Росія та США домовилися скорочувати ядерні арсенали

1 перегляд
Вівторок, 7 липня 2009, 08:33

Перший день переговорів між президентом США Бараком Обамою та президентом Росії Дмитром Медведєвим у Москві завершився підписанням низки угод, серед яких – угода про скорочення ядерних арсеналів обох країн.

Очікується, що через 7 років після вступу в дію цієї угоди – а вона замінить попередню угоду Старт-1, термін дії якої вибігає в грудні – кожна зі сторін матиме від 1500 до 1675 ядерних боєголовок на 500-1100 носіях, передає "Бі-Бі-Сі".

Окремо Росія також догодилася надати Сполученим Штатам повітряний простір для транспортування американських військ та озброєнь до Афганістану. Таким чином, американці уникнуть набагато небезпечнішого повітряного маршруту територією Пакистану.

Буде створено спільну комісію зі співпраці в енергетичній сфері, боротьбі з тероризмом та наркоперемитництвом. Військову співпрацю, призупинену після російсько-грузинського конфлікту минулого року, також буде відновлено.

Проте питання побудови у Східній Європі протиракетного щита так і не було розв"язано. Мєдвєдєв і Обама просто констатували, що буде створено центр обміну даними, а також спільно досліджуватимуться загрози від запуску балістичних ракет.

Обама на прес-конференції заявив, що Росія і США є лідерами в ядерній сфері і готові піти на подальше скорочення ядерних арсеналів, повідомляє УНІАН.

"Угода, яка прийде на зміну договору про СНО, зможе зменшити наші ядерні арсенали на третину, і ми сподіваємося, що ми зможемо зменшити ці арсенали в подальшому", - сказав Обама, і висловив занепокоєння тим, що в світі зараз спостерігається "зростання потенційного (розповсюдження ядерної зброї), яке не спостерігалося раніше в певний час і в певних регіонах".

За його словами, Росія і США мають однакове розуміння ризиків розповсюдження ядерної зброї. "Ми зараз намагаємося визначити, яким чином Росія і Сполучені Штати можуть співробітничати разом. Також важливо розвивати і існуючу співпрацю. Ми також зробимо все для того, щоб всі ті країни, які хочуть розробляти мирні ядерні програми, не використали ці знання для розвитку озброєних ядерних програм", - сказав Обама.

Він також запропонував провести наступного року "ядерний самміт" і не виключив, що він проходитиме в Росії: "Ми обговорювали з президентом Медведєвим, що і в наступному році Росія може приймати у себе цей самміт, і ми запросимо всі країни для участі в цьому самміті, щоб ми всі разом могли обговорювати це важливе питання".

Обама заявив, що довіряє своєму російському колезі. "Я довіряю президентові Медведєву, він може слухати, вести переговори і, найголовніше, виконувати ті обіцянки, які даються", - сказав Обама. І додав: "Я вважаю, що президент Медведєв дуже щирий, правдивий... Я вважаю, що ми знайшли можливість працювати один з одним".

Візит президента США до Москви буде продовжено у вівторок. Він зустрінеться з російським прем’єром Володимиром Путіним.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua