В Офісі генпрокурора розповіли, що відбувається в судах зі справами про розгін Майдану

Вівторок, 2 січня 2024, 17:05

Офіс генпрокурора оскаржив рішення Дніпровського райсуду Києва, який закрив справу ексберкутівців Вадима Бетлія та Олега Козачишина щодо розгону Майдану через закінчення строків давності для притягнення до відповідальності. Cуди з цих підстав уже закрили 5 справ відносно 6 фігурантів щодо 30 листопада 2013 року, водночас 24 справи ще розглядаються в різних інстанціях.

Джерело: керівник Департаменту "Майдану" Офісу генпрокурора Олексій Донський у коментарі "Українській правді"

Пряма мова: "Лише упродовж 2023 року по подіях 30 листопада винесено обвинувальні вироки та засуджено 7 працівників підрозділу "Беркут" у справах, обвинувальні акти у яких скерувано до суду в минулі роки.

Водночас судами закрито 5 судових справ відносно 6 осіб саме щодо подій 30 листопада.

Загалом, по розгону Майдану є 7 обвинувальних вироків відносно 9 осіб. 15 справ відносно 25 осіб все ще розглядається в судах першої інстанції, а всього в судах (рахуючи апеляційну і касаційну інстанцію) по 30 листопада розглядається 24 справи відносно 36 осіб".

Деталі: Донський нагадав, що прокуратура наполягала на змінах до Кримінального процесуального кодексу, які мають забезпечити дотримання розумних строків судового розгляду, що стало б запобіжником масового закриття кримінальних справ, судовий розгляд яких може невиправдано тривати роками.

Водночас представник ОГП звертає увагу на явну недоречність посилань окремих оглядачів, необізнаних з проблематикою, щодо начебто неспроможності прокуратури покарати винних у розстрілах на Майдані.

Він нагадав, що злочини щодо розстрілів не мають строків давності, крім того, функцією прокурора в кримінальному процесі є підтримання публічного обвинувачення в суді, тоді як вирішення питань щодо винуватості особи і призначення покарання, належить до компетенції суду.

За словами очільника Департаменту "Майдану", достатність зібраних прокурором доказів для визнання особою винною у вчиненні злочину оцінюється судом при ухваленні обвинувального чи виправдувального вироку, і саме тому так важливо змінити законодавство, яке фактично толерує розгляд справ роками та їх закінчення без вироку, тобто без висновку про винуватість або невинуватість особи.

Нагадаємо: В жовтні 2023 року суд присяжних заочно засудив 3-х колишніх працівників міліції за участь у розстрілах на Майдані, одного обвинуваченого – до довічного позбавлення волі і ще двох до 15 років позбавлення волі кожного. Цей вирок наразі оскаржується в апеляційному суді.

Чому це важливо: У лютому 2023 року керівник Департаменту "Майдану" Офісу генпрокурора Олексій Донський наголошував, що строки давності у 60 справах, які розглядаються в судах і стосуються тяжких злочинів, вчинених проти учасників акцій протесту 2013/14 рр, закінчуються за рік. Прокуратура наполягала на змінах до КПК, аби не допустити їхнього закриття.