Венеціанська комісія не побачила у мовному законопроекті гарантій захисту української

31 перегляд
98
Субота, 17 грудня 2011, 16:46

Венеціанська комісія вважає, що в законопроекті "Про основи державної мовної політики" "регіоналів" Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка недостатньо гарантій використання та захисту української мови.

Про це повідомляє "Обком" з посиланням на УНІАН.

За словами голови Відділу демократичних інститутів і фундаментальних прав Венеціанської комісії Артеміди-Тетяни Кіски, у висновку до законопроекту Комісія зазначила, що нинішній проект закону більше не приділяє спеціальної уваги російській мові, оскільки практично у всіх його положеннях посилання на цю мову замінені посиланнями на "регіональні мови та мови меншин".

Водночас у висновку Комісії зазначається, що, незважаючи на те, що відповідно до статті 10 Конституції України українська є єдиною державною мовою, деякі статті законопроекту надають російській такий же рівень захисту, як і українській.

Зокрема, мова йде про оприлюднення актів центральних органів влади російською мовою.

Крім того, Комісія зазначила, що визнання лінгвістичної свободи засобів масової інформації, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови.

Комісія звернула увагу на відсутність у законопроекті вимог до теле-, радіокомпаній стосовно щоденної квоти на мовлення державною мовою.

"У цих положеннях можна побачити навіть зменшення ролі української мови", - йдеться у висновку.

При цьому в Комісії зазначили, що в цілому представлений проект закону кращий за попередній проект закону "Про мови в Україні", висновок щодо якого було ухвалено Комісією у березні цього року.

Нагадаємо, народний депутат Сергій Ківалов раніше повідомив, що Венеціанська комісія виступила на підтримку мовного законопроекту.

Як відомо, законопроект "Про основи державної мовної політики" був зареєстрований у парламенті 26 серпня цього року.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в разі прийняття законопроекту, російська мова стане регіональною в 13 з 27 адміністративно-територіальних одиницях України: у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим та містах Києві і Севастополі.

Кримсько-татарська мова стала б регіональною в АР Крим, угорська - в Закарпатській області, румунська - в Чернівецькій. Інші мови національних меншин отримають захист в менших адміністративно-територіальних одиницях.

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 92.112.80.---professional..
А Колесниченко вещал, что у комиссии замечаний нет! Пора всем понять: НИ ОДНОМУ слову ПРдунов нельзя верить! Ни единому! Тогда по-иному начнем все воспринимать!
IP: 46.118.5.---cypoBuu..
В каліснічєнкі відбудеться припадок)
IP: 91.197.17.---Fenster..
визнання лінгвістичної свободи засобів масової інформації, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови. Из этого следует, что украиснкий язык - не конкурентно способен
IP: 212.111.207.---М_Харьков..
Я еще раз поддерживаю высказанное раньше мнение (в частности братьями Капрановыми), что наилучшим проектом закона о языке может быть закон Российской Федерации, переведенный на украинский язык, и с контекстной заменой "Россия" на "Україна" и "русский язык" на "українська мова" в соответствующих падежах. Думаю, Венецианская комиссия его заценит. К российскому закону нет же у нее вопросов?
IP: 95.73.97.---aret4..
Опять соврамши... Голубцы, срочно делайте вид, что это не ваши вождюки обгадились.
Усі коментарі