Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Міжнародні експерти: Українська влада не змогла провести належного розслідування злочинів проти Майдану

Вікторія Власенко _ Середа, 01 квітня 2015, 09:00
Версія для друку Коментарі 1

За рік, що минув після трагічних подій на київському Майдані, українській владі не вдалося провести їхнього ефективного розслідування та встановити винних, заявляють міжнародні експерти.

У вівторок, 31 березня, Міжнародна дорадча група (МДГ), яка відстежувала хід розслідування українською владою злочинів проти учасників Майдану, скоєних у період із 30 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, оприлюднила свій звіт.

Міжнародні експерти дійшли висновку, що українській владі не вдалося досягти істотного прогресу у розслідуванні випадків насильства під час демонстрацій на Майдані, а саме розслідування за багатьма пунктами не відповідає нормам Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ).

З розслідуванням влада не поспішала

Члени групи зазначають, що до 22 лютого 2014 року українська влада "не робила жодних помітних спроб розпочати слідство". І те, що його не розпочали вчасно, "стало серйозною перешкодою для розслідування, яка почалося пізніше". Проте й після зміни влади в Україні у лютому 2014 року слідство зіштовхувалося зі значними перешкодами і йому "бракувало незалежності", зазначають експерти.

Зокрема, у тих випадках, коли "орган, який вів розслідування, належав до тих самих владних структур, що й ті, проти яких велося розслідування". Члени групи вважають, що "призначення у період після Майдану деяких посадових осіб на керівні посади в МВС підірвало віру громадськості у готовність міністерства розслідувати злочини, скоєні протягом подій на Майдані".

Генпрокуратура підвела

Роль Генпрокуратури України (ГПУ) у проведенні розслідування міжнародні експерти вважають незадовільною. На їхню думку, кількість слідчих ГПУ, виділених у 2014 році для ведення слідства, була недостатньою. У МДГ переконані, що на ході розслідування негативно позначилася зміна керівництва відомства (за 12 місяців, протягом яких тривало слідство, змінилися три генпрокурори).

Однієї з головних причин, яка стала на заваді ефективному розслідуванню, міжнародні експерти називають відсутність порозуміння і неконструктивний розподіл роботи між ГПУ, Київською міською прокуратурою, МВС та СБУ. "МДГ має серйозні підстави вважати, що співпраця між МВС та ГПУ була не лише не партнерською, а у деяких випадках навіть перешкоджала ходу розслідування". СБУ також не вдалося "адекватно співпрацювати з ГПУ", що негативно відбилося на розслідуванні.

Справи проти співробітників "Беркуту" у звіті називаються показовим прикладом "відсутності співпраці та перешкоджання з боку МВС, що істотно гальмувало це ключове розслідування". Міжнародні експерти висловили серйозну занепокоєність тим, що під час каденції генпрокурора Віталія Яреми більшості співробітникам "Беркуту", які були причетні до побиття та катування майданівців, не було повідомлено про підозру у скоєнні злочину.

Печерський суд відпускав "беркутівців" незаконно

Окремий пункт у звіті відведено для оцінки діяльності Печерського районного суду Києва, "до юрисдикції якого належить велика кількість проваджень, пов’язаних з подіями на Майдані". Експерти дійшли висновку, що рішення Печерського суду не відповідали вимогам другої (право на життя) та третьої (заборона тортур) статей ЄКПЛ і загалом "послаблювали стримувальний вплив чинної системи правосуддя". У звіті наголошується, що амністія або помилування правоохоронців, причетних до вбивств та випадків неналежного поводження, суперечать зобов’язанням України щодо проведення ефективного розслідування, як того вимагає ЄКПЛ.

Щодо громадського контролю за розслідуванням подій на Майдані, то міжнародні експерти називають його "засобом гарантування відповідальності за насильство, вчинене під час демонстрацій". На їхню думку, українська влада повинна була розробити відповідну комунікаційну стратегію, яка координувалась б трьома компетентними слідчими органами, для того, щоб громадськість мала доступ до об’єктивної інформації. Відсутність такої стратегії експерти називають "прорахунком влади".

Складні умови - не виправдання

Розслідуванню випадків насильства під час демонстрацій на Майдані не вдалось досягти істотного прогресу. Такий остаточний загальний висновок роблять експерти у своєму звіті, який налічує понад сто сторінок. "Незважаючи на те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, у яких проводилися ці розслідування, МДГ вважає, що серйозні недоліки, зазначені у цьому звіті, негативно відбилися на спроможності органів влади з’ясувати обставини злочинів, вчинених під час подій на Майдані, та встановити винних осіб", - підсумовують незалежні експерти.

Міжнародна консультативна група була створена наприкінці 2013 року за ініціативи генерального секретаря Ради Європи Торбйорна Ягланда. До її складу увійшли три незалежні експерти: колишній голова Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Ніколас Братца, колишній суддя ЄСПЛ Володимир Буткевич та колишній прокурор України Анатолій Анпілогов. Згідно з наданим мандатом МДГ здійснювала нагляд за дотриманням вимог ЄКПЛ під час розслідування злочинів проти Майдану, які вели українські слідчі органи відповідно до законодавства України. Експерти отримували регулярні звіти від ГПУ про перебіг розслідування та неодноразово проводили особисті зустрічі з працівниками ГПУ, МВС, СБУ, мін'юсту та представниками негромадських організацій.

Мандат МДГ охоплює також контроль за розслідуванням трагічних подій в Одесі. Раніше повідомлялося, що експерти розпочнуть вивчення усіх деталей одеської трагедії після завершення роботи над звітом щодо злочинів проти Майдану.

DW

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
IP: 85.238.114.---
Ivan Zhuravlev _ 01.04.2015 09:59
У нынешней власти у самой рыло в пуху, поэтому я сильно сомневаюсь в том, что расследование будет доведено до суда.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте