Для зниження відсотків на кредити банки пропонують "протвережувати" через суди

Понеділок, 6 серпня 2007, 18:59

Діючі в Україні комерційні банки свідомо зберігають вартість кредитних ресурсів для населення на високому рівні, хоча їх можна знизити.

Для зміни ситуації необхідно сформувати істотний громадський тиск на кредитно-фінансові установи, вважає голова громадянської ініціативи "За прозорість фінансових ринків" Тарас Загородній.

"Якщо правила не встановлює Нацбанк, то їх повинні встановити клієнти... Якщо ми будемо тиснути на них (банки), за допомогою судових позовів вказувати на їхні незаконні дії, тоді ставки будуть низькі. Якщо нічого не будемо робити, ставки будуть високі ", - сказав він на прес-конференції в понеділок.

Серед зловживань, які практикують українські банки, Загородній також назвав нав'язування клієнтам страхування життя в афільованих страхових компаніях, незаконне звуження кола нотаріусів і оцінювачів, до яких можуть звертатися клієнти банків, рекламні викрутаси, що дезінформують, і приховування реальної вартості кредитів.

За словами Загороднього, наявність можливості для практично безкарного обмеження інтересів громадян дозволяє кредитно-фінансовим установам одержувати надприбуток, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Крім того, за його оцінками, необмежений доступ іноземного капіталу в банківську систему країни може призвести до істотних проблем із кредитуванням українських позичальників у перспективі.

Загородний також підкреслив, що змінити ставлення банків до проблеми ставок за кредитами може жорстка позиція громадян, виражена в судових позовах про захист своїх законних прав як споживачів банківських послуг.

"Я думаю, що 10-20 тис. позовів до банків нарешті їх протверезять і змусять працювати в нормальному правовому полі", - вважає він.

При цьому Загородній відзначив, що аргумент банків на захист високих ставок по кредитах про наявність в Україні істотних політичних ризиків не має реального підтвердження і є усього лише формальним приводом для збереження ситуації без змін.

Значні політичні кризи останніх років не змогли завдати помітної шкоди фінансовій системі країни, пояснив він.

Говорячи про плановані дії громадянської ініціативи "За прозорість фінансових ринків", Загородній повідомив про очікуване розміщення в інтернет текстів діючих кредитних договорів з банками (з коментарями юристів) для того, щоб потенційні клієнти могли з ними спокійно ознайомитися і побачити, де створюються передумови для порушення їхніх інтересів.

Крім того, за його словами, планується укладання рейтингу соціальної відповідальності/безвідповідальності банків, а також проведення наприкінці серпня акції протесту.

Оцінюючи вплив Нацбанку на кредитно-фінансові установи за порушення прав клієнтів, Загородній сказав: "Ворон ворону око не виклює".

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування