Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Падіння промвиробництва в Україні можуть компенсувати програмісти?

Лілія Гришко _ Вівторок, 07 жовтня 2014, 11:10
Версія для друку Коментарі 1
Поки більшість українських програмістів працює в аутсорсингових проектах

Високі технології можуть значною мірою компенсувати втрати, яких українська економіка зазнає через війну на Сході, констатують експерти. Однак інновації поки не у фокусі українського уряду.

Бойові дії у Донецькій та Луганській областях завдають болючого удару по економіці України. Експерти радять уряду шукати альтернативні механізми нарощування ВВП, аби компенсувати економічні втрати через порушення зв’язків у виробничих циклах промисловості індустріального Донбасу. Адже конфлікт на сході суттєво вплинув на сталеливарну, хімічну і вугледобувну промисловість, підприємства якої значною мірою сконцентровані в тому регіоні, констатують економісти Світового банку.

"Ми прогнозуємо, що цього року ВВП України знизиться на 8 відсотків, а в 2015 – на 1 відсоток", – повідомив на презентації нового Економічного огляду і макроекономічного прогнозу для України директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Чімяо Фан, слова якого наводять інформаційні агенції.

Ще влітку прогноз Світового банку для України був більш оптимістичним. Експерти банку вважали, що українська економіка до кінця року впаде "лише" на 5 відсотків.

ІТ для економічного зростання

Один з рецептів виходу з економічної кризи в умовах, коли промисловість найбільше постраждала від війни на Сході – інтенсивно розвивати високі технології, зокрема ІТ-сферу, вважають у Світовому банку. З цим погоджується і співзасновник та керуючий партнер венчурного фонду AVentures Capital Євген Сисоєв. "У нас сто тисяч інженерів, які займаються ІТ- технологіями і тільки 5 відсотків з них працюють на українські виробничі компанії, що випускають українські продукти. Решта – працює на аутсорсингу на міжнародні компанії.

Ці 5 відсотків нині вже заробляють 1,5-2 мільярда доларів, майже як всі ті, хто працює на аутсорсингу. Якщо вони працюватимуть на Україну і нарощуватимуть свої продукти, то за рахунок цього країна може збільшити ВВП у рази", - вважає Сисоєв.

У нагоді може стати білоруський досвід створення Парку високих технологій, який вже після восьми років існування став одним із ключових сфер формування ВВП Білорусії, каже директор Парку високих технологій Валерій Цепкало.

"Я був у Силіконовій долині. Там працює дуже багато українців. Тоді подумав, чому ці люди не змогли реалізуватися в Україні, а там змогли? Напевно, це пов’язано з умовами для їхньої роботи. У Білорусі саме на це ми зробили акцент, передбачивши державну фінансову підтримку, податкові преференції і маємо результат", - наголошує Цепкало. Він переконаний, що підняти українську економіку можуть саме ІТ-технології, лише треба створити умови для цього.

Інші пріоритети

Починати впроваджувати інновації в Україні, аби вони були конкурентними на ринку потрібно вже зараз, переконаний регіональний менеджер міжнародної компанії Cisco в Україні Валерій Фіщун. "Це повинні бути не просто інновації, а суперінновації, якщо ми хочемо обганяти конкурентів-сусідів у нашому регіоні. Робити це потрібно швидко і дешево, адже ми обмежені зараз у ресурсах", - каже Фіщун. За його словами, найбільші українські інноваційні компанії ще влітку написали уряду з пропозицією створити при Кабміні структуру, яка б займалася інноваціями і слугувала фільтром у прийнятті рішень щодо " серйозного запуску" цієї сфери. "Відповідь на цей лист ми поки не отримали. Підозрюю, що в уряді поки немає усвідомлення, як нам перемагати і чи дійсно це можуть бути інновації",- зауважив Фіщун.

На запитання, скільки відсотків нині займають у структурі ВВП України ІТ-технологіїі і чи планується його збільшити до в.о міністра економічного розвитку та торгівлі України Анатолій Максюта відповів DW: "Інноваційні технології займають небагато. Статистики я не знаю. Треба зараз вкладати кошти краще в аграрний сектор, щоб він генерував доходи, аби ми могли стимулювати ІТ-сферу, звільнити від податку", - переконаний Максюта.

Втім, українські програмісти не наполягають на якихось преференціях, а просять хоча б ухвалити сприятливе законодавство для розвитку високих технологій, допомогти створити тренінгові центри для ІТ-спеціалістів, нарешті впровадити в країні технологію швидкісного мобільного Інтернету 3-G, захистити інтелектуальну власність та поліпшити бізнес-клімат, аби на український ринок прийшли працювати великі міжнародні ІТ-компанії.

Щось таки й "вистрелить"…

Вочевидь, немає конкретних планів розвитку ІТ-галузі і в Адміністрації президента, яка нещодавно представила масштабну програму реформ до 2020 року, що їх ініціював Петро Порошенко. У команді президента поки не можуть визначитися, яка зі сфер інновацій має бути пріоритетною, аби вивести українську економіку з глибокої кризи. "Це може бути високоточне машинобудування, яка у нас залишилося від СРСР.

Може також вистрелити нанотехнології чи агробізнес, військово-промисловий комплекс", - вважає заступник голови Адміністрації президента України Дмитро Шимків.

DW

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
IP: 92.113.248.---
Marina Odnolko _ 07.10.2014 17:54
Пока наша власть занимается вопросами выборов и своим пиаром, только коммунисты, пребывая под политическими репрессиями, пытаются улучшить благосостояние народа, в то время как политические "демократы" поднимают людям коммуналку и урезают зарплаты.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте