

В кінцевому рахунку, конкурсну комісію вдалося сформувати переважно з представників громадянського суспільства, що мають відповідний досвід у сфері боротьби з корупцією. Спершу увійти до комісії, а потім стати її секретарем мав честь і я.

Комісія поставила собі амбітну ціль – не пізніше жовтня завершити перевірку усіх 53 кандидатів на крісла 5 керівників НАЗК. А це – сотні годин роботи з перевірки документів, декларацій, біографій тощо. Вочевидь, що лише ті, чия біографія чиста, а задеклароване майно та доходи відповідають реальним, зможуть налагодити процес перевірки декларацій та документів інших чиновників.

Список кандидатів, а також короткі відомості про них доступні на сайті Кабміну.

Я закликаю усіх, хто володіє будь-якою компрометуючою інформацією про будь-кого з кандидатів і може надати підтвердження своїм словам, надсилати цю інформацію на адресу taran.viktor@gmail.com або пишіть мені в facebook fb.me/victor.taran.5 .

Усі отримані мною факти про конкурсантів будуть винесені на обговорення усієї комісії.

Давайте разом зробимо головний превентивний антикорупційний орган України чистим від корупціонерів зі стажем та інших покидьків.

Віктор Таран, голова Центру Політичних Студій та Аналітики, експерт групи публічні фінанси РПР, спеціально для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.