Віктор Балога: На фоні списків Тимошенко чи Литвина ми можемо брати хоч сто порошенків і жваній

13 переглядів
Віктор Чивокуня, УП
П'ятниця, 2 грудня 2005, 15:07

Нинішнього міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балогу прийнято вважати одним із розробників сценарію "партійної чистки" в "Нашій України". Все почалося 12 листопада, коли під час з'їзду партії Ющенка на сцену вийшов керівник ужгородського районного осередку Кулібаба та закликав вивести з керівних органів учасників корупційного скандалу.

Ідею підтримав Ющенко, але благополучно завершити цю "клізму" не вдалося. План провалився, а надзвичайна ситуація виплеснула назовні протиріччя всередині "Нашої України". Стали очевидні спроби групи Єханурова взяти процес у свої руки.

Роль Балоги простежується досить легко. До того, як стати міністром надзвичайних ситуацій, він був губернатором Закарпаття та одночасно керівником обкому НСНУ. А Кулібаба був його підлеглий як за партійною, так і за державною службою.

Це інтерв’ю "Українській правді" Балога дав напередодні другого етапу з'їзду "Нашої України", який відбудеться у суботу. Він прогнозує, що ніяких сюрпризів не буде.

При цьому він відкидає будь-яку свою роль у попередній історії невдалої зачистки. Віриться у це з великою натяжкою, бо за кілька днів до того зібрання було відомо, що готується великий скандал.

– Три тижні тому стався скандал через спробу прибрати з керівництва "Нашої України" фігурантів корупційного скандалу – Порошенка, Третьякова і компанію. Спровоковано це було виступом на з'їзді "Нашої України" представника закарпатського осередку партії Ющенка Кулібаби. Ви можете і далі все відкидати, але ж зрозуміло, що у цьому сценарії була і ваша роль? Яка?

Я не стояв за тими подіями. Кулібаба є незалежною людиною твердих поглядів, кандидатом соціологічних наук. Рішення районної організації "Нашої України" (про чистки в партії) мене не задовольняло. Але відмазуватися від Кулібаби я абсолютно не збираюся. Можу сказати: якщо закарпатська організація зайняла таку позицію, я її підтримую.

Хочу сказати ще одне: дивлячись на списки БЮТ чи блоку Литвина, то видно, що на їхньому фоні той же Жванія і Порошенко – це просто герої України!

– Зараз у "Нашій Україні" є два табори: один з них уособлює Єхануров, і до цього табору тяжієте ви – а інший табір уособлює Порошенко?

– Я ніколи ні до кого не тяжів, не був членом команди Порошенка чи ще когось. Я був і залишаюсь членом команди президента. І у "Нашій Україні" є не два різних погляди на розвиток партії – таких поглядів набагато більше.

– Яка зараз внутрішня ситуація в "Нашій Україні" після цього скандалу?

Досить стабільна і здорова. Ви вживаєте слово "скандал", хоча насправді просто ідуть нормальні демократичні процеси.

Наприклад, нещодавно пройшов з’їзд партії "Батьківщини" – у закритому режимі, без преси! Я цим здивований... І немає ніяких розмов щодо цього з’їзду. При тому, що у них в партії є куча одіозних людей!

А на з'їзді "Нашої України" ми зібралися, обговорили, виступили рядові члени партії. І дуже добре, що всі висловили точку зору на події в Україні. А те, що делегати пожурили Порошенка або когось з колишнього керівництва – то це не проблема. Я нормально ставлюся і до Порошенка, і до Жванії.

Ніхто не збирався проводити чистку. У нас не прийнято, якщо хтось з президії "Нашої України" суворими очима подивився у зал, сказав "ні" – то всі сидять мовчки!

– І на наступному етапі з'їзду "Нашої України", який відбудеться 3 грудня, ніяких сюрпризів не очікується?

– Думаю, ніяких сюрпризів не буде.

– Ви після цього скандалу спілкувалися з людьми, яких хотіли прибрати з керівництва "Народного Союзу Наша Україна" – Порошенком, Червоненком, Третьяковим?

– По–перше, я не приймаю такий термін – "прибрати". Я і з Порошенком спілкувався, і з Червоненком. Він так само, як і ви, ставить запитання: "Это ты организатор того, что закарпатцы так выступають против меня?".

Я йому (Червоненку) відповів: "Я це не робив, і повір мені в цьому! Якщо ми знаходимося в одній команді, і при цьому ти ставиш таке питання, і в тебе уже готова відповідь, що я у всьому винен – то це твоя думка, твій кругозір".

– Червоненко під час з'їзду обурено заявляв, що він не розуміє, чому його "зачищають", чому від нього вимагають відділитися від бізнесу – тому що за часів Кучми його "Орлан" було знищено, а ваша фірма "Барви" працює.

– Я це чув. Не хотілося б далі розсусолювати це питання. Навіть тисячі моїх "барвочок" буде мало, щоб дорівнювати тому, чим є "Орлан". Це зовсім різні фірми за своїми масштабами. Не треба порівнювати слона із мишкою. Слід просто нормально працювати і не робити сміх на рівному місці.

– Скажіть, ви особисто виступаєте за те, щоб Порошенка і Жванія не були в списку "Нашої України"?

– Я такого ніде не говорив. Якщо Губський є у блоці Юлії Володимирівни, то на його фоні ми можемо брати в список ще сто порошенків чи жваній. Ці люди дуже багато зробили, щоб Україна стала демократичною. І нам треба гордитися цими людьми.

– Тобто, ваш прогноз: чи будуть в прохідній частині списку Порошенко, Червоненко, Жванія, Третьяков?

– Думаю, що будуть.

– Як буде сформовано передвиборчий список "Народного Союзу Наша Україна"?

– Рейтинговим голосуванням. Всі обласні організації дали свої пропозиції, кого вони бачать у першій десятці. Закарпатська організація дала прізвища Єханурова, Катеринчука, Кличка, Безсмертного, Балоги, Мартиненка, Оробця і ще кількох осіб. Є і прізвище Ющенка, хоча, думаю, президент не піде на вибори.

– Розкажіть, як ви опинилися у кріслі міністра надзвичайних ситуацій. Чи була у вас співбесіда з Ющенком? Чому призначили саме вас?

– Я спілкувався з президентом перед призначенням. Чому вибір зупинився на Балозі? Тому що, на жаль, по роботі губернатором Закарпатської області я добре володію питаннями роботи Міністерства надзвичайних ситуацій.

– Під час інтернет-конференції в "Українській правді" ваш попередник Давид Жванія сказав, що негативно оцінює вашу роботу на посаді міністра. Чому?

– Я вибачаюсь, але у мене є кому оцінювати мою роботу – це президент і прем’єр–міністр.

Якщо мій колега негативно оцінює мою роботу через те, що я змушений роботи туалети по всьому міністерству, бо в будинку тільки один туалет в нормальному стані – це в кабінеті міністра...

Думаю, не варто говорити на цю тему. Ви знаєте, я ніколи не відкриваю "третій пакет" (де лежить пропозиція все валити на попередника).

– Тобто започаткована Жванією "служба 911" створюється?

– Звичайно! 15–16 грудня у Харкові ми будемо її відкривати. На наступний рік підуть інші області. Так, дійсно, Жванія почав цей проект у Харківській області, а я його завершую. Якщо буде бажання у Давида Важаєвича, запрошую його з собою.

– Як Жванія передавав справи? Кажуть, він дуже хотів залишитися на посаді. Чи була якась конфронтація, чи ви зустрілися особисто?

– Так, ми зустрілися, посиділи, поспілкувалися. Єдине – він забрав меблі з кабінету. І коли я прийшов на другий день на роботу, то не було на чому працювати, поки не завезли інші. Щоправда, це були особисті меблі Жванії, але ж він міг вивести їх на вихідних, щоб можна було їх нормально замінити.

– Як "Народний Союз Наша Україна" збирається перемагати на виборах, якщо Єхануров за харизмою програє і Тимошенко, і Януковичу?

– Я переконаний, що ніколи від однієї людини не залежав результат політичної сили на виборах. Питання не в тому, у кого більше харизма – в Тимошенко чи в Єханурова – а в тому, що прем’єр сьогодні відповідає за рівень життя кожного українця.

І якщо у нас не буде зривів як з нафтопродуктами, цукром, салом або м’ясом – то, повірте, не потрібно ніякої харизми. Кожна людина в першу чергу цінує спокій і щоб у влади було бачення завтра. Якщо Єханурову вдасться започаткувати ці принципи, то нікому ніякі харизми не допоможуть.

– З ким вам краще працювалося – з прем’єром Єхануровим чи з прем’єром Тимошенко, коли ви були губернатором?

– У мене були нормальні стосунки з Юлією Володимирівною. Саме собою, що мені краще працюється з прем’єром Єхануровим, тому що я є членом його уряду. Я з ним зустрічаюся, спілкуюся.

– З ким було цікавіше працювати губернатору Балозі – з президентом Кучмою чи з президентом Ющенком?

– Думаю, це питання застаріле. Сьогодні уже в першому класі діти знають, які методи були до приходу Ющенка і після цього. Я сам написав заяву про відставку з посади губернатора Закарпаття при Кучмі – якщо не вірите, можу принести з відділу кадрів трудову книжку.

Насправді поведінка Кучми до 2001 року була одна, а після 2001 – інша. Кучма став зовсім іншим. Я розумію, що тоді з команди Кучми пішов Ющенко і Плющ, зате прийшли Медведчук і Суркіс.

– Тобто до 2001 року Кучма був добрий, а потім – став злий?

– Я так не кажу. Кучма повністю змінив курс у 2001 року. До того були роздуми про Євросоюз, НАТО, а після ці теми були зняті Кучмою.

– Скільки разів на тиждень ви як губернатор контактували з Кучмою, а скільки – з Ющенком?

– Я ніколи не телефоную президенту, щоб показати, що я активно займаюся роботою в області. Я більше, ніж раз на півтора місяці, не бував у Кучми. А при Ющенку за ці сім місяців я був у нього три рази.

– На рівні чуток ходило, що ви з Ющенком куми. Це – правда?

Я почув це з трансляції парламенту від народного депутата Ратушняка. І я був дуже здивований, бо раніше не знав про такий факт. (Сміється.) На щастя для президента і для мене, ми не є кумами. Можемо підняти хресні листи з обох боків!

– Протягом цього року, коли СДПУ(о) скаржилась на "репресії Ющенка", завжди наводила у приклад Закарпаття, де ви були губернатором. Користуючись лексикою опозиції, навіщо ви побудували "репресивний апарат в області?"

– Хто вам сказав, що я побудував репресивний апарат? СДПУ(о) було вигідно прив’язатися до Партії регіонів, і вони завжди поруч з Борисом Колесниковим згадували справу Івана Різака, колишнього губернатора Закарпаття. Вони ув’язали це в одну тему.

– Ви самі, коли були при владі, бачилися з Різаком?

– Я бачив Різака на другий день після того, як став главою Закарпатської обласної адміністрації. Я його запросив до себе в кабінет, попросив: "Ваня, ти стільки наробив проблем у області, не думаючи... Організував стінку на стінку. Ми з тобою з Мукачівського району, могли б порозумітися... Ви програли вибори. Ти – кандидат наук, може, будеш докторську писати. Якщо є в тебе можливість, іди в університет, бери кафедру. Залиш цю політику".

Така була моя пропозиція Вані (Різаку). На жаль, він не скористався цією пропозицією.

У Різака, коли він був губернатором Закарпаття, був радник на прізвище Чубірко. Він теж перебував у розшуку. Чи справді він був організатором безладів на Закарпатті при Кучмі? Чи він не намагався з вами домовитися?

– Організатором всього бєспрєдєлу, був, на жаль, Різак. Ну хто такий радник глави адміністрації Чубірко? Це, вибачте, шушера, яка виконувала політичні замовлення попередньої влади. Вони робили тупе виконання, не думаючи. А коли одумалися, було пізно.

Зі мною ніхто ніколи навіть не намагався домовлявся, особливо СДПУ(о). І коли я прийшов на посаду губернатора, вони ще спокійно ходили по вулицях.

– Чи справді Чубірко – це родич Медведчука?

– Ну, він розійшовся зі своєю першою дружиною і, говорять, що він живе з сестрою дружини Медведчука. Це такий сильний перспективний шлюбно-політичний союз!powered by lun.ua
Нові жорсткі обмеження на карантині: дозволи та заборони
Серіали квітня-2020: "Епідемія" про коронавірус, "Фройд", "І всюди палають пожежі" та ще 4 новинки
Віктор Трепак: Венедіктова була вкрай незадоволена моєю позицією у справі Стерненка
Як скасувати плату за оренду на карантині: буде непросто, але шанси є
Усі публікації