Як Українська правда буде використовувати штучний інтелект
Як і інші ЗМІ, "Українська правда" активно досліджує потенціал генеративних інструментів штучного інтелекту, зокрема генераторів тексту, зображень і голосу, щоб розширити наші редакційні можливості.
Хоча програмне забезпечення зі штучним інтелектом не може замінити людей у журналістській діяльності, воно може допомогти в різних аспектах створення та презентації контенту. Ось як ми плануємо використовувати ці технології.
Генерація тексту
Ми не публікуємо статті, колонки та новини згенеровані штучним інтелектом, за винятком випадків, коли метою контенту є демонстрація тексту, згенерованого штучним інтелектом.
ШІ може використовуватися для підбору заголовків або коротких текстів для постів у соціальних мережах. Проте ці пропозиції вручну затверджуються редакторами, щоб забезпечити точність і відповідність редакційним стандартам.
Штучний інтелект може допомогти в генеруванні ідей для статей під час мозкового штурму. Хоч це може заощадити час, ми визнаємо, що це також може призвести до оманливих висновків. Остаточне рішення про реалізацію ідеї залишається за людиною.
Якщо інструменти штучного інтелекту використовуються для дослідження або аналізу, вони слугуватимуть лише додатковими допоміжними засобами. ШІ в цьому випадку слід розглядати як відправну точку, подібно до пошуку Google.
Генерація перекладів
Українська правда вибірково досліджує сферу технологій штучного інтелекту для перекладу. Переважно ми покладаємося на перекладачів, щоб забезпечити найвищу якість і контекстуальну точність нашого контенту.
Штучний інтелект використовується у перекладі нечасто й переважно для того, щоб допомогти нашим перекладачам знайти найбільш відповідні слова. Ми прагнемо підтримувати доброчесність нашого контенту і відкрито повідомлятимемо про випадки використання штучного інтелекту для перекладу.
Редагування контенту за допомогою ШІ заборонено. Ми вважаємо, що редагування – це кропіткий і багаторівневий процес, невіддільною частиною якого є людина. Лише людське судження може враховувати як тематику матеріалу, так і читацьку аудиторію.
Генерація зображень
Ми не використовуємо зображення, створені штучним інтелектом, як замінник стокових фотографій, поки немає прозорих механізмів компенсації фотографам.
"Українська правда" може публікувати зображення або відео, згенеровані штучним інтелектом для ілюстрації певних історій або використовувати їх у соцмережах. У таких випадках ми відкрито маркуватимемо використання генеративного ШІ.
Ми або художники, з якими ми співпрацюємо, можемо використовувати інструменти ШІ для генерації ідей. Цей процес нагадує візуальний мозковий штурм, де підказки надихають на творчість. Однак будь-які концепції, створені штучним інтелектом, все одно вимагатимуть від митців створення оригінальних зображень за допомогою їхніх стандартних творчих методів, а не відтворення того, що пропонує штучний інтелект.
Генерація голосу
"Українська правда" розширює використання технології штучного інтелекту, включно з озвученням подкастів, які оригінально були записані українською мовою. Весь контент для озвучення було підготовлено нашими перекладачами та редакторами.
Ми прагнемо до прозорості та відкрито повідомлятимемо нашій аудиторії про використання голосів, згенерованих або оброблених штучним інтелектом.
Історичні аудіодокументи (записи виступів, промов, інтерв’ю за участі політичних та громадських діячів, репортажні аудіозаписи свідків подій, автентичність яких редакція здатна підтвердити) не можуть редагуватися за допомогою програм голосового синтезу.
Ми не використовуємо генератори голосу для редагування таких аудіозаписів, якщо це може викликати в аудиторії спотворене уявлення про істинний перебіг історичних подій. Програми для голосового синтезу використовуються виключно в рамках реконструкцій, науково-популярних, просвітницьких та розважальних матеріалів, і всі готові матеріали з такими записами міститимуть маркування про те, що аудіозаписи частково або повністю створені за допомогою програм для синтезу голосу.
"Українська правда" прагне йти у ногу з технологіями, зберігаючи при цьому етичні та відповідальні журналістські практики. Ми визнаємо, що ШІ має обмеження, може упускати або спотворювати важливу інформацію. Тому наша робота повністю лишається людиноцентричною. Людина і тільки людина буде оцінювати ефективність інструментів штучного інтелекту та приймати рішення щодо публікації будь-якого продукту, створеного або обробленого ШІ.
Водночас усі виключні майнові авторські права на об’єкти створені або оброблені ШІ, належать "Українській правді". Детальніше про правила використання зазначено за посиланням.