Українці готові підтримати акції опозиції, хоча й пасивно

Вівторок, 9 березня 2004, 14:25
Політолог Володимир Полохало вважає, що суспільство готове підтримати опозицію, якщо її лідери будуть послідовними і принциповими у своїх відносинах із владою.

Таку думку він висловив в інтерв'ю газеті "Поступ".

За словами Полохала, те, що усі ключові гравці від влади, зокрема ймовірні кандидати у президенти, мають значно нижчі рейтинги, ніж лідери опозиції, свідчить про існування в суспільстві певного "пасивного протесту проти влади, проти політичного курсу Кучми і проти політичного режиму".

Цей протест, за його словами, виявляється у різних політичних опитуваннях.

Водночас, зауважує Полохало, хоч опитування засвідчують, що близько 15-20% людей готові брати активну участь у масових акціях, насправді, зважаючи на національну особливість громадянської української ментальності, цей потенціал слід вимірювати 5-7%.

З іншого боку, на думку Полохала, не має значення, скільки громадян бере чи братиме участь у акціях протесту, в тому числі й цієї весни – тому що "саме суспільство є найбільшою небезпекою для нинішнього політичного режиму".

Полохало вказує, що основні параметри громадської думки засвідчують: більшість українців проти нинішньої політичної реформи, "яка за характером є маніпуляційною".

"У будь-якому разі, – стверджує політолог, – ці ж опитування свідчать, що суспільство готове підтримати опозицію, але у тому разі, коли її лідери будуть послідовними і принциповими у своїх відносинах із владою".

Торкаючись позиції соціалістів під час голосування за зміни до Конституції третього лютого та щодо проведення конституційної реформи загалом, Полохало констатує, що "влада сьогодні дійсно домоглась того, що змогла роз'єднати основні опозиційні сегменти".


"Я хочу сказати, що вже два місяці, після третього лютого, влада безперестанку роздає компліменти Олександрові Морозу… Якщо влада вихваляє опозицію, то це вже не опозиція", – додає політолог.