Технология перезагрузки избирательной системы

Четверг, 2 апреля 2009, 11:31

У коментарях та переписці з приводу "Технології перезавантаження політичної системи" було висловлене цілком слушне зауваження: "Мало про механізм відкликання  депутата".

Додам від себе – і про механізм відкликання голови села, селища, міста, району, області , Верховної ради та президента – було передбачено викласти в наступних публікаціях, що і пропонується вашій увазі.

Забезпечити ефективну роботу влади, яку ми обираємо, може тільки наявність простого і зрозумілого механізму відкликання "обраних" із влади у вигляді "дамоклевого меча" висловлення їм недовіри.

Але проводити окремі референдуми про довіру-недовіру, по-перше, неможливо в силу наявності багатьох причин, по-друге, недоцільно, по-третє, – рішення про проведення референдумів повинні приймати саме ті, кому треба висловлювати недовіру. І є великим питанням, чи вони такі рішення приймуть.

Тому суспільство повинно виробити і впровадити не тільки механізм, який змусить обраних у владу ефективно працювати всю каденцію, а і комплексну виборчо-контролюючу систему формування влади.

Систему, яка включатиме, як один з елементів, обов’язкове висловлення в ході виборчого процесу довіри-недовіри владі всіх рівнів без проведення окремих референдумів та забезпечить ефективність і дієвість системи стримувань і противаг між обраними на прямих виборах сільськими, селищними, міськими, районними, обласними, верховними головами та депутатами рад відповідного рівня.

Для реалізації вище сказаного та підвищення ефективності взаємної відповідальності та наступності в роботі влади доцільно проводити вибори голів та депутатів всіх рівнів не одночасно, а в такий спосіб: на половині каденції депутатів проводити вибори голови, і навпаки – на половині каденції голови проводити вибори нових депутатів.

Це стосується і найвищих посадовців.

При цьому, коли, по аналогії з сільським, міським, районним чи обласним головою, президент, обраний прямим голосуванням, буде одночасно і головою Верховної Ради, знімуться всі причини і приводи до протистояння всіх з усіма, зникнуть вимоги про ліквідацію поста президента, буде забезпечена стабільність, ефективність і вимушена толерантна взаємодія всіх гілок влади між собою.

А система стримувань і противаг буде діяти не на папері і для ворожнечі, а на вимушену консолідацію та для загального блага.

Про економію при цьому коштів та відсутність нескінченної "спікеріади" та "прем’єріади" уже й говорити якось дріб’язково.

Для цього важливо зробити виборчу систему, по-перше, виборчо-контрольною, по-друге, власне, системою, стабільною, передбачуваною, зрозумілою і регулярною. Наприклад, такою.

З метою забезпечення наступності, демократичності, ефективності толерантності, відповідальності і підконтрольності народові влади в Україні, вибори всіх гілок і рівнів влади проводити на чотирирічну каденцію у розділені за часом терміни.

Крім того, виключно за відкритими списками системно і регулярно в останню неділю березня кожного року за таким чотирирічним виборчим циклом та в такий спосіб:

1-й рік – прямі вибори президента (який є одночасно і  головою парламенту);

2-й рік – прямі вибори голів сіл, селищ, міст, районів, областей, АРК; (які є одночасно головами рад відповідного рівня);

3-й рік – вибори депутатів Верховної Ради;

4-й рік – вибори депутатів місцевих рад;

При цьому одночасно з кожними виборами будь-якої із гілок та рівнів влади в обов’язковому порядку проводиться офіційне опитування громадської думки про довіру-недовіру всім іншим гілкам та рівням влади, із таким запитанням:

Нам стало жити краще, я довіряю президенту України, (Верховній і, обласній, районній, міській, селищній, сільській раді, головам усіх рівнів).

(При цьому довіра до уряду, прем’єр-міністра, виконкомів та їхніх голів автоматично входить у висловлення довіри раді, яка їх призначає).

Відповідь проста –Так, або Ні.

Якщо виборці висловили довіру, ці гілки влади працюють далі, якщо недовіру – то відбуваються (у визначені відповідними законами терміни) позачергові вибори тієї (тих) гілок влади, яким висловлена недовіра.

При такому способі виборів та контролю за обраними у владу в суспільстві виробиться стабільна і дієва виборчо-контролююча система, яка забезпечить все, про що йшлося вище.

А крім того, підвищить явку на вибори (багато хто захоче прийти виключно для висловлення недовіри), дозволить здешевити проведення виборів за рахунок їх регулярності, заспокоїть суспільство і політиків, виробить у всіх виборчу і політичну культуру, імунітет проти підкупів, фальсифікацій, маніпуляцій, підтасовок результатів виборів. Сприятиме становленню справді демократичного суспільства.

Олексій Пристая, для УП

PS. Якщо виникне бажання обговорити тему, пишіть.

powered by lun.ua
Главное на Украинской правде