Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

З червня багатьом українцям стане легше оформлювати шенгенські візи

Євген Тейзе _ П'ятниця, 19 квітня 2013, 10:31
Версія для друку Коментарі 0

Європарламент ратифікував оновлену Угоду про спрощення оформлення віз з Україною. З першого червня суттєво розшириться коло заявників, які зможуть отримати довгострокові шенгенські візи.

На підтримку Угоди, якою вносяться доповнення до Угоди про спрощення оформлення віз від 2008 року, у четвер, 18 червня, висловилися депутати всіх фракцій Європарламенту. У березні доповнену угоду вже ратифікувала Верховна Рада України. Після завершення формальних процедур документ набере чинності. Це має статися першого червня.

Згідно з оновленою угодою, легше з отриманням візи стане, зокрема, представникам громадських організацій, які їздять на тренінги, семінари та конференції, учасникам транскордонних програм співпраці між Україною і ЄС та представникам релігійних спільнот. Їм даватимуть багаторазові безкоштовні візи на рік. Простіше отримати довгострокову безкоштовну візу стане і журналістам. Для них скорочено перелік документів, що підтверджують мету подорожі. Зокрема, їм буде не обов’язково пред’являти підтвердження, видане професійним об’єднанням, натомість буде достатньо подати лише листа з редакції. Найбільші візові пільги отримали журналісти та представники бізнесу, які регулярно подорожують до країн ЄС - їм видаватиметься багаторазова віза на п’ять років.

Не забули і про прокурорів

18 квітня, крім доповненої Угоди про спрощення оформлення віз з Україною, Європарламент ратифікував і аналогічний документ з Молдовою. Єдиною суттєвою відмінністю між угодами з Києвом та Кишиневом є відсутність у молдовському документі пільг для прокурорів та їхніх заступників. "Положення про пільги для українських прокурорів викликає у мене занепокоєння. Утім, я проголосував за її ратифікацію і радив це зробити моїм колегам по Європарламенту. Не заради пільг для української влади, а зважаючи на ті переваги, які цей документ надає представникам громадянського суспільства в Україні і журналістам", - сказав в інтерв’ю Deutsche Welle доповідач Європарламенту щодо законопроекту про ратифікацію угоди Клод Мораес.

Борис Тарасюк: я - обома руками за цю угоду
Борис Тарасюк: я - обома руками за цю угоду

Як повідомили DW у Єврокомісії, ініціатива видавати прокурорам 5-річні візи виходила від української сторони. "В угоді з Молдовою пільг для прокурорів немає, бо про них не просила молдовська сторона", - йдеться у відповіді речниці єврокомісара з питань внутрішніх справ Сесилії Мальмстрем. У Міністерстві закордонних справ України, яке вело переговори про підготовку внесення змін до Угоди про спрощення оформлення віз, не відповіли на запит DW. Редакція просила пояснити, навіщо українським прокурорам візові пільги, рівнозначні зі спрощенням для журналістів і бізнесменів. Правозахисники та представники української опозиції розкритикували плани ЄС видавати прокурорам 5-річні візи і закликали заборонити в'їзд тим представникам органів юстиції, причетним до політичних репресій.

Були "хороші", стали "погані"?

Як зазначив у розмові з Deutsche Welle екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, переговори про внесення змін до угоди розпочалися ще за президента Ющенка. "Угода має довгостроковий характер і вона не стосувалася нинішніх поганих прокурорів і вона писалася у ті часи, коли до прокуратури ще не було претензій з боку Європейського Союзу", - сказав Тарасюк, нагадавши про критику вибіркового правосуддя в Україні з боку ЄС з огляду на ув’язнення Юлії Тимошенко та інших опозиційних політиків.

Утім, правозахисник Євген Захаров у розмові з DW висловив подив пільгами для прокурорів. За його словами, прокуратура – традиційно найбільший порушник прав людини в Україні і вже понад півтора десятиліття жодна влада не спромоглася реформувати цей орган. "Прокурорське лобі вчепилося в свої повноваження і не дає змінити закон про прокуратуру відповідно до європейських стандартів, що було обіцяно ще у 1995 році перед вступом до Ради Європи", - зазначив Захаров.

Ренату Кузьміну вже анулювали візу до США
Фото: Ренату Кузьміну вже анулювали візу до США

Кому пільги, а кому й санкції

Борис Тарасюк сподівається, що заклики опозиції заборонити в'їзд прокурорам і суддям, відповідальним за переслідування опозиційних політиків будуть почуті. "Я не виключаю, якщо прокурор Фролова (представниця обвинувачення в одному із судових процесів проти Юлії Тимошенко – ред.) не отримає візи до ЄС, як це вже було у випадку іншого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, якому анулювали візу до США", - зауважив Тарасюк.

У Єврокомісії також не виключають, що не всім українським прокурорам вдасться потрапити до ЄС. "Якщо, приміром, одна з країн ЄС заперечує проти в'їзду особи на територію спільноти і внесла дані на неї до Шенгенської інформаційної системи, віза цьому заявнику не видаватиметься, навіть якщо він прокурор", - йдеться у відповіді речниці єврокомісара з питань внутрішніх справ на запит DW. У бюро єврокомісара нагадують, що заявки на 5-річні візи від прокурорів прийматимуться лише у тому разі, якщо регулярні поїздки до ЄС потрібні їм для здійснення службових повноважень в рамках співпраці органів юстиції.

Подальші візові полегшення під питанням

Клод Мораес зазначає, що він і його фракція соціал-демократів - друга за чисельністю в Європаралменті – виступають проти подальшого спрощення візового режиму для українців, доки Україна не виконуватиме своїх міжнародних зобов’язань щодо боротьби з дискримінацією меншин. "Ми звертаємося до України ще раз з вимогою внести до антидискримінаційного законодавства положення про неприпустимість дискримінації за сексуальною орієнтацією і продовжуватимемо політичний тиск, аби домогтися цього. Крім того, ми проти того, аби говорити про візові пільги доти, доки на порядку денному Верховної Ради перебуває законопроект про заборону "пропаганди гомосексуалізму", - наголосив доповідач Європарламенту.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте