Ющенко не захотів мовчати, як Кучма і Кравчук

Четвер, 9 березня 2006, 15:16

Президент Віктор Ющенко закликає чесно і фахово вирішувати питання ядерних відходів, не вдаючись до політичних спекуляцій.

"Якщо ми хочемо користуватися ядерними блоками і ядерною енергетикою, то маємо дати відповідь на те, як безпечно зберігати ядерні відходи", – сказав Ющенко, виступаючи в четвер з лекцією перед студентам Національного університету ім. Тараса Шевченка.

Президент наголосив, що нині 54% української електроенергії генеруються на чотирьох вітчизняних атомних станціях. При цьому жодна з них не володіє таким сховищем ядерних відходів, яке б відповідало українським потребам та міжнародним стандартам.

"Ми живемо в часі, коли треба давати відповідь на такі питання. Я міг би мовчати, як мовчали два попередні президенти, але це не відповідь на виклик. Ми повинні чесно дивитися на наявну проблему", – сказав Ющенко, слова якого наводить прес-служба.

Він зазначив, що рано чи пізно фахівці мають дати відповідь на те, як і де будувати сховища для ядерних відходів.

"Ця думка безумовно належить фахівцям, які мають отримати згоду громадськості. Але вона ніколи не повинна використовуватися в політичних спекуляціях", – зазначив Ющенко.

Він також наголосив, що потрібно усвідомлювати різницю між поняттями "відпрацьоване ядерне паливо" та "ядерні відходи".

За його словами, відпрацьоване паливо на 97% складається з урану й плутонію, "які в майбутньому можуть слугувати джерелом енергії", а решта 3% власне і підпадають під категорію ядерних відходів.

"Ці відходи Україна зобов’язана, за міжнародною угодою, прийняти на свою територію. Ми не можемо ці відходи залишити на чужій території", – сказав Ющенко.

Президент нагадав, що в 2006 році Україна має заплатити Росії за послуги з переробки відпрацьованого палива 120 млн. доларів США, а, починаючи з 2012 року, ядерні відходи почнуть повертатися до України.

Глава держави наголосив, що українська влада підходить до вирішення цього питання конструктивно й закликає уникати "авантюрних політичних кроків".powered by lun.ua