Прививка от диктатуры

26 просмотров
Понедельник, 01 февраля 2010, 10:25
Александр Пиддубный
журналист, для УП

7 лютого виборці, які прийдуть на дільниці, побачать в бюлетені три позиції: "за нього", "за неї та "не підтримую жодного кандидата".

Попри брудну боротьбу фаворитів президентських перегонів за другоешелонників, кінець кампанії відзначається безпрецедентним тиском на виборців, які голосуватимуть проти всіх. За різними соціологічними опитуваннями, кількість таких громадян може сягнути навіть 15%. Ласий шмат.

Війна за мізки "протестантів" викинула в суспільство низку маніпулятивних тез. Головні з них:

Ті, хто проти всіх, насправді грають на руку кандидату N.

Такого кандидата як "проти всіх" не існує.

"Проти всіх" - це вибір слабких і "вмивання рук".

Чи можна назвати слабким людину, яка НЕ ПРОІГНОРУВАЛА вибори та поставила галочку навпроти третьої позиції? Чи ця людина слабша від виборця, який взагалі НЕ ПРИЙШОВ на дільницю?

Якщо кандидата "Проти всіх" не існує, навіщо така позиція в бюлетені? Чому її не прибрали за прикладом Росії (що, до речі, вважається недемократичною нормою)?

Хто дав право таврувати "протестантів" прихильниками якогось кандидата? Як такі маніпуляції корелюються із "демократизмом" кандидата, який не хоче допустити "авторитаризму"?

Такі звуження альтернативи щодо людей, які мають інші електоральні уподобання - це банальний обман, що мовляв вибору нема.

А може сама видимість протистояння обох "не на життя, а на смерть" - теж фікція? Може після виборів Янукович та Тимошенко взагалі домовляться та розділять владу на двох?

Чому ні? Хтось президент, хтось прем'єр. Більшість у Верховній Раді далеко за триста голосів. Дорога для будь-яких змін до Конституції чиста та без вибоїн. Тим більше, що "об'єднання заради майбутнього" плюсує відсотки електорату, а отже збільшує легітимацію влади і в очах світу.

Гарантій, що такого сценарію не буде, нема. І ПР і БЮТ, попри наліт взаємних звинувачень, вже чудово демонстрували, що заради власних інтересів здатні домовлятися. Де гарантія, що у вересні 2008 року ці дві політичні сили поставили крапку, а не кому в спільних домовленостях?

Саме на такий випадок у бюлетені поки що існує позиція "не підтримую жодного кандидата". Адже це вибір людей, які свідомо не обирають жодне із "зол" і не бояться задекларувати свою позицію.

Це кістяк, який відверто говорить владі: "Ми готові захищати демократію та країну". І байдуже скільки відсотків у цього кістяка - 2 чи 15.

Важливо, що ці люди не піддаються впливам, тискам і залякуванням. І саме їх найбільше боїться наша звикла до безкарності "політична еліта".

Олександр Піддубний, журналіст, для УПpowered by lun.ua
Реклама:
На рынке жилой недвижимости грядет революция
Если Закон "О регулировании градостроительной деятельности" примут, в 2022 году нас может ждать подорожание недвижимости.
5 этапов развития семьи и как ими управлять
Когда мы говорим о семье, важным является ее постоянный рост и умение реагировать на кризисы, которые возникают на каждом этапе ее жизненного цикла. В этой статье расскажу о 5 важнейших этапов.
На пути к страховой медицине: налоговые стимулы для работодателей
Как государство будет стимулировать развитие страховой медицины. В Верховной Раде готовят изменения в законодательство. (укр.)
Почему нам необходима система территориальной обороны
Как готовит систему территориальной обороны Польша, какие шаги делает в этом направлении Украина и зачем это нужно. (укр.)
Как в госпитале для ветеранов лечат криминальных авторитетов
33 года уже бессменно винницким госпиталем для ветеранов руководит один и тот же врач. Как оказалось, время от времени у главного врача госпиталя "лечатся" (читайте скрываются) особые клиенты. (укр.)
Короткая история инклюзии, и почему она не может ограничиваться одним днем
К сожалению, мы продолжаем жить в системе, что частично основывается на советских ценностях. В те времена не существовало людей с инвалидностью. Их присутствие в жизни общества разрушала бы стереотип об идеальном советском человеке. (укр.)
Каким будет новый Майдан?
О сдвигах в ментальности за последние 20 лет, войну как выбор идентичности и о тои, кто наши настоящие враги, а кто — навязанные. (укр.)