Рада зробила крок до реформи КС

Четвер, 9 лютого 2017, 12:23

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5336-1 "Про Конституційний суд України".

Це рішення підтримали 239 народних депутатів.

Авторами законопроекту виступили парламентарі Сергій Алєксєєв, Наталія Агафонова, Леонід Ємець, Руслан Сидорович, Роман Романюк, Василь Яніцький та Вікторія Пташник.

Новий закон вносить зміни до Конституції в частині правосуддя, які набули чинності з 30 вересня.

Даний законопроект передбачає зміну структури, повноважень та процедури добору суддів КС, а також запровадження інституту конституційної скарги, який передбачає можливість для громадянин звертатися до КС, якщо вважають, що застосовані у судових рішеннях по їхнім справам закони не відповідають Конституції.

Також пропонується відбирати суддів КС на конкурсах. Конкурсні комісії мають формуватися президентом, Верховною Радою і з'їздом суддів.

Крім того, законопроект передбачає норму, що КС буде діяти в складі шести колегій, двох сенатів та великої палати. Велика палата у складі усіх суддів КС буде вирішувати питання у справах за конституційними поданнями та зверненнями, сенатів – розглядати питання відповідності Конституції законів за скаргами осіб, а колегії – вирішувати процесуальні питаня.

Також законопроектом пропонується суттєво підвищити зарплату суддів КС - до 75 прожиткових мінімумів.

Цей законопроект схвалений Радою з питань судової реформи.

З критикою законопроекту виступила депутат з фракції "Самопоміч" Олена Сотник. На її думку, новий закон "жодним чином не веде до реформи Конституційного суду". Депутат вважає, що закладений у ньому конкурсний відбір суддів буде лише профанацією, тому що не передбачає порядок конкурсного відбору. "Це означає, що він може бути повністю керований, маніпульований та захоплений тим органом, який при владі", - заявила Сотник.

Інша її претензія полягає в тому, що вона вважає проект 5336-1 неконституційним, оскільки він позбавляє можливості подавати конституційні скарги територіальні громади.

Третє зауваження - утримання суддів КС. За її словами, голова суду буде отримувати 336 тис. грн пожиттєвого утримання. Судді КС також отримають пільги.

Також з критикою законопроекту виступив депутат від БПП Василь Яніцький. За його словами, міжнародні експерти знайшли в документі безліч суперечливих та неповністю сформованих пунктів, що не дозволяють втілити судову реформу.

Євген Кізілов, УПpowered by lun.ua