Доля Грузії може спіткати Україну – американський експерт

Середа, 3 грудня 2003, 12:43
Перемога опозиційних сил у Грузії може започаткувати процес зміни владних еліт в інших пострадянських республіках, у тому числі і в Україні.

Таку думку висловила в інтерв’ю для радіо "Свобода" провідний експерт із проблем пострадянського регіону в Інституті Брукінгза Фіона Гілл.

Серед обставин, що сприяли перемозі опозиції у Грузії, Гілл виділяє слабкість центральної влади в державі. У слабких державах, до яких вона зараховує також Україну та Білорусь, владна еліта позбавлена можливості використовувати фінансові надходження від експорту енергоносіїв для вирішення внутрішніх проблем.

Із іншого боку, в таких державах, як Росія, Казахстан та Азербайджан, владна верхівка посилена завдяки надприбуткам від експорту нафти та газу. Це, на думку Гілл, впливає на стан громадянського суспільства в цих державах, яке виглядає мляво на тлі потужного державного апарату.

Але слабкість владної еліти сприяє розвиткові інститутів громадянського суспільства, що мало вирішальне значення у Грузії: "Головним у випадку Грузії була сила опозиційних сил та неурядових організацій. Підтримка Шеварднадзе в суспільстві залишалася дуже обмеженою".

"Схожа ситуація була і в Україні: значний суспільний антагонізм щодо Кучми. Хоча українські неурядові організації та опозиція й були доволі добре організовані, їм не вдалося домогтися зміни влади. Частково це було пов’язано з відсутністю прямого приводу для відставки президента – фальсифікації виборів. Адже саме очевидна фальсифікація волевиявлення стала визначальним чинником у Грузії", - говорить Гілл.

На її думку, потенціал для схожих подій існує у таких державах, як Україна, Білорусь та Киргизстан. І це перш за все викликано силою опозиції в цих державах та суспільним невдоволенням владою. Однак навряд чи можна сподіватися на такий самий збіг різних обставин у цих державах.

"В Україні вже був наданий фальшстарт для протестних виступів під час акцій опозиції після зникнення журналіста Гонгадзе. Але ж ці виступи не мали такої сили, як у Грузії. Отже, грузинська революція поки що залишається унікальною подією на пострадянському просторі. Разом із тим, вона може надихнути опозиційні сили в інших республіках хоча б тим, що продемонструє реальну можливість зміни владної еліти", - вважає Гілл.

Окрім сил опозиції, успіх грузинських акцій протесту може стати корисною наукою і для представників влади в інших пострадянських республіках: якщо ви спробуєте фальсифікувати вибори, у вас можуть виникнути серйозні неприємності, наголошує експерт.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua