Економісти пророкують уповільнення темпів економічного зростання України

Середа, 15 травня 2002, 11:57
Темпи економічного зростання в Україні цього року уповільняться, вважає провідний спеціаліст з питань економіки країн перехідного періоду, працівник Фонду Карнегі у Вашингтоні Андерс Аслунд.

"Спад темпів зростання може продовжитися і наступного року. Тому подальші реформи є необхідними, перш за все, податкова реформа," - сказав пан Аслунд в прямому ефірі Бі-Бі-Сі.

Показники 2001 року зафіксували зростання ВВП України на 8.5%, що є найкращим показником для України від часу здобуття незалежності. Уряду вдалося утримати інфляцію та досягти реального зростання доходів населення. Проте економісти зазначають, що зростання ВВП відбулося за рахунок сприятливих умов для українських експортерів, перш за все, сталі.

"Українська економіка і далі пожинає плоди перетворень, здійснений урядом Віктора Ющенка," - вважає Андерс Аслунд. - "Наприклад, почала запроваджуватися земельна реформа, розвиватися дрібне підприємництво, применшився вплив олігархів. Іноземним інвесторам і надалі важко робити бізнес в Україні, але на сьогодні вони значно задоволеніші, аніж три роки тому."

Серед основних факторів економічного зростання 2001 року Андерс Аслунд називає запровадження бюджетних обмежень, скасування субсидій, що означало, що деякі підприємства втратили пільги. Як наслідок, гострішою стала конкуренція і посилилось економічне зростання.

"З іншого боку, значною мірою, це - одноразові ефекти, дія яких спадає", - розповідає далі економіст. - "Уповільнення зростання цього року може стати також наслідком політичної непевності. Але якщо все складеться добре на наступних президентських виборах, зростання відновиться, у 8%, а можливо, і більше."

Андерс Аслунд, який працював радником українського уряду впродовж кількох років і знає український політичний істеблішмент ізсередини, відзначає, що уряд Анатолія Кінаха в основному дотримується реформістського курсу, хоч і не так послідовно, як уряд Віктора Ющенка.

ВВС