Польський інститут нацпам’яті: Примирення має відбуватися на основі правди

Понеділок, 6 лютого 2017, 05:15

Польща й Україна не втечуть від проблем історії, однак взаємне примирення має відбуватися на основі правди.

Таку думку висловив  Голова Інституту національної пам’яті (IPN) Польщі Ярослав Шарек у коментарі Укрінформу.

"Основою примирення між народами, які колись були в якомусь гострому конфлікті, є правда. Ми мали трагедію Другої світової війни і німецьку окупацію. Рани польського народу сьогодні загоюються, але цей процес мусив спиратися на правду, і якщо були якісь злочини, то потрібно це було назвати злочинами чи геноцидом. Це болісний процес, але немає іншого шляху до об'єднання", - заявив Шарек.

Він зауважив, що в трактуванні певних подій завжди лишатиметься різниця між країнами.

"Але це не перекреслює можливість обрання нами тих елементів історії, які нас об’єднають", - зауважив голова польського IPN.

Голова IPN підкреслив, що проблематика Волині й інформація про ці трагічні події у польському суспільстві є більш поширеною і викликає значно більше емоцій, ніж в Україні.

"Але нам потрібно пам’ятати й те, що коли ми діяли разом, а нас цьому вчить історія, то наше майбутнє виглядало краще", - наголосив голова польського IPN.

На його думку, тема складної історії в українсько-польських взаєминах не може залишатися поза увагою польських політиків, оскільки на це є очікування з боку громадської думки країни.

Шарек також переконаний, що від проблем історії Україні та Польщі не можна втекти.

"Упродовж кількох десятиліть німці намагалися втекти від деяких історичних тем. Ми теж в Польщі втікали від певних тем, оскільки думали, що про це згодом не вестиметься дискусія і не буде проблеми. Але зараз ми розуміємо, що це шлях в нікуди, оскільки в наступних поколіннях ці проблеми повертаються з іще більшою силою", - констатував Шарек.

З іншого боку, на думку голови Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, історичне примирення України та Польщі необхідно максимально деполітизувати.

На переконання голови ІНП, сторони мають дійти розуміння того, що єдиною можливою формою примирення є "вибачаємо і просимо вибачення, в іншому випадку результатів не буде".

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.