Вы куда, Арсений?

13 просмотров
Пятница, 05 ноября 2010, 13:11
Евгений Булавка
для УП

Оцінка місцевих виборів в Україні, яка пролунала від їх учасників, однозначна, - вони не були ані прозорими, ані демократичними. Про це в увесь голос заявляють не тільки опозиційні партії, але й начебто провладні комуністи.

Перелік критичних зауважень загальновідомий і немає сенсу його повторювати. Хіба що для експерименту можна спробувати знайти хоч кількох притомних людей, які справді вірять у те, що в Харкові переміг Кернес.

Спостерігачі від Ради Європи відзначили, що виборча кампанія 2010 року в Україні не відповідала стандартам цієї організації, і особливо звернули увагу на недосконалість закону про вибори, зміненого, як відомо, в останній момент за ініціативою Партії регіонів, "який уможливив політично незбалансовані склади виборчих комісій і сприяв, зокрема, скасуванню реєстрації кандидатів в останню мить перед виборами".

Повне уявлення про несприйняття цієї виборчої кампанії світом дають публікації у провідних закордонних виданнях.

Заявляти ж про її демократичність можуть або спеціально делеговані з Росії спостерігачі, які окрім України на жодних виборах не "засвітилися", або Микола Азаров. Але чинний прем`єр давно живе в якійсь іншій країні, окремо від своїх співгромадян, - у нього і ціни не ростуть, і Податковий кодекс "покращує життя" підприємцям.

Проте несподівано владу підтримав Арсеній Яценюк. 1 листопада, як повідомляють інформагенції, на прес-конференції він заявив, що "місцеві вибори в Україні загалом відбулися демократично".

Зрозуміло, що Арсеній Петрович був сильно зайнятий під час виборчої кампанії, і йому, очевидно було ніколи читати блог свого заступника Андрія Пишного, який зазначав: "Якщо демократичні вибори виглядають так, то як тоді, за версією регіоналів, повинні виглядати недемократичні вибори?".

Загалом, від "Фронту змін" тільки у день голосування надійшла маса повідомлень про виявлені порушення. Та й сам Арсеній Яценюк, зробивши таку заяву, чимдуж помчався в Одесу, де, як відомо, кандидат від його партії Едуард Гурвіц на виборах мера начебто програє регіоналу Костусєву. В що відмовляється вірити і сам Гурвіц, і багато одеситів.

Тут лідер Фронту заявив: "Те, що відбувалося і відбувається в Одесі, - це була найбрудніша кампанія, і зараз триває найнахабніша крадіжка голосів виборців".

Так все ж таки, вибори були демократичними, чи ні? І чи можливо, щоб у "Фронті змін" зміни поглядів відбувалися так часто?

На згадку, окрім іншого, приходить те, з якою легкістю під час президентських виборів Яценюк поміняв свої проєвропейські переконання на майже євразійські, а потім так само невимушено повернувся у європейське річище.

Яценюк не поставив свого підпису під спільною заявою опозиційних сил щодо місцевих виборів, як не підтримував такі спільні дії і раніше. Натомість, фактично, озвучив думку, що повністю вкладається в риторику влади і покликана створити тло загального "благодєнствія". Чи має право такий політик називати себе опозиційним? Сумнівно.

Йому також, звісно, ніхто не забороняє зустрічатися в ресторанах з сином діючого президента, якщо вірити оприлюдненій інформації. А після цього грізне "ай-яй-яй" на адресу влади під час телеефірів виглядає просто несерйозно.

Хоч в день голосування вже майже виникла ілюзія справжньої опозиційності "Фронту змін". Здалося, що брутальний характер виборів підштовхне Яценюка до тіснішої співпраці з опозиційними партіями. Але він почав дрейфувати в інший бік.

Куди ж?

Не виключено, що пояснення криється у змінах, які відбулися на політичному ландшафті після місцевих виборів. Як відомо, на них зазнав фіаско Сергій Тигіпко, який тривалий час був обличчям нової влади "для Заходу". Так розв'язка тепер відкриває і для інших діячів можливість побути почесною політичною "ширмою" для Януковича.

Євген Булавка, для УП

Капитолий. Начало реванша Трампа
Дональд Трамп не сдастся сейчас, поскольку намерен баллотироваться на следующих президентских выборах. (укр.)
Заработать на смертях: как нас лишили мировой вакцины в 5 раз дешевле
Три доллара заплатила Всемирная организация здравоохранения за вакцину, закупку которой в ручном режиме сорвал министр здравоохранения Максим Степанов. (укр.)
Настоящая цена меха норок: история одного расследователя
В конце сентября 2020 польский Сейм (нижняя палата парламента) провел историческое совещание по вопросам правовой защиты животных в Польше. (укр.)
Изменил ли Национальный банк свою политику на валютном рынке
По какому принципу НБУ будет выходить на рынок с валютными интервенциями и как будет влиять на курс. Что изменилось в новой стратегии? (укр.)
Торговый фокус с лесом: друзьям — все, а обществу — ничего?
Почему торговля необработанной древесиной происходит на закрытых "аукционах" и без конкуренции. (укр.)
Дело генерала Назарова - сигнал, который нельзя игнорировать
Дело Назарова как потенциальный прецедент для военного судопроизводства Украины и свидетельство неурегулированности ключевых вопросов военной юстиции. (укр.)
Демократия и некомпетентность
Почему Аристотель не доверял демократии как форме правления, в чем заключаются недостатки последней и что это значит для современной Украины. (укр.)