Отторжение

9 просмотров
Четверг, 04 октября 2012, 14:00
Тарас Антипович
для УП

Під комітетами Верховної Ради стояла бутафорія гільйотини, журналісти протестували проти прийняття закону про наклеп. А крізь натовп пробирався відомий телеведучий, завдяки якому образ інтелектуала на українському ТБ ще не повністю втрачено.

У певний момент на його лиці проступило щось болісне, схоже на спазм нудоти. Через півгодини спілкування з мітингувальниками я зрозумів, що нудить практично всіх присутніх – кореспондентів, операторів, редакторів. Звісно, не одне від одного, а від самої близькості влади. І не фізично, а ментально.

Все-таки, досі суспільство випробовували не на міцність (спецтехніка з водометами ще чекає в гаражах). Радше на адекватність рефлексів. Точніше – одного-єдиного рефлексу.

Бо майже кожна владна новація нагадує якусь антисанітарну пропозицію з подальшою перевіркою: схавають чи ні? І реформаторське меню ганебно скупе – переважно якась радянська тухлятина, типу тої ж статті за наклеп.

Примітивність панівного політичного дискурсу не залишає притомній людині шансів на інші реакції, окрім рефлексу відторгнення. Громадський актив уже втомився носити свою нудоту на печерські пагорби. Йому і хотілось би прийти туди з чимсь іншим, але влада неспроможна змінити свій червивий порядок денний. Досліднику нудоти Сартру такий багатий ґрунт для філософії навіть не снився.

Разом із тим, зрозуміло, що нинішня атмосфера країни є передусім наслідком народної неперебірливості, "волевиявленої" в 2010 році.

Тоді дванадцять з половиною мільйонів українців зневажили електоральну гігієну і схавали. Схавали весь цей нафталіновий дискурс вкупі з його бекґраундом із крадених шапок. Країні забракло саме того триклятого рефлексу відторгнення.

Його назагал і зараз бракує. Скільки не повторюй актуальний жаргонізм "риги", а соціологія останнім часом фіксує першість партії влади в парламентському забігу. Значить, здорові рефлекси на рівні мас пробуксовують.

Народи з невиробленим смаком і притупленим нюхом жорстко помиляються у виборі майбутнього. Німці свого часу так заковтнули Гітлера, що вибльовувати його довелося всім світом.

У нас, безумовно, не такий глобальний масштаб помилки, але соромитись є чого.

Ці мої звороти звучать дещо брутально. У галичан є делікатніше слово – "вертати", яке також вживається в потрібному нам контексті. Я знаю, що "вертати" під Радою стало обтяжливим для багатьох свідомих людей. Це колективне стояння завжди якесь некомфортне – не знаєш, куди діти руки і як поставити ноги.

Але бодай час від часу ми таки повинні "вертати" в безпосередній близькості до влади - тим більше, що результативність у процедури є, як довів випадок наклепу. Інакше одного дня можна непомітно для себе схавати новий закон про п’ять колосків.

Тарас Антипович, письменник, для УПpowered by lun.ua
Кому достанутся функции Госгеокадастра
Новая власть объявила, что пятое по величине штата ведомство страны прекратит существование в нынешнем виде. Что дальше? (укр.)
Инспекция по строительству коррупции
Деятельность Государственной архитектурно-строительной инспекции - это история о неэффективности и коррупции, что порождает завышение стоимости жилья. Решить эти проблемы можно только радикально реформировав ГАСИ. (укр.)
"Мне у светофора остановитесь": что не так с нашим общественным транспортом
Система общественного транспорта в Украине требует изменений, и шанс приблизить ее к уровню развитых стран Евросоюза существует. Этому будет способствовать новый законопроект. (укр.)
Почему инновационная стратегия Украины не связана с экономическим ростом
Правительство Украины не может разработать и внедрить качественную научно-техническую политику из-за институциональной слабости. (укр.)
Президент Зеленский. Успехи, которые мы не видим, и ошибки, которые нам слепят глаза
Одноклассники и друзья на руководящих постах, проблемы с комунцикацией с народом и СМИ – принципиальные ошибки Владимира Зеленского и его команды. (укр.)
Торможение евроинтеграции: почему "Слуги народа" блокируют механизмы движения в ЕС?
Нужна ли Украине государственная политика в сфере евроинтеграции? В "Слуге народа" считают, что нет, поскольку механизм, делающий евроинтеграцию необратимой, требует дополнительных затрат из бюджета. (укр.)
Чем опасна идея Штайнмаера Украине, или Как деоккупировать и реинтегрировать временно оккупированные территории?
Установление власти на деокупированных территориях является краеугольным камнем переговорного процесса в Минске между Украиной и Россией. (укр.)