Кучмі порадили не кричати і не робити гучних заяв

Понеділок, 9 серпня 2004, 19:39
Європейський Союз має розвивати з Україною стратегічне партнерство, яке передбачає тіснішу співпрацю.

Так прокоментував рішення України змінити свою військову доктрину керівник Європейської академії в Берліні Екарт Штратеншульте, повідомляє українська служба радіо "Німецька хвиля".

Він частково поділяє невдоволення України запропонованою моделлю співпраці з ЄС.

"Зараз ми маємо концепцію, яка стосується всіх країн-сусідів ЄС – від Росії до Палестинської автономії. І великі країни почувають себе недооціненими. Україна дає зрозуміти, що бачить у цій концепції мало нового. На мою думку, ми повинні розвивати з Україною стратегічне партнерство, яке передбачає тіснішу співпрацю. Однакова для всіх рамкова концепція не підходить", - сказав Штратеншульте .

Експерт також переконаний, що ЄС має підтримувати курс на самостійну політику України, щоб "не залишати її у сфері впливу Росії".

"У Європі існує два інтеграційні центри – Москва й Брюссель. Звичайно, якщо Україна розвиватиме хороші відносини з Росією, виникає небезпека російського домінування. Ця небезпека зростає по мірі віддалення Росії від демократичної правової держави. Тому Європейський союз має підтримати український курс на самостійну політику", - стверджує Штратеншульте .

Тим часом аналітик Європейського центру політичних досліджень Маріус Валь наголошує на тому, що "членство ЄС починається вдома".

"Це питання внутрішніх реформ, а не зовнішньополітичних заяв. Я особисто хотів би, щоб українські лідери взагалі припинили говорити про ЄС принаймні на п"ять років. Вони б краще говорили про те, як реформувати українське суспільство й українську економіку", - вважає він.

За його словами, Україні варто припинити чекати сигналів від Європи і "красивих заяв на великих самітах". Валь підкреслив, що для членства в таких організаціях як ЄС і НАТО є певні критерії, яким треба відповідати. "Кричати й робити гучні заяви на найвищому рівні – контрпродуктивно", - вважає він.

Валь сумнівається, що ідея його берлінського колеги Штратеншульте про окремий підхід до України може бути реалізована

"Зараз саме розробляється нова концепція, і я не думаю, що Україну можна буде відокремити від інших. Але все залежатиме від того, наскільки кожна окрема країна буде готова підтримати запропонований план дій і там, звичайно, можливі відмінності", - вважає.

Як відомо, минулого місяця президент Кучма під час саміту Україна-ЄС двічі заявив, що Україна не претендує на вступ до Євросоюзу. Пізніше Рада нацбезпеки внесла корективи до Військової доктрини України, вилучивши слова про кінцеву мету України вступ в НАТО і ЄС. Деякі аналітики назвали причиною таких кроків невдоволення Кучми результатами саміту НАТО в Стамбулі та З ЄС у Гаазі, де йому постійно нагадували про необхідність чесних виборів.

Читайте також:

КУЧМА ВІДМОВИВСЯ ВСТУПАТИ ДО ЄС І НАТО

Кучма двічі повторив, що Україна припинила проситися в ЄСpowered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!