Фактор Яценюка. Шантаж правительства и ультиматум парламента

48499 просмотров
29
Роман КравецRoman Kravets
Вторник, 9 февраля 2016, 12:42
УНИАН

"Wake up call" – так деякі міністри та дипломати називають події останніх двох тижнів в Україні. А саме – заяву про відставку і гучні звинувачення з боку міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса, що пролунали минулого тижня на адресу бізнес-партнера і давнього друга Петра Порошенка Ігоря Кононенка.

Різка заява призвела до кризи між парламентом і Кабміном, чотири міністри якого відкликали свої заяви про відставку.

У свою чергу дві фракції коаліції, а саме – "Батьківщина" і "Самопоміч" заявили, що не співпрацюватимуть з нинішнім урядом. Депутати від "Самопомочі" навіть вийшли з зали під час п’ятничного виступу прем’єра Арсенія Яценюка.

– Якщо хтось вважає, що уряд не виконує програму і не проводить реформи, до парламенту можна внести 150 голосів за резолюцію недовіри уряду і проголосувати відповідну відставку. Але перестаньте нас лякати відставкою! – роздратовано говорив Яценюк ввечері неділі в традиційній десятихвилинці.

Відповідь він отримав вже в понеділок.

Лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко, написав в facebook, що його фракція виходить з переговорів про повернення в коаліцію через відмову сформувати нову більшість і уряд.

О третій годині понеділка в кабінеті спікера Ради Володимира Гройсмана відбулася нарада лідерів фракцій коаліції, але депутати так і ні до чого не домовилися.

– На жаль, це не були пропозиції, це було з'ясування стосунків, хто саме винен в розвалі помаранчевої коаліції, хто винен в розвалі сьогоднішньої. Це був історичний екскурс, а не аналіз подій, – описував журналістам засідання ради коаліції заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Пізніше до журналістів приїхав голова фракції "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко, який розставив крапки над "і".

– За результатами зустрічі керівників фракцій із прем'єр міністром, на жаль, мушу засвідчити, що маємо уже 100% політичну кризу коаліції і уряду, – заявив Луценко, додавши, що після заяви Ляшка у потенційного прем’єра Яценюка немає голосів за законопроекти уряду.

Фракція "Народний фронт" не забарилася з відповіддю, поширивши заяву про те, що Кабмін – не є персональним "урядом Арсенія Яценюка", тому відповідальність несуть усі фракції коаліції.

"Українська правда" розбиралася, до чого може призвести протистояння між депутатами та урядом.

Коаліція проти

Один із учасників зустрічі з главами парламентських фракції переказує, з якими настроями Яценюк прийшов на зустріч до парламенту.

– Він сказав "або ми ухвалюємо його програму на 300 днів, або ні". Ми говоримо "так ти б може показав?", а він "Завтра пришлю". І знову те саме – "Якщо не хочете Яценюка-прем’єра, то 226 голосів і до побачення", – каже один із учасників зустрічі.

Читайте также
"Реформатор" Абромавичус VS "любий друзь" Кононенко. Дилемма для Порошенко
Реакция соцсетей на заявление Абромавичуса об отставке и обвинения Кононенко
"Силы зла хотят отмотать все обратно". Самое важное от Абромавичуса
Возвращение Кабмина. Что происходило за кулисами громких заявлений министров
Окрім того, під час зустрічі Яценюка запитали, яких міністрів в уряді він збирається змінювати.

– А він говорить "Як я можу "кинути" тих, хто заявив про відкликання своїх заяв?". Його питають "Так ми маємо лишити цей уряд?". Він говорить "Так", – каже один із учасників зустрічі.

Про те, що в четвер 4 лютого відбудеться екстрене засідання уряду і пролунають заяви міністрів, не знали у жодній фракції. Алгоритм дій Яценюк погоджував лише з президентом.

– У нас ж*па, нема ні Луценка, ні Кононенка. Журналісти запитують, а ніхто не знає, що і казати про заяви міністрів, – в п’ятницю, нахилившись до вуха кореспондента УП, обурювався один із нардепів від БПП.

Фракція "Самопомочі" взагалі дізналася з прямого ефіру про те, що міністр Олексій Павленко, який потрапив в уряд за її квотою і якого вони не так давно відкликали, лишається працювати і надалі.

– Фракція розцінила це так, що хвіст може керувати собакою, але це неправильно. Якщо хвіст не слухається собаки, то його відрізають. Уряд перестав бути підконтрольним парламенту. Прем’єр-міністр втілює сценарій по самоспасінню. Для себе ми не бачимо можливості, щоб уряд лишався в такому складі, – обурюється один із депутатів від "Самопомочі".

На вівторок 9 лютого заплановане засідання фракції "Самопомочі", де говоритимуть про поточну політичну ситуацію, і навіть про можливість виходу з коаліції.

Поки що за даними УП, у фракції за вихід з коаліції виступають як мінімум дві людини – Єгор Соболєв і Семен Семенченко.

Жорстку позицію по відношенню до уряду зайняли і у "Батьківщині". Мовляв, уряд має бути технократичним і професійним, без жодних квот і портфелів. За словами нардепа Івана Крулька, фракція голосуватиме за відставку Кабміну.

Що стосується Ляшка, то на думку деяких депутатів, таким чином він сам собі набиває ціну. Рішення про вихід з переговорного процесу фракція ухвалила ще в п’ятницю, але опублікувала лише в понеділок, оскільки, за словами одного із депутатів від РПЛ, "п’ятниця – не медійний день".

Минулого тижня парламентом поповзли чутки, що Ляшко хоче призначення на міністерство екології Валерія Вощевського, який раніше обіймав посаду віце-прем’єра і пішов у зв’язку з рішенням фракції вийти з коаліції.

Потім стверджували, що Ляшко хоче забрати для фракції посаду першого віце-прем’єра. На зауваження, що майже весь час роботи в уряді Вощевський хворів, депутати відповідали:

– А зараз, кажуть, одужав.

Адептом повернення Ляшка до коаліції є Арсеній Яценюк, якому вигідний додатковий 21 голос підтримки фракції РПЛ до 81 голосу фракції "Народний фронт". Тобто Ляшко зі своєю фракцією став своєрідною "золотою акцією".

Поки що з урахуванням голосів фракцій БПП та НФ Яценюк може розраховувати на 216 голосів підтримки, чого не вистачить для ухвалення рішень.

– Технічно коаліції немає. За голосами доведеться йти або до "Відродження" або до "Волі народу", – каже один із депутатів від БПП.

Залишити не можна звільнити

Поки фракції коаліції не приховують невдоволення і висувають вимоги, ключові перемовини відбуваються між президентом і прем’єром.

За словами співрозмовників як в БПП, так і в НФ президент не полишає ідеї зняти Яценюка з посади прем’єр-міністра.

– Він уже не думає, чи знімати Яценюка. Він зараз думає, хто буде після нього. Як тільки знайде кандидатуру з голосами – відставка відбудеться, – говорить співрозмовник в БПП, близький до Порошенка.

Найскладніше питання "хто". І тут прізвища не змінилися. На Банковій рахують голоси за можливість призначення Володимира Гройсмана, Олександра Турчинова і навіть Міхеїла Саакашвілі.

Співрозмовники в БПП стверджують, що наразі у Порошенка з’явилася ще одна кандидатура на посаду прем’єра, але всі вони відмовилися називати її.

Незмінним лишається бажання Банкової призначити заступника голови АП Віталія Ковальчука першим-віце-прем’єром. Хоча в п’ятницю між собою фронтовики обговорювали можливість призначення на цю посаду голову АП Бориса Ложкіна, який більше влаштовує Яценюка. Ковальчук у такому випадку зможе очолити АП.

Водночас інший співрозмовник, близький до Порошенка, стверджує, що будь-які спроби відправити Ложкіна в уряд будуть безуспішними – він категорично цього не хоче в силу репутаційних ризиків для себе.

Та наразі головним питанням для Порошенка лишається відставка Яценюка і кандидатура на його посаду.

 – Тактика президента буде проста – створення постійних криз. У нього є велика фракція, вони будуть скаржитися, що не вдається перезавантажити уряд, – говорить один із депутатів від НФ, близький до Яценюка, і продовжує, – зараз пішло в клінч, ми нікого не здамо. Якщо хтось іде – всі йдуть. Це – поглиблення кризи, бо могли реально вирулити на кількох рядових міністрах.

Якщо домовитись не вдасться, то для влади це може закінчитися достроковими парламентськими виборами.

Згідно з результатами січневого опитування соціологічної групи "Рейтинг", електоральний вибір виглядав би наступними чином: БПП – 14,3%, Опозиційний блок – 13,5%, Самопоміч – 11,7%, Блок Саакашвілі – 11,6%; Батьківщина – 11,6%; Свобода – 6,9%; РПЛ – 5,5%, и УКРОП – 4,7%.

– Буде черговий смутний час. Час популізму і лівизни, і цей час може коштувати країні втратою всього того болючого, що відбулося, – говорить один із нардепів від "Народного фронту", який за цими даними не долає прохідний бар’єр.

Але поки що остаточного бачення, як вирішити парламентську кризу, немає. Усі чекають звіту уряду, запланованого на 16 лютого. Він має розставити всі крапки над "і".

Роман Кравець, УП

Авторизуйтесь чтобы писать комментарии
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 178.150.35.---taras197016.02.2016 02:46
Судячи з того, як розгортається ситуація зі звітом Уряду можна припустити, що Імовірний сценарій - «контрольований» розвал коаліції у ВР (з дозволу Банкової), або створення ситуації, яка дає Президенту право розпустити Парламент, чим він і скористається. До цього досягаються домовленості між РФ, США і ЕС про зняття санкцій в обмін на невтручання у справи України з боку РФ. Активність Росії та США на дипломатичному фронті свідчить про можливість оперативного досягнення такої домовленості. В сухому залишку маємо: для України – повернення територій без проведення незрозумілих місцевих виборів, кошти на відбудову, перезавантаження законодавчої гілки влади. Відпадає необхідність внесення змін до Конституції, що і так неможливо. Для РФ – зняття санкцій, збереження обличчя у дипломатичному сенсі, відновлення стосунків із заходом. Для ЕС – те саме. Всі переможці – Порошенко зберіг Україну, РФ відновила статус КВО, США домоглися розподілу світу, ЕС виконав місію миротворця. Занавіс.
IP: 31.148.253.---Korchak Yara10.02.2016 09:37
небажання Яценюка іК=саме ще і КОМПАНІЇ=піти ПРОДИКТОВАНЕ тим ЩО БОЯТЬСЯ РОЗСЛІДУвання своєї =РЕФОРматороської=діяльності АЛЕ ТУТ дивує позиція міністрів від ЗАХОДУ=яресько квіташвілі іінші =і бо прикриваючи ЯЦенюкові оборудки вони ГРОБЛЯТЬ сам імідж ЄВРОПИ. БО показують себе АБО НЕРОЗУМНИМИ або Корумпованими А тому гнати ЯЦЕНЮКА вже і БУДЕ КОАЛІЦІЯ і НАРОД воспряне
IP: 193.93.217.---читак109.02.2016 23:38
Ви що всі в тумані.
Дебі..
Поганий колгосп, то треба поміняти голову колгоспу,(нехай ТВО) а не всіх бригадирів.
Це ж табличка множенння
Охренеть мохно з вами.
IP: 176.36.123.---Павло Щирий09.02.2016 23:37
Чомусь є намагання перевести увагу на проблеми, які Юрій Луценко назвав "100% політичною кризою коаліції і уряду", яка підсилена діями члена БПП Кононенка і сконцентрувати увагу на тому, що уряд не має голосів за свої законопроекти. Але ж ці законопроекти - не для уряду. І уряд - коаліційний. Найсправді - криза в діях тих, хто безкарно намагається підім"яти економіку країни під себе , встановити систему влади однієї партії. Їм реформи не потрібні.
IP: 93.72.19.---Тарас Печерский09.02.2016 22:57
Зоряна Хлусів:
Так если БПП продолжит делать то, что они хотят и никто не остановит их беспредела, то так оно и будут. И Порошенко скорее объединится с рыгами, чтобы никто ему не мешал и дальше богатеть.
Все комментарии
Антон Припиченко: о государственных и коммерческих закупках, интеграции сервисов и новинках в сфере IT
Вице-премьер отчитывается про уменьшение очередей в детсады при падении рождаемости
Страшный антикоррупционный суд. Почему Украина ссорится с Западом
В 150 километрах от Окружной, или Что сделала с малыми городами децентрализация
Все публикации