У Ющенка про Нацбанк: могли б встановити курс 4 гривні

П'ятниця, 23 травня 2008, 12:02

У секретаріаті президента різко критикую дії Нацбанку щодо зміцнення гривні і пропонують проведення термінової наради під головуванням президента за участю прем'єр-міністра та голови Нацбанку.

З такою пропозицією виступив перший заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак, повідомляє прес-служба президента.

Він очікує, що на нараді будуть прийняті рішення щодо відновлення основної мети діяльності НБУ – забезпечення стабільності національної валюти, визначені оптимальні межі коливання валютного курсу, заходи, які потрібні для пожвавлення розвитку внутрішнього ринку.

Представник секретаріату зазначив, що в Україні є проблема з негативним сальдо зовнішньоторговельного балансу, яка після ревальвації стане критичною (за оцінками експертів близько 10% ВВП).

Саме тому експерти заявляють про неминучість девальвації курсу вже у найближчому майбутньому. "Розгойдування курсу – останнє, що потрібно економіці на сьогодні", – додав Шлапак.

За його словами, відбулося руйнування головного якоря стабільності в економіці –стабільності національної валюти.

Адже навіть наступного дня після прийняття рішення про ревальвацію офіційного курсу Нацбанк все одно не здійснював інтервенцій на його підтримку і курс на міжбанківському ринку склав вже 4,65 грн/дол США.

"З таким самим успіхом ми могли встановити курс 4,40 або 4 гривні", – сказав перший заступник глави секретаріату.

"Самоусунення Нацбанку з валютного ринку призвело до такої ревальвації готівкового обмінного курсу, яка є еквівалентною вилученню 6 млрд. грн. заощаджень громадян. Такої санкції ніхто не давав", – наголосив Шлапак.

Крім того, за його словами, зв'язок зменшення інфляції з ревальвацією є досить слабким. Це підтверджується аналізом інфляційних тенденцій 2004 і 2005 років – очевидна залежність від обсягів соціальних виплат.

Шлапак ще раз підкреслив, що інфляція у 2008 році носить не монетарний характер, а тому намагатися приборкати її монетарними методами – велика помилка.

За його словами, для здійснення ревальвації сьогодні не було вагомих підстав і цей крок можна розцінити як такий, що штовхає економіку до стагфляції – скорочення темпів економічного зростання при прискоренні темпів інфляції.