Як судді можуть довести суспільству, що вони не такі погані

158 переглядів
Понеділок, 02 листопада 2015, 10:06
Роман Брегей
суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду, для УП

Суспільство не довіряє судам і суддям. Недовіра до судової системи колосальна – більша, ніж до інших державних інституцій. Основні претензії суспільства до судової системи – корупція, відсутність належних знань та високих морально-вольових якостей.

Усі ці складові безумовно негативно впливають на рівень довіри.

Треба пам'ятати, що судова система обслуговує суспільство, а не навпаки. Таким чином, якщо судді не довіряють суспільству, то у них є завжди вибір піти.

Якщо суспільство не довіряє суддям, то воно має повне право вимагати змін від суддів. На мою думку, судова система сьогодні не спромоглася показати того рівня змін, на який є запит у людей.

І, розуміючи це, судді повинні довести, що ці очікування суспільства ґрунтуються на помилковій оцінці їхньої діяльності.

Як судді можуть змінити негативне враження людей про себе і здобути повагу?

Дуже просто. Судді, до яких є найбільше претензій у суспільства, повинні розглянути можливість добровільного складання повноважень.

Бо їхнє тримання за крісло, навіть якщо вони вважають себе правими, вбиває віру у правосуддя. У Європі давно заведено – в інтересах збереження авторитету інституції, державний діяч повинен піти, якщо якісь його дії викликали збурення у суспільстві.

Спочатку піти, а потім відстоювати своє добре ім’я, якщо воно таким є насправді.

А ще судді не повинні протидіяти запропонованому механізму перепризначення суддів через процедуру проведення конкурсу за участі діючих суддів та правників з-поза меж судової системи.

Бо опір суддівського корпусу сприймається суспільством не інакше як доказ непорядності суддів та страху перед прозорим конкурсом.

Готовність пройти конкурс на нові суддівські посади – це дієвий спосіб довести, що суспільство може помилятися в оцінці суддів.

Водночас судді зможуть отримати від суспільства вотум довіри.

Чому суспільство надасть довіру? Усе також просто. Після проведення перепризначення у судовій системі залишаться судді, які доведуть, що є професійними, доброчесними і морально стійкими, а також прийдуть нові люди, які відповідають таким критеріям.

До обох груп не може бути недовіри.

І таким чином, ми запустимо у плавання чудовий корабель, за керуванням яким повинно слідкувати суспільство.

Роман Брегей, суддя, Кіровоградський окружний адміністративний суд, для УПpowered by lun.ua
Податки для криптовалютників: варто чи ні?
Депутати вчергове зареєстрували законопроєкт щодо оподаткування операцій з криптоактивами. Що зміниться для криптобізнесу?
Побутова хімія і якість води: зачароване коло небезпеки
В Україні може статися "фосфатний Чорнобиль", якщо законодавчно не врегулювати питання обігу миючих засобів, що містять фосфатні сполуки. Вони негативно вливають на якість води.
Для яких ринків потрібно створювати робочі місця
Лібералізація трудового законодавства була однією з програмних засад партії "Слуга народу". Якими виявляться перші результати?
Чиновники і криптовалюта в законі: як буде відбуватися декларування біткоїнів в Україні
Новий закон зобов'язує українських чиновників та їхніх родичів декларувати криптовалюти. До чого призведе це нововведення? (рос.)
Одеський "медуніверситет": корупція за лаштунками
На чому "спалився" Одеський медичний університет і до чого тут Партія регіонів.
Вино без ліцензії: чому в Україні досі частина виноробів працюють неофіційно?
У 2018 році влада спростила умови отримання ліцензії на виробництво для малих виноробів. Як заохотити їх вийти в легальне поле?
Справа Мартиненка. Чи може НАБУ публікувати інформацію про хід розслідування? 
Яке право має переважити: право особи, яка була виставлена в невигідному світлі у статті НАБУ, на ім'я та презумпцію невинуватості чи право на свободу вираження поглядів та право отримувати інформацію, гарантоване Конституцією та статтею 10 Конвенції.