Еще один "ценный" свидетель Кузьмина "под следствием"

61 просмотр
Татьяна Николаенко, УП
Вторник, 4 июня 2013, 16:53

Минулого тижня перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін зробив чергову "сенсаційну" заяву.

В інтерв'ю Forbes він звинуватив Чехію в тому, що на території цієї держави готувалася змова, в рамках якої Віктора Януковича хотіли звинуватити у вбивстві депутата Євгена Щербаня.

У своїх твердженнях Кузьмін посилався на свідчення майора Миколи Мельниченка, а також нібито надані ним докази. Йшлося про те, що чоловік Юлії Тимошенко намагався підкупити Мельниченка і змусити його свідчити проти Януковича.

Ця заява вже викликала обурення в чеського МЗС і чоловіка Тимошенко, який каже, що Мельниченко сам пропонував свої "послуги".

Минулої п’ятниці Мельниченка бачили на виході з ГПУ. А тому не виключено, що він може стати черговим свідком у справі Тимошенко.

Що цінного Мельниченко може повідомити крім власних заяв, що його пробували підкупити, загадка. Навіть, якщо на його плівках є нова інформація щодо прямої причетності Тимошенко до вбивства Щербаня. Проте навряд чи - Кучма не втратив би шанс, щоб посадити за це Тимошенко.

Але за пафосними заявами Кузьміна, здається, вже забулося, що його свідок теж ходить під справою за розголошення держтаємниці і підробку документів, а відтак виникають сумніви щодо його незаангажованості.

Як відомо, Мельниченко втік з України після оголошення плівок по вбивству Георгія Гонгадзе. Повернувся він в країну у 2005 році з ореолом героя. Але за останні 8 років плівки так і не були визнані речовим доказом жодним судом. Не в останню чергу через небажання майора пояснити правду про природу їх запису. Крім того, він не раз потрапляв у різні скандали, і його неодноразово звинувачували у спробі нажитися на продажу плівок.

Можливо, про майора вже б давно забули, якби Ренат Кузьмін не порушив справу проти Леоніда Кучми за вбивство Георгія Гонгадзе. А Кучма не почав вживати заходи через наближених до нього людей, щоб цю справу закрити.

У жовтні 2011 року СБУ, очолювана Валерієм Хорошковським, несподівано порушила справу проти Мельниченка за розголошення державної таємниці, а потім добилася рішення КС, що його плівки не можуть бути доказом.

Під час спілкування з Мустафою Найємом Мельниченко висловив думку, що справа проти нього – замовлення голови АП Сергія Льовочкіна. Що той начебто діє в інтересах Леоніда Кучми і Володимира Литвина, і намагається його зупинити через тодішнього голову СБУ Валерія Хорошковського.

"В игру подключился Левочкин, ему нужно вывести из-под удара Литвина и Кучму, и он с помощью Хорошковского выводят их из-под удара. Для этого им нужно нейтрализовать меня. Но я вовремя сделал ноги", - сказав він тоді.

Не чекаючи, коли ГПУ оголосить його розшук через Інтерпол, майор виїхав з України і довгий час переховувався в Східній Європі, допоки на початку червня його затримали в Італії.

Силами бютівця Арсена Авакова йому тоді вдалося вийти з в’язниці, і не бути висланим до України. Далі майор переїхав до Штатів.

Мельниченко робив гнівні заяви про режим, але раптом у вересні минулого року несподівано змінив риторику і заявив, що на його плівках є відомості, Юлія Тимошенко платила за вбивство Євгена Щербаня. Крім того, Мельниченко заявив, що чоловік Тимошенко Олександр намагався його підкупити, що він звинуватив у вбивстві Щербаня Віктора Януковича.

Більше того, саме Мельниченко повідомив Кузьміну, що через людей Тимошенко заступника генпрокурора позбавили візи у США. 

Сам чоловік Тимошенко стверджує, що бачив Мельниченка один раз в житті. Зустрілися вони в Празі в офісі громадської організації Українська європейська перспектива. Мельниченко запропонував Тимошенко свої послуги за винагороду.

"Сказав, ніби у нього на плівках щось є про нібито причетність "Януковича і Ко" до вбивства Щербаня. Я поважаю себе і репутацію чесних людей. Мельниченко - людина без честі і совісті", - заявив Тимошенко.

Депутати від "Батьківщини" додають нюансів.

"Він справді навесні минулого року вийшов на контакт з Олександром Тимошенком, і сказав, що він дасть будь-які свідчення проти Януковича. За це він просив місце у першій 20-ці списку і мільйон доларів", - розповів УП один з депутатів "Батьківщини" на умовах анонімності.

За його словами, чоловік Тимошенко після того подзвонив Турчинову, і спитав, що робити. "Ми навіть повідомили про це Тимошенко, але вони від такої "співпраці" відмовились. Втім, ми попросили його як гарантію його намірів піти до нотаріуса і зафіксувати документально його бажання давати показання проти Януковича", - каже депутат.

Свого часу Олександр Турчинов вже демонстрував цей документ – це доволі розпливчата, але нотаріально завірена згода Мельниченка давати свідчення щодо змісту плівок, де йдеться про розмови Кучми, Януковича, Медведчука, Ющенка та інших про Тимошенко та спроби її дискредитації.

 

До осені Мельниченко ще перебував у полі "Батьківщини".

Однак, як припускають бютівці, паралельно майор вів торги і з Ренатом Кузьміним. І останній переміг.

"Комерціалізація підходів Мельниченка призвела до того, що він почав співпрацювати з ГПУ", - заявив свого часу Олександр Турчинов, демонструючи згоду Мельниченка свідчити на користь Тимошенко.

Мельниченко заперечує і слова Тимошенка і представників "Батьківщини". Він заявив, що "ніколи ні в кого для себе не просив грошей".

"В мене є відеозапис, який я готовий надати суду, як і ким цей документ готувався, і в якого нотаріуса підписувався", - обурився Мельниченко. - "У них було велике бажання, щоб я дав неправдиві свідчення проти Януковича".

За його словами, переговори з ним вели і чоловік Тимошенко, і її донька, і Сергій Власенко, і інші. Але всі деталі він готовий повідомити лише у великому інтерв’ю, "щоб слова не виривались з контексту".

Зокрема, не коментує він і справу СБУ проти нього. "Про справу СБУ питайте в СБУ", - сухо відповідає він.

Між тим, ще з осені минулого року побутує думка, що Мельниченко повернувся в Україну лише маючи гарантії щодо своєї недоторканності, з умовою дати свідчення проти Юлії Тимошенко.

На сьогодні справа проти Мельниченка не закрита, але і не розвивається.

26 грудня 2012 року прес-центр Служби безпеки України повідомив, що Мельниченко і його захисник завершили ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, і в цей же день обвинувальний акт був спрямований для затвердження до Генпрокуратури та направлення до суду.

Однак, як стало відомо УП, Ренат Кузьмін не підписав обвинувальний висновок СБУ і відправив справу на нове розслідування СБУ. Станом на сьогодні справа фактично заморожена.

В СБУ на запит УП відповіли, що "Генеральною прокуратурою 3 січня скасовано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за підозрою Мельниченка М. І. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 328, ч.3 ст. 365 КК України і поновлене кримінальне провадження".

 

У ГПУ повідомили, що "підставою для прийняття даного процесуального рішення стало те, що у ході ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, на виконання вимог ст. 290 КПК, Мельниченко М. І. надав нові факти у справі, які потребували перевірки". 

"Досудове розслідування проводиться Головним слідчим управлінням Служби безпеки України, яке на даний час зупинено на підставі п.1 ч.1 ст. 280 КПК України в зв'язку з хворобою Мельниченка М.І", - заявили у відомстві у середині травня.

"Після проведення всіх слідчих дій вищевказане кримінальне провадження буде направлено до суду для розгляду по суті", - йдеться у відповіді ГПУ.

Хоча в цьому є певні сумніви.

Після звільнення Хорошковського люди Кучми, який особисто зацікавлений в дискредитації плівок Мельниченка, більше не мають впливу на СБУ. Відтак політичних мотивів у СБУ доводити державну зраду Мельниченка не має.

Натомість Кузьмін постійно педалює роль плівок Мельниченка в розслідуванні справи про причетність Кучми до вбивства Георгія Гонгадзе і Тимошенко до вбивства Щербаня.

Майор півроку спокійно живе, ходить по червоних доріжках, періодично втрапляє у якісь скандали і навіть хвалиться, що має статки у 2 мільйони доларів. Хоча раніше він казав, що ці гроші йому лише пропонував Бакай від Кучми.

Відтак, виникає підозра, що допоки майор буде говорити про Тимошенко те, що потрібно Кузьміну, йому нічого не загрожуватиме.

Фактично, Мельниченко в своєму статусі зараз мало чим відрізняється від того ж Петра Кириченка. Хіба що тим, що у Кириченка під справою ходила дружина, а Мельниченко знаходиться сам.

Чи може такий свідок бути неупередженим – вже стало спільним питанням до всіх свідків у справі Щербаня. powered by lun.ua
НБУ расслабил гайки: как снижение учетной ставки повлияет на личные финансы
Следствие обнародовало свою версию убийства Шеремета. Первая реакция соцсетей
Борьба за выборы: что положит конец протестам в Грузии
Лучше ставить живую елку или искусственную? ТЕСТ
Все публикации