Аваков, правительство и Рада: все против всех на бенефисе Зеленского

6340 просмотров
Пятница, 05 июня 2020, 16:30
Виктор БобыренкоВіктор Бобиренко
Бюро анализа политики, общественное партнерство "За прозрачные местные бюджеты"

Трамп днями заявив, що участь Путіна у G7 – це "питання здорового глузду".

Дуже схоже на мафіозне "Нічого особистого, просто бізнес".

І це маркер нового в політиці. Якщо для політика старої школи, як, наприклад, для Меркель, у політиці головне – етичні стандарти і репутація як основний ресурс, то для нових вискочок це всього лише бізнес. Здоровий глузд.

Вигідно буде – нові з ким завгодно домовлятимуться. А стара Західна політична школа побудована на уроках Другої світової, на принципах недопущення нових гітлерів. Ніколи знову! Значить, грати треба за правилами, стандартами. А бізнес – другорядне питання. І саме у цьому вбачають здоровий глузд.

В Україні у політиці переважно представники нової школи.

В Україні використовується ще один американський шаблон, який формує політичні смаки. Фраза "Техас можуть грабувати лише техасці" в Техасі не актуальна. У нас – так. Якщо ви приїхали звідкись, ви маєте рахуватися з місцевими елітами. Якщо вас підняв ліфт Зеленського – не значить, що ви ковбой. Вчіться підносити сірника до сигари старших.

Ось на цих двох закріплених шаблонах їхатиме у виборчу осінь політика України.

Саме тому Україну цього тижня політично трясло.

Ми маємо єдину константу.

Це рейтинг Зеленського. Саме рейтинг. Бо фаворити, які нашіптуючи формують його думки, змінюються. Навіть змінюються ті, хто нашіптує тим, хто нашіптує Зе.

Так, від нього відпала категорична вата. Від нього відпала частина електоральної групи "аби тільки не Порошенко". Але 39% останнього опитування підтверджують ще осінні прогнози: рейтинг Зеленського влаштований по-іншому, ніж рейтинги старих політиків.

Ми бачимо парадоксальне: до усіх державних інституцій рейтинг довіри низький, а до голови держави – високий. 

Рейтинг Зеленського звичайно повзтиме донизу. Він з константи колись стане перемінною. Але не так швидко, як би цього хотілося усім чотирьом умовним групам опонентів Зеленського, які представлені в парламенті:

- Проєвропейським політикам у фракціях "ЄС" та "ГОЛОСу";

- Проросійським силам у ОПЗЖ;

- Популістичним політикам навколо Юлії Тимошенко та частини "Слуг народу";

- Частині депутатів, які прийшли до парламенту від олігархів і ображені малою до їхніх патронів увагою.

А тепер про стандарти і шаблони.

Це просто бізнес, шановні. Політичний бізнес. В Україні окремі політики борються за Україну та її шлях у Європу.

А усі разом – за рейтинги.

Тому цього тижня основними мішенями були Аваков і уряд.

Аваков – прекрасна мішень. Реформа МВС закінчилася зміною вивісок і формуванням патрульної поліції, яка спочатку підправила імідж відомства. Але слідчі лишилися тими ж, корупція процвітає, злочини поліціянтів – звичне явище.

Громадська думка – проти Авакова. Активісти шпиняють його кришуванням "Нацдружин".

Особливо – діями проти ветеранів та активістів.

Особливо – ситуативним союзом з Коломойським.

Демонізація Авакова вдалася. Але він сам у цьому і винний.

Наче все правильно. Ату його.

Але підправлено усе виборчим соусом. Зараз цькуванням непопулярного міністра намагаються добрати популярності. Усі помітили взаємні закиди "ЄС" і "ГОЛОСу"?

"ГОЛОС" наполягає на заміні Авакова. "ЄС" – всього Уряду. Але у обох фракцій обмаль голосів для прийняття рішення.

Хто осідлає ненависть виборців, той матиме бонуси на виборах восени у Центральних та Західних регіонах.

Те ж саме й ОПЗЖ – нелюбов людей до відомства гуртує їхній електорат.

І у цікавій позиції щодо міністра МВС перебуває Зе!команда: кинути не можна нести. Де поставити кому? Розтяжка.

Але, я думаю, що технологи Зеленського зрозуміли: атаки на Авакова поки що не відбиваються на рейтингу Зеленського. Навпаки Аваков – громовідвід Зеленського. А для Зе!команди рейтинг – понад усе. Усе інше – вторинне.

Те ж саме стосується і уряду Шмигаля.

Маємо цікаву ситуацію.

Хтось, використовуючи навколополітичний шум, просто робить своє. Корупція у проектах "Великого будівництва" та системі Укравтодору – секрет Полішинеля.

Але танці навколо відставки уряду – правильна справа на закріплення електоральних груп, які відпали від "слуг". І, як сподіваються політичні гравці, будуть і надалі відпадати. Бо усі сподіваються на прискорення падіння рейтингів.

І їх, вважається, треба комусь ставити на баланс.

Але спішу розчарувати.

COVID-19 і карантин не відберуть рейтингів Зеленського найближчим часом. Мало того. Старші люди пам’ятають: радянська влада до Другої світової війни усім толочила, що погане життя – це наслідок царського режиму. А від Другої світової і до перебудови, що погане життя народу – наслідок війни.

Так і Зе!технологи твердитимуть: усі складнощі – від попередників і вірусу. І народ схвально киватиме головами.

А ще, якщо Слуги зроблять хід конем і внесуть зміни у виборче законодавство (а саме обов’язковість партійного висування у громадах з 15 тисячами і більше виборців), до них почнуть бігти за "франшизою" місцеві лідери.

Бо вибиратися від Зе поки що вигідно.

Люди ж мало дивляться на роки вперед. І не розуміють, що колись партквитки "слуг" потрібно буде закопувати. Або палити.

І тут – головний ризик Зеленського: помирити групи впливу у монобільшості. Знайти кожному цукерочку.

І тоді не станеться нічого неочікуваного до місцевих виборів.

1. Авакова не знімуть.

2. Уряд Шмигаля залишиться до осені.

3. У двох десятках областей (крім крайніх західних і крайніх східних) найбільші фракції у обласних радах, а значить і контроль над коштами ДФРР і Дорожнього фонду, будуть у "слуг". Але доведеться ситуативно домовлятися з кимось із нинішніх опонентів. Саме тому "слуги" дуже обережні у стосунках з "Батьківщиною".

4. Жодного міста-мільйонника "слуги" не виграють і їм там доведеться домовлятися з місцевими елітами. Наші техаси так просто не візьмеш.

Але щоб ми знали: Сталінград для "слуг" був із кінцем уряду Гончарука. Це він вийшов до умовної Волги.

Вибори восени будуть останнім успіхом Зе!команди. Далі ми побачимо, кого понавибирали у місцеві ради і самі цього злякаємося. Це буде початком кінця.

А як славно все починалося в одну новорічну ніч.

Віктор Бобиренко, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.  powered by lun.ua
Реклама:
Плюрализм Зеленского. Чем президент еще может "зацепить" избирателей
У Зеленского до сих пор большие преимущества по сравнению с его конкурентами, ведь его внутренняя и международная политика все больше приобретает черты плюрализма. (укр.)
Есть ли место для Украины на инновационной карте мира?
Старая экономическая система не работает, а сырьевой вектор развития не имеет никаких конкурентных преимуществ в глобальном формате. Как на новые вызовы отвечает Украина? (укр.)
Гильдии качества: почему контроль конкурентами эффективнее государственного
Верховной Раде предлагают расширить перечень сфер, где бизнес может регулировать деятельность самостоятельно. (укр.)
Как выбрать книгу для детей и подростков? На этот вопрос решил ответить "Наш Формат"
Издательство "Наш формат" открывает Детскую редакцию и объявляет литературный конкурс. Это хорошая новость для тех, кому весит будущее. (укр.)
Комната ужасов. Новые подробности в "деле Кагарлыка" — все еще хуже, чем мы думали
Если бы существовал клуб садистов и насильников, то его центральный офис мог бы находиться в полицейском участке в Кагарлыке. Именно такой вывод можно сделать на основе новых данных в деле про изнасилование и пытки девушки кагарлыкскими полицейскими. (укр.)
Можно ли выйти из минного поля? Объясняем 6 мифов о минах и боеприпасах
Украина 4 года подряд входит в пятерку стран по количеству несчастных случаев, произошедших из-за мины и взрывоопасных пережитках войны (ВЗВ). Чтобы повысить осведомленность подростков по этим опасностям, благодаря поддержке Европейского Союза, организация разработала онлайн-курс "Информирование о минной опасности". (укр.)
Тот, кто отрицает сотрудничество с россиянами: ответ ЕвроПравды Василию Филипчуку
"Европейская правда" получила письмо – письменную претензию и предупреждение о возможном судебном иске от бывшего украинского дипломата Василия Филипчука. (укр.)