Відкритий лист до президента Сполучених Штатів Америки Джорджа Буша

Понеділок, 9 вересня 2002, 10:47
"Підтримати корінну зміну режиму в Україні, яка б відкрила дорогу справжнім народним обранцям", - з таким посланням до президента США Джорджа Буша звернулися науковці, громадські діячі та студенти Америки й України.

Під листом, який пропонується вашій увазі, підписалися такі відомі дослідники проблем демократії та політики посткомуністичних держав, як Френсіс Фукуяма, Майкл Макфол, Андерс Аслунд, Пітер Редувей, Рональд Суні та інші. Поставити свій підпис під листом до Буша можна за адресою: letter@gongadze.org

Шановний пане Президенте,

Ми, американські та українські науковці, студенти і громадські діячі, закликаємо Вас підтримати український народ у захисті своїх прав та свобод, яким загрожує чинний режим в Україні. Ми сподіваємось, що Ваша адміністрація пояснить Президентові Кучмі та іншим українським посадовцям, що прогрес у відносинах України із США чи НАТО не можливий доки в державі не будуть забезпечуватися демократія та свобода для її громадян. Україна сприятиме підтримці миру та стабільності на європейському континенті лише тоді, коли її керівництво почне поважати фундаментальні демократичні цінності. Тому, активна підтримка у розбудові справжньої демократії в Україні відповідає національним інтересам США.

Сьогодні, 16 вересня 2002 року, Україна вшановує пам’ять та відзначає другі роковини з часу, як зник незалежний журналіст Георгій Гонгадзе. Він безслідно зник після публікації низки статей, в яких він викривав всеохоплюючу корупцію серед вищого державного керівництва. Кількома місяцями пізніше колишній президентський охоронець оприлюднив звукозаписи, які вказують на причетність Президента Кучми та інших урядовців до організації вбивства журналіста. Розслідування вбивства відразу перетворилося на фарс, оскільки воно проводилося під контролем тих самих осіб, які підозрюються у скоєнні злочину.

Жорстоке вбивство Георгія Гонгадзе та його наслідки пробудили сумління українського народу так, як і терористичні акти 11 вересня 2001 року стали поштовхом до об’єднання американської нації Однак, в той час, як організатори минулорічних терактів у Сполучених Штатах знайдені та невпинно переслідуються, напади на права вільнодумних українців й досі не покарані.

Після двох років порожніх обіцянок, спроб приховати злочин чи повної бездіяльності з боку української влади, ми дійшли до одного висновку – ті, хто причетний до вбивства Гонгадзе, а також до численних "випадкових" смертей опозиційних журналістів та політиків, не будуть знайдені доти, доки Україною керує зграя злочинців, які намагаються втримати владу будь-якою ціною. Режим, який нехтує правами та гідністю людей в одній з найбільших держав Європи, не здатний забезпечити правосуддя. Тому ми закликаємо Вас підтримати корінну зміну режиму в Україні, яка б відкрила дорогу справжнім народним обранцям.

Пане Президенте, у своїй промові у Варшаві в липні минулого року Ви урочисто пообіцяли сприяти прагненню України стати європейською державою. Ця мета є першочерговою для українського народу, який докладає всіх зусиль для її досягнення. Однак, українська держава залишається відокремленою від решти Європи стіною жорстокої, безконтрольної влади, яка використовується заради збагачення вузького кола привілейованих осіб. Така стіна приречена на руйнацію, оскільки, як висловився Президент США Рональд Рейган у промові в Берліні, "вона не здатна стримати віру, вона не здатна стримати правду, вона не здатна стримати свободу." Саме зараз час Америці діяти рішуче і підтримати український народ для того, щоб разом зруйнувати цю стіну!

Даний лист буде переданий президентові США Джорджу Бушу під час акцій Реквієм-2002 у Вашингтоні, присвяченим вшануванню пам'яті незалежного журналіста Георгія Гонгадзе та всіх журналістів, політиків і громадських діячів, які загинули в Україні за десять років її незалежності.

Мета акції - привернути увагу світової громадськості до утисків свободи слова й демократії в Україні.

Наступної неділі 15-го вересня зранку заплановано провести панахиди в українських і грузинських церквах у США й Канаді, а ввечері провести мітинг жалоби й меморіальний концерт "Реквієм-2002" перед пам'ятником Тараса Шевченка у Вашингтоні.

У понеділок 16-го вересня буде організовано проведення політичних акцій та пікетування українських дипломатичних представництв у Вашингтоні, Чикаго, Нью-Йорку, Лондоні, Брюсселі, Парижі, Празі й інших столицях і містах світу.

Саме два роки тому Георгій Гонгадзе зник після публікації низки статей, в яких він викривав всеохоплююче павутиння корупції у найвищих ешелонах влади в Україні та піддавав критиці президента Кучму. Пізніше в Таращанському лісі було знайдене знівечене тіло, а колишній президентський охоронець Микола Мельниченко оприлюднив звукозаписи, які вказують на причетність президента Кучми та інших урядовців до організації вбивства журналіста.


Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування