Нова ера України

Понеділок, 3 квітня 2006, 13:50

Тиждень тому свобода одержала тріумф в Україні, громадяни якої взяли участь у виборах, що міжнародні спостерігачі визнали демократичними та чесними.

Це досягнення для країни, що була колись частиною Радянського Союзу. Незалежно від розстановки сил у майбутньому уряді, результати виборів підтверджують вірність України курсу на євроатлантичну інтеграцію.

Не можна не замислитися над тим, якою була б наша історія, якби помаранчева революція відбулася раніше. Повернення моєї країни до нормальності - результат ряду важливих перетворень, здійснених нами після тих доленосних днів осені 2004 року.

По-перше, ми покінчили з державною цензурою, надавши повну свободу ЗМІ, які вперше представили всі політичні точки зору і дали рівні ефірні можливості кандидатам влади та опозиції.

Справжня конкуренція між партіями викликала величезний інтерес громадськості, завдяки чому на вибори прийшли дві третини зареєстрованих виборців.

По-друге, виборча кампанія і вибори були проведені в обстановці, вільній від залякування, страху і безсоромних маніпуляцій. Так було не завжди.

У минулому кандидати піддавалися переслідуванням з боку правоохоронних органів і спецслужб. Прослуховувалися телефони, на адресу членів родин політиків лунали погрози.

Після президентських виборів 2004 року більш, ніж п'ятьом тисячам чиновників було пред'явлене обвинувачення у фальсифікації результатів виборів.

Цього разу в дію були введені жорсткі заходи контролю, що не дозволяють чиновникам зловживати своїми повноваженнями. Партії могли організовувати мітинги і збори, не побоюючись втручання влади.

Співробітники правоохоронних органів підтримували громадський порядок і закликали громадян повідомляти про порушників спокою. Весь виборчий процес продемонстрував непохитну вірність демократичним цінностям і повагу до громадських прав.

Ці вибори стали завершенням пострадянської трансформації України. Ми починаємо новий етап у розвитку парламентської демократії і місцевого самоврядування.

Три місяці тому у дію вступили поправки до Конституції, згідно з якими частина виконавчих повноважень, зокрема, щодо призначення прем'єр-міністра, переходить від президента до парламенту.

Суть цих поправок полягає у поділі владних повноважень, що вимагає більш тісної взаємодії між громадянами, партіями та урядом.

Новий коаліційний уряд повинен бути сформований за два місяці після офіційного оголошення результатів виборів. У рамках своїх конституційних повноважень я як президент і верховний головнокомандуючий буду призначати міністрів закордонних справ і оборони.

У ході дискусій з керівниками партій, що одержали перемогу на виборах, я запропонував, щоб законодавці відклали вбік свої вузькі політичні інтереси і передвиборчу риторику та прагнули об'єднати країну.

Культурним, релігійним і мовним розбіжностям немає місця в політичному порядку денному. Федералізм і особливі економічні привілеї лише послаблять економічні можливості і конкурентноздатність України.

Тому я хотів би, щоб усі парламентські сили підписали "стабілізаційний пакт", у якому окреслювалися б загальні принципи національної єдності.

Гармонічний регіональний і соціально-економічний розвиток нашої країни - загальна мета, про досягнення якої повинні зуміти домовитися всі партії.

Думаю, що тоді і новий уряд, і лояльна опозиція визнають політичні кордони, що стабілізують націю і гарантують нам демократичну еволюцію.

Якщо в період після виборів політичне життя зведеться до перетасування урядових посад, за якого лідерів партій більше цікавлять портфелі міністрів і головування в престижних комітетах парламенту, ніж досягнення конкретних політичних результатів, то успіх виборів і можливість для України зробити крок уперед можуть виявитися під загрозою.

Тому парламентська більшість повинна окреслити своє бачення, визначитися з тим, прийняття яких законодавчих актів і урядових програм вона буде домагатися і, що найважливіше, знайти професіоналів для досягнення результатів. Це мінімум, якого очікують виборці.

Після помаранчевої революції для України відкрилися нові економічні обрії. Наші торговельні відносини зі Сполученими Штатами і Європейським Союзом досягли нових висот.

Ми сподіваємося вступити цього року до Світової організації торгівлі. Ми здійснили тверді і давно назрілі реформи, що містили в собі введення ринкових цін на енергоресурси, лібералізацію банків і покращення захисту інтелектуальної власності.

У короткостроковому періоді основним джерелом економічного росту і створення нових робочих місць залишиться розширення внутрішнього споживчого попиту.

Будуть потрібні додаткові кроки для підвищення рівня нашої освіти, охорони здоров'я і системи соціального забезпечення.

Повинні просунутися судова реформа і боротьба з корупцією. В центрі нашого порядку денного - розвиток транспортної інфраструктури, розробка, виробництво й ощадливе використання енергоносіїв, поряд із продажем стратегічним інвесторам державних підприємств на відкритих аукціонах з метою модернізації застарілих і недофінансованих виробничих потужностей.

У 2004 році ми почали відновлювати довіру суспільства до уряду, почавши новий діалог, що привів до більшої відкритості, нових свобод і відродження національної гордості.

Переваги виборців свідчать про зростаючу підтримку європейських демократичних цінностей.

Знаходження вірної формули для завершення першого досвіду України в області парламентської демократії і формування уряду стане важливим іспитом на найближчі кілька тижнів.

Віктор Ющенко - президент України

Переклад Иносми.ру

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді