Нацагентство по возврату активов – небольшая, но важная часть антикоррупционной головоломки

1153 просмотра
Среда, 01 марта 2017, 14:56
Кястутис Ланчинскас
глава Консультативной миссии ЕС

Незабаром Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Нацагентство) оголосить про початок конкурсного відбору на 25 вакантних посад і це є доброю новиною для України в її боротьбі з корупцією. У найближчі місяці буде закладено фундамент відомства, і відбір співробітників в цьому процесі має ключову роль.

Європейський Союз, зі свого боку, збільшив підтримку України в її боротьбі з корупцією. Зокрема, сприяння інституційному розвитку Нацагентства  – один з пріоритетів Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу (EUACI), що наразі є наймасштабнішим проектом в Україні за фінансової підтримки ЄС в галузі боротьби з корупцією (16.3 млн. євро).

Він розпочався в грудні 2016 і буде реалізований Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA). Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) максимально тісно співпрацюватиме з EUACI заради надання найбільш ефективної підтримки Нацагентству.

Звичайно, багато українців можуть ще не до кінця розуміти роль Нацагентства.

Люди стурбовані  більш нагальними питаннями, вони хочуть бачити конкретні результати,  притягнення корумпованих посадовців до відповідальності вже сьогодні. Проте Нацагентство є ключовим елементом в антикорупційній головоломці.

Разом з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ), Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) та Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) Нацагентство з повернення активів  –  одне з новостворених відомств, покликаних боротися з корупцією в державі. Воно є важливою складовою реформ в країні. Для того, щоб стати незалежним та ефективним відомством, Нацагенство потребує підтримки як від влади, так і від населення.

Нацагентство з повернення активів напряму підпорядковується Кабінетові міністрів. Завдання відомства: відстежувати вкрадені або отримані злочинним шляхом активи,  виявляти, де вони заховані, управляти конфіскованими активами. Ефективна робота  Нацагентства забезпечить повернення до державного бюджету вкрадених коштів. Звичайно, перед ним стоїть неймовірно складне завдання, оскільки, по-перше, це абсолютно нова для України діяльність, і по-друге, успіх Нацагентства тісно переплітається з прогресом в реформуванні правоохоронних органів.

Один приклад: Нацагентство не зможе бути успішним без успішної роботи НАБУ. Зокрема й тому, що розслідування Національного антикорупційного бюро стосуватимуться тих же самих осіб, активи яких Нацагентство відстежуватиме.

В Консультативній місії ЄС ми переконані: успіх українських антикорупційних відомств можливий лише за умови їх незалежної роботи,  належного забезпечення ресурсами та координації діяльності з іншими агенціями.  Будь-яка міжвідомча ворожнеча матиме лише негативний вплив на боротьбу з корупцією.

Варто відзначити, що НАБУ вже надає підтримку Нацагентству: відомство ділиться  досвідом, отриманим протягом останніх двох років з моменту запуску.  КМЄС та інші міжнародні партнери покладають великі надії також і на створення в найближчому майбутньому антикорупційного суду.

На першому етапі, підтримка діяльності Нацагентства з боку міжнародної спільноти буде вирішальною. Відомство вже починає налагоджувати контакти з подібними агенціями в ЄС, і Консультативна місія ЄС максимально сприятиме цьому.

До слова, розшук та повернення активів – досить нова складова правоохоронних систем в країнах Європейського Союзу.  Але наразі такі агенції швидко  розвиваються, їх діяльність вимагає високого рівня компетентності, досвіду та значно залежить від координації на державному та міжнародному рівнях.  Одним з пріоритетів Нацагентства має бути переймання досвіду  повернення активів від аналогічних відомств ЄС.

В Консультативній місії ЄЄ ми вважаємо, що боротьба з корупцією не може бути успішною без належної політичної волі та неухильного дотримання зобов’язань щодо її подолання. Так, створення Нацагентства з повернення активів та інших антикорупційних органів є похвальним кроком, але корупція надто глибоко засіла в українському суспільстві, тож реформи слід пришвидшувати.

Занепокоєння громадськості не важко зрозуміти.

Українці втомилися як від самої корупції, так і від її згубного впливу на повсякденне життя. Але й очікування мають бути реалістичними. Так в країнах ЄС, які пройшли шлях всеосяжних реформ, зокрема, Польща і Литва – минуло кілька років, поки робота антикорупційних органів дала свої результати.  Варто дивитися на речі ширше, адже нещодавно ані Нацагентство, ані інші антикорупційні відомства навіть не існували в Україні. 

Я вже наголошував на важливості міжнародної підтримки. Консультативна місія ЄС тісно співпрацює з керівництвом Нацагентства, вже погоджена низка ініціатив, які планується реалізувати в найближчі місяці. КМЄС спостерігала за обранням Антона Янчука на посаду очільника відомства, і вже незабаром ми надаватимемо підтримку Нацагентству в питаннях управління кадрами, налагодження міжнародних контактів та стратегічних комунікацій.

В нас єдина мета – зниження рівня корупції та покращення добробуту усіх українців. А створення Нацагентства з повернення активів – це хай і невеличка, але дуже важлива перемога України на її шляху реформ.

Кястутіс Ланчінскас, голова КМЄС, для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)