Німці бояться видати Жердицького Україні

1 перегляд
Понеділок, 9 квітня 2001, 13:44
Внутрішня політична нестабільність в Україні не спонукає представників німецької прокуратури до видачі українській владі народного депутата, колишнього президента АТ "Градобанк" Віктора Жердицького. Про це пише у понеділок німецький журнал "Der Spiegel", статтю якого стисло переказує агентство Інтерфакс-Україна.

Німецькі власті побоюються, що у разі видачі Україні народного депутата, який знаходиться в цей час у в'язниці попереднього утримання в Німеччині, він буде випущений на свободу.

Процес у справі Жердицького, ймовірно, відбудеться в Німеччині у суді федеральної землі Нижня Саксонія місто Хильдесхайм.

Журнал пише, що Жердицький почав свої операції у Німеччині ще 1993-го року, де в місті Ведемарк зареєстрував компанію Zel GmbH. Крім того, він і його сім'я жили тривалий час в Ганновері.

З посиланням на ганноверського прокурора Ларса Бургхарда повідомляється, що ганноверская прокуратура заарештувала рахунки Жердицького та його фірми у Німеччині.

Ще чотири людини, громадяни Німеччини і Росії, проходять у справі українського депутата, що підозрюються в операціях із відмивання грошей. Німецька прокуратура в ході слідства планує арештувати додаткові DM12 млн.

Німецькій прокуратурі вдалося встановити, що Віктор Жердицький переводив кошти фонду виплат колишнім в'язням нацизму через кореспондентський рахунок "Градобанку" в мюнхенському Hypovereinsbank і Люксембурзі як кредит для компанії німецької KMK Export-Import GmbH (DM9,36 млн.) та ірландської KCI-Energy Ltd. (DM 5,328 млн.). У справі Жердицького присутня також низка фірм, зареєстрованих на Кіпрі і о. Мен (Великобританія).

За словами Бургхарда, кошти фонду під час фінансових транзакцій "просто розщеплювалися". Зараз слідчі німецької прокуратури хочуть довести, що кошти фонду переказувалися на рахунки "уявних компаній", які використовувалися Жердицьким для приховання походження фінансових коштів.

За даними німецької прокуратури, пише журнал, власники компаній, на рахунки яких Жердицький переводив грошові кошти, були довіреними особами колишнього голови правління банку.

Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в Міністерстві юстиції Федеральної землі Нижня Саксонія, згідно з німецьким карним кодексом, Жердицький у разі встановлення його вини в справі розкрадання валютних коштів може бути засуджений до 10 років позбавлення волі, а дві третини терміну він повинен відсидіти в Німеччині.

Колишній керівник "Градобанку" Віктор Жердицький 11 жовтня 2000 р. був затриманий в Ганновері місцевими правоохоронними органами під час спроби зняти зі свого рахунку в банку $50 тис. Йому пред'явлене обвинувачення в розкраданні DM86 млн., виділених німецьким урядом для українських жертв нацистських репресій. Верховна Рада дала згоду на притягнення до карної відповідальності і арешт народного депутата України Віктора Жердіцкого, проти якого і в Україні порушено кримінальну справу за фактом розкрадання валютних коштів в особливо великих розмірах. У грудні минулого року генеральний прокурор України Михайло Потебенько заявив, що Генпрокуратура чекає екстрадиції Жердицького.

Відповідно до рішення уряду Німеччини в 1993-94 роках жертвам нацизму в Україні, Молдові, а також в країнах Середньої Азії і Закавказзя (постраждалим на території України) було виділено для виплат DM 400 млн. Компенсації виплачувалися протягом кількох років 580 тисячам жертв нацизму. Виплати проводилися через 5 українських банків - "Промінвестбанк", Ощадбанк, "Брокбізнесбанк", банк "Україна", "Градобанк". На 1 січня 1997 р. "Градобанк" виплатив DM 66 млн. і заборгував більше DM 85 млн. За рішенням уряду України замість "Градобанка" виплати став проводити банк "Україна".

Читайте також про арешт Жердицького

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua