У Ющенка і Януковича падають рейтинги

Понеділок, 9 лютого 2004, 18:31
Лідер блоку "Наша Україна" Віктор Ющенко залишається на сьогодні лідером рейтингу претендентів на перемогу на президентських виборах, намічених на осінь 2004 року.

Як повідомив директор політико-правових програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. А. Разумкова Ігор Жданов, якби вибори президента України відбулися наступної неділі, то гарантовані шанси на вихід у другий тур має Ющенко, за якого проголосували б 22,2% виборців.

Його суперниками в другому турі можуть стати лідер Комуністичної партії України Петро Симоненко, за якого сьогодні проголосувало б 13,2% виборців, або прем'єр Віктор Янукович, рейтинг якого складає 10,1%.

Кандидатури лідера Соціалістичного блоку Олександра Мороза і лідера блоку Юлії Тимошенко готові підтримати по 5,6% виборців, лідера Прогресивної соціалістичної партії Наталі Вітренко - 4%, голову адміністрації президента Віктора Медведчука - 3,5%, главу Національного банку України Сергія Тігіпка - 2,5%, голову Верховної Ради Володимира Литвина - 2,3%, міністра оборони Євгена Марчука - 1,8%.

Проти всіх кандидатів голосували б 10,3% опитаних, не брали б участі у виборах - 8,8%, не визначилися - 10,1%.

Загальнонаціональне опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 27 січня по 3 лютого 2004 року. Були опитані 2024 респонденти у віці від 18 років у 122 населених пунктах, включаючи села, селища міського типу, малі, середні і великі міста. Похибка вибірки - 2,3%.

Коментуючи результати дослідження, Жданов відзначив, що рейтинг Ющенка в порівнянні з грудневим опитуванням Центру Разумкова знизився на 2,8%.

Політолог відзначив, що "Наша Україна" виявляла значну активність - проводила форуми в регіонах, вела збір підписів на захист збереження всенародних виборів президента. Однак, на момент проведення опитування вона не змогла перешкодити прийняттю в першому читанні закону, що передбачає проведення президентських виборів у парламенті.

Блокові також "не вдалося донести до громадян, що позбавлення їх права вибирати президента стало можливим унаслідок союзу КПУ і провладних сил".

Зіграла свою роль і кампанія в деяких ЗМІ, де лідер "Нашої України" представлявся політиком, який перешкоджає проведенню політреформи і блокує роботу парламенту.

"Усі ці фактори, швидше за все, і стали причиною зниження рейтингу Ющенко", - вважає експерт.

У той же час, за словами Жданова, Ющенко, як і раніше, залишається єдиним кандидатом у президенти, у якого кількість прихильників перевищує кількість супротивників (тих, хто не проголосує за нього ні за яких обставинах – 22,2% проти 20,3%). Найбільша ж кількість супротивників – у Тимошенко і Вітренко (відповідно, 29,9% і 29,8%), а також у Медведчука (27%).

Переміщення Януковича з другої позиції на третю експерт пояснює невиконанням прем'єром публічної обіцянки збільшити мінімальну зарплату і фактичний провал широко розрекламованої пенсійної реформи, коли в більшості пенсіонерів розмір пенсії збільшився лише на 4-5 грн.

На думку Жданова, у цій ситуації виграв лідер комуністів, який одержав широкий доступ до ефіру завдяки підтримці зусиль влади в проведенні політреформи і одночасно критикує діяльність владних структур у соціально-економічній сфері.

"Показово, що серед першої п'ятірки кандидатів чотири представляють опозицію, і лише Янукович, єдиний із провладних політиків, зберігає шанси на вихід у другий тур виборів. Така ситуація багато в чому може обумовлюватися ставленням суспільства до нинішньої влади", - підкреслив політолог.

Інтерфакс-Україна

Читайте також:

Щоб перемогти Ющенка, владі потрібно 2,5 Кучми плюс один Янукович
powered by lun.ua