КОЛИШНІЙ ФАВОРИТ КУЧМИ ВВАЖАЄ, ЩО ІДЕЯ НАСТУПНИКА ДЛЯ ПРЕЗИДЕНТА НЕБЕЗПЕЧНА

Четвер, 1 серпня 2002, 14:29
Дмитро Табачник всерйоз розмірковує на тему про нову Конституцію і можливі шляхи "відходу" для президента.

У останньому інтерв'ю газеті "Київський телеграф" (підконтрольній Деркачу-молодшому, який входить з Табачником до однієї фракції) перший прес-секретар Кучми говорить про його майбутнє так. "Мені здається, що зараз намагаються розіграти два можливих сценарії розвитку подій. Перший: виростити наступника і тим самим забезпечити безповоротність політичного і економічного курсу.

Другий, більш складний шлях - побудова парламентської республіки. На мій погляд, для президента перша модель небезпечніша з багатьох причин. Вибори можна програти, наступник виявиться людиною, яка не тримає слова. А друга модель відводить політичні бурі до вищого представницького органу країни і, таким чином, робить їх підконтрольними більш широкому колу людей, а значить, і суспільству, його громадянським інститутам загалом …".

А ось, що він думає з приводу можливої розробки спеціального законопроекту, який би надавав Кучмі гарантії у майбутньому. "Нова Конституція повинна відвести нас назавжди від тоталітаризму. У конституційне тіло потрібно інкорпорувати розділ про права, повноваження і гарантії президента України. Не треба ніякого окремого законодавчого акту. У новій моделі Основного Закону повинен бути закладений термін її дії - не менше десятиріччя".

Табачник стверджує, що Кучма, готовий підтримати ідею перетворення України у парламентську республіку.

"Я двічі розповідав президенту про позитиви парламентської республіки і про необхідність еволюційної побудови цієї моделі за ті два із зайвим роки, які відділяють нас від виборів-2004. І можу сказати абсолютно щиро: в цьому році вперше дана тема цікавить президента, і названі моделі не відміталися з порога, як раніше. Донедавна глава держави говорив про перехідний період, необхідність завершення приватизації, збереження жорсткої керованості регіонами, тобто про президентсько-парламентську форму правління. У останні ж місяці парламентсько-президентська версія ним не відкидалася".

Депутат дав зрозуміти, що робота над концепцією новою Конституцією вже йде. На його думку, "нинішній склад парламенту міг би затвердити нову модель Конституції".

"Проблема в тому, що представники опозиції розглядають зміни до Основного закону не як стратегічний план, а як найкоротший шлях до досягнення політичного реваншу. І це викликає захисну реакцію виконавчої влади і найсильнішого політичного гравця - президента. А якби були чітко розписані правила гри для конституційної комісії і терміни прийняття нового Основного Закону (наприклад, весна 2004 року), то це зняло б політичне кипіння і відразу перевело роботу над новою моделлю Конституції у практичну площину", вважає Табачник.

Табачник виступає за необхідність введення у новій Конституції інституту двопалатного парламенту, "що автоматично зняло б дискусії про прийнятність мажоритарної, пропорційної або змішаної виборчої системи". "Нижня палата формувалася б виключно на пропорційній основі, а верхня (її можна назвати Сенатом або Палатою регіонів) - за принципом обрання кількох представників від регіону. Тоді б в бюджетних, кадрових і інших питаннях голос Волинської області був би так само добре чутний, як і Донецької або Дніпропетровської. Різні принципи обрання палат чітко розводять їх повноваження: нижня ухвалює закони і працює над бюджетом, верхня має право або "зупинити" закон, або ухвалити.

Крім того, сенатори займаються функціями підбору кадрів до всіх структур, які формуються за участю парламенту або безпосередньо ним".powered by lun.ua