Стратегии не будет

17 просмотров
Вторник, 06 августа 2013, 10:27
Александр Пиддубный
журналист, для УП

Радбез удруге "пролетів" із конкурсом на написання глобальних та регіональних сценаріїв розвитку до 2030 року, а також оцінки внутрішньополітичних загроз.

Подібні документи для систем безпеки в інших країнах є ключовими. Адже перший документ не лише передбачає як розвиватиметься світ на основі існуючих трендів. У ньому закладається певна траєкторія – як розвиватиметься країна на окреслений період часу в прогнозованих обставинах.

Другий документ, власне, стосується не лише політики, якою вітчизняні медіа звикло годують аудиторію. Цей документ допомагає оцінювати загрози у світі, що постійно змінюється – тобто у всіх царинах життя, механізмом врегулювання чого є легальні політичні інструменти.

Принаймні, так мало би бути за класичною схемою.

Подібні вищезгадані документи не є чимось екстраординарним для керівництва інших країн.

Країни-лідери зазвичай стратегують сценарії свого розвитку, не обмежуючись 2030 роком. У разі потреби такі стратегії/траекторії коригуються або доповнюються.

"Методологія оцінки загроз" зазвичай має більш оперативне, короткострокове завдання й виписується за безпосередньої участі правоохоронних органів, спецслужб, розвідки й державних структур у межах їхньої компетенції.

Часто "стратегії" країн недоступні для загального огляду або ж доступні частково, а "загрози" зазвичай взагалі отримують гриф "ЦТ", "цілком таємно". За суттю, "загрози" – це централізовано зведений документ розкиданих по відомствам "запчастин". Зводити в єдино його мав би Апарат РНБО із супутніми інститутами.

Утім, як я вже писав на сторінках УП, інститути Радбезу наказали довго жити.

Нині важко зрозуміти, чим керувалися функціонери Радбезу, оголошуючи аутсорсінговий конкурс того, що варто тримати якщо не в таємниці, то принаймні при собі. Нерозуміння ними простих речей і призвело до смішного результату конкурсу – з нинішнім Радбезом просто ніхто не хоче співпрацювати. Бо зрозуміло, що навіть якщо хтось і візьметься виписувати суперрозумні речі – то хто ж їх виконуватиме? Більше того, нема гарантії, що ці розумні речі не продадуть "кому треба".

Система розробки стратегічних документів, а тим більше оперативних, що зазвичай містять більше конкретики й даних, – є прерогативою й власністю держави. Над такими працями трудяться не лише провідні аналітики спеціальних служб – це, передусім, питання честі для часто невідомих аналітиків зі спеціалізованих державних інституцій.

Наприклад, американські "мозкові центри", що залучені до подібних робіт, часто афільовані, наприклад, з Пентагоном або тісно пов'язані з Держдепом.

Система розробки надважливих документів у розвинених країнах тісно пов'язана із системою ухвалення рішень. Ухвалення рішень, у свою чергу, пов'язане з їхнім виконанням. Виконання рішень дорівнює ефективності реагування на надзвичайні ситуації, що виходять за межі одного відомства – міжвідомчої координації. Це як п'ятірня, де все працює як одне ціле.

Конкурс – !!! – написання стратегічних документів імені Радбезу свідчить про остаточну безпорадність нинішньої системи. Адже якщо вона не в стані визначити загрози, більше того, просить допомоги на стороні – то як вона їм протистоятиме?

Олександр Піддубний, журналіст, у 2008-2011 роках працював у Раді національної безпеки і оборони України, спеціально для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Может ли одно слово изменить судьбу страны? О Европейской Хартии региональных языков или языков меньшин
Неправильный перевод одного слова в названии Хартии еще при Кучме открыл дополнительное окно возможностей для ущемлений украинского языка. (укр.)
"Заграница" нам поможет. Если мы сумеем сами себе помочь
Перспективы иностранных инвестиций в украинские объекты большой и малой приватизации. (укр.)
Украина и НАТО-2030: чего ждать Киеву от обновленной стратегии Альянса
НАТО определяется с видением своего будущего на ближайшее десятилетие. Учитывает ли оно евроатлантические амбиции Украины? (укр.)
Как мир заставляет "Укроборонпром" меняться
Вооружение остается одной из важных составляющих украинского экспорта. Как это развивает отрасль? (укр.)
Если бы Чорновил. Возможно мы бы снова жили в СССР
1 декабря – и снова начался стон: "Вот, если бы в 1991 году выиграл Чорновил... Мы бы жили как в Польше... Лучше, чем в Польше! Мы бы провели люстрацию коммуняк! Мы должны были своих бальцеровичей и реформы..." (укр.)
Почему отвозить конфеты в интернаты – не лучшая идея, или как помогать, чтобы помочь
День святого Николая, Новый год и Рождество пробуждают в людях естественное и красивое желание помогать. Но часто помощь в виде мешков со сладостями имеет обратные последствия и делает из детей беспомощных взрослых. (укр.)
Украина начала фандрайзинговой проект на создание Музея Голодомора
Идея платформы zernapravdy.org построена на пересечении фандрейзинга и краудсорсинга — каждое пожертвование восстанавливает память об одной жертве Голодомора. (укр.)