Добро пожаловать за кулисы создания ГБР!

2901 просмотр
3
Пятница, 21 октября 2016, 16:17
Татьяна Слипачук
партнер юридической фирмы "Сайенко Харенко"

Державне бюро розслідувань ще не почало функціонувати, та в нього вже з'явились лаштунки. Принаймні так схильна думати частина політиків і громадськості, яка вважає себе не втаємниченою в подробиці "езотеричного" процесу формування нового правоохоронного органу.

Так чи інакше, а тема ДБР поступово стає цікавою для широкої публіки і ЗМІ. І це загалом добре, хоча згаданий інтерес далеко не завжди конструктивний і часто не стільки допомагає зарадити проблемам – скільки сам їх створює.

Загалом ситуація навколо ДБР поки що є надто типовим явищем українського суспільного-політичного життя останніх років: коли проблеми лише виникають і часу на їх обговорення та вирішення більше ніж вдосталь – вони нікого не хвилюють.

Однак тільки-но наближається дедлайн і вже мало що можна зробити по суті – гучно заграють фанфари, сплескують бурхливі емоції і починаються видовищні політичні спектаклі.

По факту – це театр спекуляцій, популізму і маніпулятивних псевдоаргументів.

З часу створення комісії по відбору керівництва ДБР я і мої колеги "по цеху", як могли, намагалися звернути увагу професійної спільноти і суспільства на важливі проблеми, що загрожують формуванню і повноцінному запуску надважливого органу.

Ми стверджували, що в законі про ДБР чимало недоліків і пасток; що поправками з голосу народні депутати суттєво понівечили цей документ, невиправдано урізавши підслідність Держбюро; що вкрай непродуманою є вся концепція реформування правоохоронних органів, і це неодмінно вплине на їх якість і системність у роботі.

Ми наполягали, що без внесення змін до чинного закону в частині повноважень конкурсної комісії, робота останньої буде штучно заблокована – і Бюро не розпочне діяти вчасно.

Однак намагання розпалити конструктивну дискусію не знайшли належної підтримки.

Бо це дуже непросто – долучатися до професійного обговорення, вносити конкретні пропозиції, фахово розбиратися у тонкощах проблеми – словом, діяти предметно, а не словесно, професійно, а не емоційно. Для цього необхідні знання і досвід, а якраз ці "товари" у нас майже не користуються попитом.

Натомість втомленому і змученому політичною нестабільністю, війною і погіршенням умов життя суспільству значно простіше продати видовище: унітаз, залізну кружку, розвішені труси як неодмінні атрибути громадської активності; образливу риторику, спекулятивний тон і популістський раж – як атрибути експертної і політичної діяльності.

Що необхідно для впливу на конкурс у такий спосіб, щоб вибране керівництво ДБР не було настільки компетентним, аби дозволити собі працювати професійно і відстоювати Бюро як дійсно самостійний орган? Добре знайомий тріумвірат технік:

1) дискредитувати конкурсну комісію;

2) висвітлити конкурс як непрозорий і наповнений маніпуляціями в чиїхось інтересах;

3) дискредитувати кандидатів.

І, судячи з усього, цей маховик вже запущений.

Я майже не зустрічала в медійному просторі новин чи плідного обміну думками з приводу тих же проблем закону про ДБР. Натомість ЗМІ починають рясніти заголовками про те, начебто конкурсна комісія "не виражає інтересів суспільства", готує "махінації" для "обрання потрібного Порошенку кандидата", складається з "надійних і довірених владі людей", а тому надія на "незаангажований вибір" марна і таке інше.  

Мало хто спромігся проаналізувати питання підслідності ДБР – зате багато хто без вагань наважується заявити, що Держбюро розслідувань "з'їсть" НАБУ, забравши в нього ледь не всі повноваження.

Звідки взагалі беруться такі побоювання?! Адже законодавство не дає для цього жодних підстав.

Хоча зрозуміти нескладно: підстав мало, а піаритися треба всім.

Попри те, що кандидати на посади керівників ДБР ще не склали жодного тесту, не кажучи вже про співбесіду, у ЗМІ встигла потрапити інформація про узгодження в вищих ешелонах влади кандидатури Матіоса на посаду директора Бюро. То, може, давайте розпустимо конкурсну комісію, раз усе й без того всім відомо?

А, може, просто припинимо грати в конспірологію і докладемо максимум зусиль, аби конкурс був якомога прозорішим, а його переможці – якомога більш професійними.

Не менше дивує і позиція окремих кандидатів, які не пройшли формальний відбір через невідповідність чітко встановленим у законодавстві вимогам, але вперто судяться з комісією з цього приводу. Можливо, із відчаю, адже, як писав Кафка: "Буква закону незмінна, і думки – часто всього лиш вираження пов'язаного з цим відчаю".

Усе це – деталі, які в своїй сукупності свідчать про те, що конкурс з відбору кандидатів на посади в ДБР незабаром може стати предметом спекуляцій і популістських заяв, а конкурсна комісія буде піддаватися тиску з боку політиків і громадських активістів, які мають дуже різні цілі.

Залишається сподіватися, що хоча б у частини з них мета співпаде із завданням конкурсної комісії – відібрати професійний і гідний за своїми моральними і особистісними характеристиками склад керівної трійки ДБР: директора і його заступників.

І наостанок, для заспокоєння активістів. Члени конкурсної комісії не з Марсу. І доступна інформація про кандидатів, включаючи навіть неперевірені публікації, ними моніториться.

Час формального відбору закінчився. Час тестів настає через тиждень.

Та й лаштунки-то від самого початку підняті.

Тетяна Сліпачук, член конкурсної комісії з відбору керівництва Державного бюро розслідувань, спеціально для УП

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
powered by lun.ua
Авторизуйтесь чтобы писать комментарии
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 46.172.153.---vlad22.10.2016 19:28
Читаю цю статтю і стає сумно. Подібне в Україні трапляється буквально на кожному кроці.....Невже ми, українці, не здатні створити свою державу? Невже, як вже багато разів траплялось, потонемо в міжусобних чварах???
IP: 46.172.153.---vlad22.10.2016 19:27
Читаю цю статтю і стає сумно. Подібне в Україні трапляється буквально на кожному кроці.....Невже ми, українці, не здатні створити свою державу? Невже, як вже багато разів траплялось, потонемо в міжусобних чварах???
IP: 213.61.149.---Volodymyrr21.10.2016 20:01
Пані Тетяно. Ви скажіть головне: буде Матіос головою "ДБР" чи ні? Бо, якщо головою цієї контори стане Матіос або йому подібний залежний від Порошенка, негідник, то гріш ціна всій цій вашій, перепрошую, писанині. Тому що в цій країні лише ідіот може повірити, що вся така "чесна і прекрасна комісія" обрала підконтрольного Порошенкові негідника, умовного Матіоса і при цьому навіть не допустила до конкурсу Горбатюка. Хоча... кому я пишу?!... Вас же і решту ваших колєг для цього і обрали. В комісію. Сумно, ще 5-10 років втраченого життя українців.
Все комментарии
Когда подарки портят детям жизнь
"Мы им подарки – они нам улыбки. Мы поставим галочку "доброе дело" – и молодцы". Детям нужна забота, а не конфеты. Причем постоянная, искренняя. Если хочется помочь единоразово, то лучше не начинать.
Ольга Богомолец, не все так плохо!
Давайте не тратить время на необоснованную критику друг друга, а вместе участвовать в том, чтобы Украина была в мировых лидерах производства продукции с высокой добавленной стоимостью. (укр.)
Синдром "необходимой жертвы"
На волне патриотизма народ может привыкнуть к массовым потерям и обыденности войны. Что жизнь вообще ничего не стоит. (укр.)
Экономика "с головы на ноги". Почему политикам надо читать "Современную теорию денег"
Я давно интересуюсь альтернативными макроэкономическими теориями. Новая книга Рэндала Рея перевернула мои представления об экономике с головы на ноги. (укр.)
Что заставит Тимошенко и Рабиновича говорить правду чаще, чем один раз из десяти?
Исследование VoxCheck показало – ведущие политики в Украине говорят правду только в каждом третьем случае. Чтобы изменить культуру и дать гражданам возможность осознанного выбора, нам нужна ваша помощь.
Кривой Рог: демократические перемены вопреки власти
Сейчас 1000 подписей для рассмотрения петиции – это компромисс власти и жителей. Можно ли компромисс считать победой – покажет время. (укр.)