Україну та її сусідок закликали до очищення

Понеділок, 4 серпня 2008, 11:40

52 природоохоронні організації закликали уряди України, Румунії, Угорщини та Словаччини до негайних заходів з припинення забруднення річкових басейнів Дунаю і Тиси, пов'язаних з гірничо-видобувною промисловістю цих країн.

Екологи закликали провести очистку гарячих точок у Карпатському басейні відповідно до рекомендацій експертних органів ЄС та Програми ООН з навколишнього природного середовища (UNEP), повідомляє прес-служба "Національного екологічного центру України".

Представники громадськості також наголосили на тому, що не варто затверджувати плани розробки нових шахт, поки не буде проведена очистка вже наявних гарячих точок і будуть прийняті ефективні законодавчі акти.

Вони також запропонували заборонити використання ціанідів у гірничо-видобувній галузі Румунії, Угорщини, Словаччини та України.

Останній викид солей важких металів, який відбувся в Румунії наприкінці липня, свідчить про вразливість гірничо-видобувної промисловості до надзвичайних природних умов, які регулярно повторюються, вказують екологи.

З 2000 року періодичні витоки забруднених вод з місць видобутку відбувалися у різному масштабі, що свідчить про неефективність чинних превентивних регуляторних норм. Такі викиди забруднюють важливі водні артерії, загрожують здоров’ю населення та отруюють навколишнє середовище, наголошують фахівці.

"Якщо на рівні економіки держави повністю обрахувати всі витрати на компенсації країнам, що постраждали (у басейні Тиси та Дунаю), подолання наслідків таких викидів та шкоду, завдану довкіллю і здоров'ю людей, технології ціанідування на золоторудниках в сусідніх нам країнах, стали б очевидно збитковими", - вважає голова Національного екологічного центру України Ігор Сіренко.

Існує декілька крупномасштабних комерційних пропозицій проектів підприємств, які матимуть потенційний вплив на Карпатський басейн. Зокрема, пропозиції підприємств у Розії Монтана (Румунія), Сертей (Румунія), Кремниця (Словаччина) та Мужієвський золоторудник (поблизу м. Берегове, Закарпатської обл., Україна), зазначається в заяві.

В проектних пропозиціях не передбачені заходи на випадок надзвичайних погодних умов, а тому вони становлять значну небезпеку для сучасної складної ситуації, додається у ній.

Крім того, Національний екологічний центр України також оприлюднив звернення до президента, прем’єр-міністра та народних депутатів України з вимогою спрямувати кошти на ліквідацію наслідків повені у західних областях України.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua