Суд любит тишину

3 просмотра
Вторник, 06 декабря 2011, 14:54
Алексей Красноперов
политолог

Український суд, як і гроші, за відомим афоризмом, теж любить тишу. Особливо якщо це апеляційний суд у справі Юлії Тимошенко. Не даремно суддя Олена Сітайло відмовила в зупиненні розгляду скарги Тимошенко, зазначивши, що розгляд цілком може відбуватися без фізичної присутності Юлії Володимирівни.

Тож поки Тимошенко хворіє, влада будь-якими способами намагається завадити й не допустити публічності лідерки "Батьківщини". Ця влада сама не надто любить бути публічної, і тим більше не може допустити, щоб публічність проявляла Тимошенко. Інакше для влади втрачається сенс тримання "ув'язненої №1" за ґратами, головна мета якого – ізолювати опозиціонерку від зовнішнього світу.

Достатньо згадати, що навіть на медичне обстеження Тимошенко возили утаємничено і рано вранці, аби до лікарні не підтягнулися журналісти, а Юлія Володимирівна не змогла б помахати їм ручкою і сказати щось тривіальне на кшталт "Тримайтеся, дорогі мої!"

Тим паче для влади неприпустимо, щоб Тимошенко "світилася" і робила собі рекламу на розгляді своєї апеляційної скарги.

Варто тільки уявити, яка це могла б бути шикарна картинка. Хвора й зблідла Тимошенко – а я не має сумнівів, що вона справді хвора – відмовляється вставати перед судом, посилаючись на важке самопочуття, називаючи суддів корупціонерами й зрадниками та жаліється журналістам на катування, тортури й не людські муки, які їй доводиться терпіти за ґратами.

Така картинка давала б шикарний публічний ефект на всі 100%.

По-перше, Тимошенко і її справа остаточно стала б інформаційною топ-темою місяця й займала б ефіри й шпальти, як мінімум, до новорічних свят.

По-друге, ув'язнена №1 мала б змогу висловлювати власну думку із приводу важливих подій на кшталт голодування чорнобильців, загибелі шахтаря-інваліда Геннадія Конопльова тощо. Безсумнівно, це викликало б цікавість і мало неабиякий резонанс.

Нарешті, по-третє, і найголовніше, картинка із хворою й втомленою Тимошенко викликала б жаль і співчуття не лише в прихильників, а й у широких кіл громадськості. Цілком імовірно, що після цього її особистий рейтинг і рейтинг "Батьківщини" таки почав би зростати. При чому ймовірно, досить швидко, як на дріжджах.

Не варто забувати, що українці, як і раніше, люблять ображених, утиснених і пригноблених. До того ж, на відміну від ситуації з розглядом справи Тимошенко в Печерському районному суді, тепер Юлія Володимирівна, імовірно, зробила б певні висновки й дещо змінила поведінку, наприклад, перестала б підвищувати голос на суддів і прокурорів. Це, напевно, лише посилило б ефект жалю й співчуття.

Проте влада, вочевидь, також зробила висновки з розгляду кримінальної справи Юлії Тимошенко Родіоном Кірєєвим часів, коли ще відбувалася пряма трансляція судового засідання.

І тепер навряд чи закулісні режисери спектаклю "посади Тимошенко" згодяться надавати Юлії Володимирівні такий публічний майданчик, як можливість бути присутньою й виступати на суді.

Тож, цілком імовірно, влада намагатиметься розглянути апеляцію якомога швидше, аби позбавити Тимошенко шансу на публічність, уміло використавши те, що вона захворіла й, як повідомляють ЗМІ, не може самостійно пересуватися.

Можна навіть припустити, що сама Тимошенко буде присутньою на судових засіданнях тільки на власних допитах. Тай і вони, напевно, відбуватимуться тихо, максимально закрито від засобів масової інформації.

Адже український суд любить тишу.

Олексій Краснопьоров, політолог, консалтингова агенція Concept GRoup, спеціально для УПpowered by lun.ua
Корь разошлася не по-детски: зачем вакцинироваться взрослым
Если у вас нет иммунитета, и вы оказались на улице даже в ста метрах от больного, – вы заразились. (укр.)
Григоренко vs Жуков: баталии на карте Харькова
9 мая Харьковский городской председатель Геннадий Кернес сказал, что в случае возвращения проспекта Жукова на карту Харькова имя Григоренко увековечат в названии другой улицы. (укр.)
"Стены" vs "мосты": какой путь выберет Зеленский?
Перед Зеленским стоит простой и одновременно сложный выбор – между "политикой стен" и "политикой мостов"."Стены" – это курс на самоизоляцию, которую у нас любят обозначать эвфемизмом "свой путь". Наводить "мосты" – это умение (и желание!) задавать неудобные для себя вопросы и выслушивать не всегда приятные ответы.
ЗЕнаугурационные заметки
Зеленский сказал, что хотели услышать его избиратели. Он, надо признать, очень органичен в своем образе просветленного Робин Гуда, который даже на Банковую ходит пешком. Но в программной речи не было собственно ПРОГРАММЫ.
Процедура важна: чем отличается получение разрешений в Украине и ЕС
Граждане и бизнес часто оказываются в ситуации, когда государство принимает решение об их правах и обязанностях. Для таких ситуаций в ЕС действует админпроцедура. А в Украине? (укр.)
Зеленский, пасионариии и принятие решений
Есть новый президент. Конечно, большие полномочия имеют еще и Рада, и правительство. И, что важно, суд. Однако президент и его команда будут иметь значительные рычаги на влияние и в этих ветвях власти. А после выборов могут держать эти структуры в кармане. Решения будет подписывать президент. Влиять будут именем президента. А кто же на самом деле будет готовить, принимать и внедрять решения? (укр.)
Президент-неудачник. Какая из него польза?
Президент-неудачник лучше всего точит лезвие топора демократии. Президент-неудачник – это краш-тест для государства. Оказывается, неудачники ужасно полезны для народовластия. (укр.)