Юлія Тимошенко фінішувала в точці старту

П'ятниця, 3 жовтня 2008, 10:18
Політична криза в Україні повернулася в ту точку, з якої починалася. Верховна Рада голосами "Нашої України" і блоку Тимошенко скасувала закони, які рівно місяць тому блок Тимошенко ухвалив у союзі з Партією регіонів, що спричинило розпад коаліції.

2 вересня Юлія Тимошенко і Віктор Янукович публічно розкрили контури нової альянсу, переговори про який тривали влітку. Ухвалення законів, спрямованих на обмеження влади президента, було дебютним блюдом їх спільного приготування.

Далі мало бути ухвалення Конституції парламентської республіки, обрання Януковича спікером парламенту і перенесення виборів президента до Верховної Ради.

Головною вимогою Тимошенко було відсутність всенародних виборів протягом чотирьох років, щоб прем’єр мала часовий резерв для реабілітації в очах виборців за союз з вчорашнім ворогом.

Тимошенко не розраховувала, що прямо 2 вересня, за гарячими слідами щойно ухвалених законів, "Наша Україна" залишить демократичну коаліцію. Однак це не зупинило прем’єра, і БЮТ разом з Партією регіонів продовжив нарощувати пакет на обмеження влади Ющенка. Той став накладати вето, однак юристи розробили сценарій протидії Банковій.

Передбачалося, що БЮТ і регіони подолають вето і переоберуть спікера, який підпише нові закони. Після цього їх мали почати втілювати у життя рішеннями суддів, лояльних до БЮТ і Партії регіонів. Таким чином, планувалося нові закони явочним порядком зробити правовою реальністю.

Відшвартувавшись від берега коаліції з "Нашою Україною", але ще не допливши до коаліції з Партією регіонів, Тимошенко дізналася страшну правду про Віктора Януковича.

Виявляється, кожен розумів їх домовленості по-своєму. Янукович відчув, що підносить снаряди Тимошенко для вирішення її поточних проблем, тоді як запропоноване йому крісло спікера не дає відчуття реальної влади.

Відчувши безвихідь Тимошенко, Янукович зробив їй пропозицію на межі шантажу: "Ви, Юлія Володимирівна, стали прем’єром, оскільки БЮТ був найчисельнішою фракцією в коаліції з НУНС. Тепер в нашій коаліції найчисельніша фракція – це Партія регіонів. Тому наша умова подальшого плавання – це посада прем’єра. А вам буде гарантоване крісло першого заступника глави уряду. Інакше – дострокові вибори, і я самотужки очолю уряд".

Тобто Янукович пропонував Тимошенко пожертвувати тим, заради збереження чого вона і затіяла всю цю гру. Обурення діями регіоналів, яке переповнило прем’єра, на якийсь час переважило її огиду до чинного президента. Усю конструкцію, яку Тимошенко вибудувала в своїй уяві, було зруйновано.

Досі прем’єр лише формально закликала "Нашу Україну" назад. Але тепер треба було негайно рятувати ситуацію.

Союзники Тимошенко у НУНС почали збір підписів за входження в нову демократичну коаліцію з Литвином. Екс-спікер мав стати гарантом ненападу між непримиренних соратників по Майдану.

Розрахунок полягав у тому, щоб зібрати 37 автографів НУНСівців, і таким чином хоча б морально перекреслити рішення про вихід з демократичної коаліції від 2 жовтня.

Місію заповнити підписний лист взяв на себе Володимир Ар'єв з "Народної самооборони", однак успіхом задум не увінчався – він назбирав від 20 до 30 автографів. Точна цифра досі тримається в секреті. А на засіданні фракції НУНС спричинився скандал, коли керівництво дізналося про цю самодіяльність Ар'єва.

Сварка на переговорах

Наближення катастрофи змусило Тимошенко негайно включати задній хід. Так, на поточному тижні відбулися перші з моменту розвалу помаранчевого союзу переговори за її участі.

Розмова, яка починалася на мажорній ноті, закінчилася сваркою. Запізнившись на 40 хвилин, лідер НУНС В’ячеслав Кириленко не вибачився, що задало тон всьому подальшому перебігу подій.

Він вважав, що має на це право, бо на початку вересня два дні чекав представників БЮТ на переговори ще в рамках коаліції, однак на них ніхто не з'явився.

Тоді представники Тимошенко відмовлялися від діалогу, вимагаючи вибачень за звинувачення прем’єра у державній зраді. Однак зараз, в переддень розпуску парламенту, ця умова перестала бути актуальною для БЮТівців.

Одним з перших слово взяв "самооборонець" Олександр Омельченко, хоча на політраді НУНС було домовлено, що право виступу матимуть лише лідер фракції та чотири його заступники: Зварич, Князевич, Стецьків і Тарасюк.

Екс-мер Києва назвав переговори... беззмістовними, оскільки факт розвалу коаліції ніким не підтверджений, а протокол фракції НУНС з поіменним голосуванням за вихід з коаліції нікому пред’явлений не був.

Такий старт зіграв на руку Тимошенко, і вона вирішила брати ініціативу в свої руки.

– Сан Санич, мені про це відомо, - підтримала Омельченка прем’єр і повідомила новину, – Щоб з'ясувати, чи відбувся розпад коаліції, громадяни України звернулися з позовами до суду.

Нашоукраїнське керівництво вибухнуло. Зварич, дізнавшись про такий сюрприз від БЮТ, запропонував взагалі зупинити переговори, поки суд не дасть відповідь по-суті.

Відчувши, що ситуація загострюється, Тимошенко закликала дізнатися правдиву інформацію в спікера Арсенія Яценюка. Той, очевидно, був готовий до такого повороту, бо у нього в папці вже лежав протокол зборів фракції "Наша Україна" з підписами за вихід з коаліції.

Переконавшись, що відкидати факт розпаду коаліції безперспективно, Тимошенко перейшла до обговорення вимог НУНС. Вона пообіцяла не долати вето президента на ухвалені БЮТ і Партією регіонів закони, але заявила, що не підтримає заяву "Нашої України" про події в Грузії, бо "це значить залишити країну з ціною за газ 400 доларів".

– Може, ми ще підлогу вам помиємо? – запитав хтось з боку БЮТ у відповідь на чергову відмову Зварича іти на поступки.

Пристрасті накалялися. Тимошенко звинуватила Кириленка в тому, що він – не самостійний політик, а діє за вказівкою Банкової.

Лідера "Нашої України" це остаточно вивело з рівноваги – він нагадав, що Тимошенко посіла посаду прем’єра саме завдяки його принциповості. А на додачу заявив, що Тимошенко так само несамостійна, але діє за вказівками Кремля.

Остаточно все пішло шкереберть, коли захищати Тимошенко взявся Андрій Кожем'якін.

– Слава, ти що клоуна включаєш, - за словами очевидців, приблизно так він намагався заспокоїти лідера нашоукраїнців.

Почувши це, Кириленко зі Зваричем залишили переговори.

У середу консультації продовжилися без Тимошенко. Вони стосувалися анулювання законів, ухвалених БЮТ і Партією регіонів, і, всупереч очікуванням, пройшли успішно.

На зустрічі був відсутній Володимир Литвин, якого запрошувала в союзники Тимошенко і який цього дня відбув до Кіровоградщини.

Він добре засвоїв приклад Олександра Мороза. Тому, поки відбуваються розмови про відновлення коаліції, екс-спікер по повній програмі готується до нових виборів. Починаючи з середини липня, Литвин уже відвідав 24 області, де виступав на місцевому телебаченні або серед різних електоральних груп.

– Хіба не зрозуміло, чим це закінчиться? – дивувався загальній наївності Литвин. – Сьогодні БЮТ виконає всі вимоги, а завтра від "Нашої України" з'явиться ще одна: оскільки у нас нова коаліція, то має бути новий прем’єр-міністр.

Повернення до 2 вересня

У четвер засідання парламенту не могло розпочатися дві години, оскільки в кабінеті Яценюка продовжувалися консультації. Зрештою, БЮТ і НУНС узгодили спільний порядок денний – вперше за місяць після розлучення. Це було передумовою усіх подальших переговорів про коаліцію.

Верховна Рада по-черзі пройшлася по всім новаціям, ухваленим альянсом БЮТ і Партії регіонів.

Вимога "Нашої України" полягала в тому, щоб ветовані Ющенком закони були ухвалені з урахуванням його пропозицій. Якщо це зроблено не буде – тоді БЮТ не бере участь у подоланні вето. Ця формула всіх задовольнила, бо і в першому випадку, і в другому закон все одно вважається скасованим.

Наступна вимога нашоукраїнців стосувалася анулювання ухвалених в першому читанні силами БЮТ і Партії регіонів законів про державну службу (автор – Янукович) та про всеукраїнський референдум.

Першою під ніж пішла нелюба Ющенку редакція закону про Кабмін, який так і не вступив у дію.

Щоб соратники, які місяць тому голосували за його ухвалення, не переплутали нову установку, Іван Кириленко взяв диригування в свої руки. Він повернувся обличчям до БЮТівських рядів і різко опустив руки з вигуком "за!" Хоча в цій ситуації доречніше звучало би "банзай!"

Іван Кириленко командує фракцією БЮТ

"За" висвітилося 224 голоси. БЮТ віддав усі свої 156 голосів, включно з перебіжчиком Рибаковим – як стверджують джерела, він попросився назад до рідної фракції.

У "Нашій Україні" не проголосували Тополов, Бут, Шемчук і Гриценко. За подолання вето – 201 голос. Закон відхилено. Кириленко аплодує. Партія регіонів – обурюється.

– Колеги, я вам не заважав приймати ці акти законодавства? - відповів Яценюк. – Так що не заважайте мені тепер їх скасовувати.

Другий скасований закон – про тимчасові слідчі комісії, які є обов’язковою складовою процедури імпічменту. Не голосують Бут, Тополов і Гриценко

Третій підхід – голосування за пропозиції Ющенка до заветованого ним закону про Конституційний суд. "Пропозиція" полягала в одному... відхилити ухвалений закон як неконституційний.

"За" – 226. Тепер не голосують тільки Бут і Гриценко.

– Колеги, вперше за місяць на табло відновлено коаліційний результат! – зрадів Яценюк.

Четвертий екзамен – закон про СБУ. Місяць тому парламент хотів наділити себе правом призначати в.о. керівника спецслужби в обхід Ющенка. Той наклав вето. За ухвалення пропозицій президента знову 226. Знову не дають голоси Бут і Гриценко. І знову "пропозиція" Ющенка полягає... в скасуванні закону як неконституційного.

П’ятий закон – про виконуючих обов’язки голів місцевих державних адміністрацій. За домовленостями БЮТ і Партії регіонів, їх мав би призначати уряд, а не президент. Тепер цю норму також анульовано. З другої спроби, але знову 226.

Далі – скасування ухвалених у першому читанні законів про державну службу та про всеукраїнських референдум. За включення до порядку денного цих двох питань – 227, Гриценко голосує синхронно з усією фракцією, залишається тільки Бут.

– Ростемо, товариші, ростемо на очах у українського народу! – радіє Яценюк.

Але за скасування закону про референдум – лише 225.

– Що, не встигли? Тоді повертаємося до голосування за даний законопроект, – не розгубився Яценюк. – Голосуємо! Кнопочка зелена – це "за", а жовта – це "утримався" – знущався з депутатів спікер, який не звернув уваги, що помилився кнопкою його заступник Микола Томенко.

Але і повернутися до розгляду цього питання не вдалося – знову 225 "за", і закон про референдум залишається прийнятим у першому читанні.

Насамкінець блоку Тимошенко і "Нашій Україні" вдалося скасувати прийнятий в першому читанні закон про державну службу, який передбачав для чиновників обов’язкове володіння російською мовою.

– Хлопці, тисніть кнопки, будь ласка! – благав Яценюк. - Система "Рада" нормальна. Головне – це ваші руки, пальчики...

За анулювання цього закону знову 226 – рішення прийнято.

Комуністи для формальності обурюються.

– Де ці 226 голосів? Шевченко вже півроку в Америці! – крикнула з місця комуністка Самойлик.

Вона звернула увагу, що серед БЮТівських голосів "за" значиться Андрій Шевченко, який з літа навчається у США і який обіцяв, що в цей час його картка задіяна не буде. Щоправда, комуністка не помітила, що за подолання вето голосував Ахметов, який з дня складання присяги депутата взагалі не з'являється у парламенті.

– У мене тільки одне запитання. Якби сьогодні зранку не зателефонували із Державного департаменту США, ви б так всі дружно голосували? – взяв слово комуніст Бевз.

- Заспокойтеся, у них зараз ніч – вони сплять. Тому ніхто не дзвонив, - знайшовся Яценюк.

Обличчям же цього дня став Ярослав Сухий з Партії регіонів. Він вийшов на трибуну і "толкнул речь".

Депутат Сухий. Фото УНІАН

– Шановні колеги, я щиро вітаю помаранчових, блєдно-сердешних! Після того, як Юлія Володимирівна Тимошенко прийняла всі ваші дебільні ультиматуми, може, ви вже возз’єднаєтеся...

Тон виступу Сухого спричинив галас обурення в нашоукраїнців та оплески в Сергія Терьохіна.

– Шановні, ви на мене не кричить! Ви прекрасно знаєте, я вас нікого тут не боюся – ні одного! - заявив Сухий.

Що відповів Сухому нашоукраїнець Ключковський, почути було неможливо, але регіонал прокоментував це у фірмовому стилі:

– Я вам хочу сказати, тримайте вуса при собі! У вас вуса в окуляри вже залізли.

Базарний обмін образами тривав. Сухому відповів БЮТівець Мовчан. Говорив він не в мікрофон, тому чути було тільки відповідь регіонали.

– Павло, то ти нині такий сміливий! – заявив Сухий. - Подивишся, що з тобою завтра буде.

– Ви вже весь мокрий! – крикнув йому Ключковський.

– Юрію Богдановичу, вашому енурезу це не загрожує, - продовжив клоунаду Сухий. – Він у вас з дитинства, ви не переживайте!

...Виконавши частину вимог "Нашої України", морально задоволені соратники Тимошенко залишили парламент.

Хоча досі безрезультатними залишаються переговори стосовно заяви по Грузії, це вже мало кого переймає. У четвер після обіду Тимошенко відрядила на зустріч до нашоукраїнців свого віце-прем'єра Григорія Немирю. Той запропонував, щоб НУНС і БЮТ спільним варіантом вважали заяву за підсумками самміту ЄС-Україна від 9 вересня, підписану Ющенком.

Однак, не побачивши там засудження дій Москви, а тільки слова про "диспропорційну реакцію Росії", нашоукраїнці відмовилися від такого варіанту.

У тому, що кінцевою метою Ющенка все одно є дострокові вибори, переконані дедалі більше депутатів. Тут ще один мотив Тимошенко, яка демонстративно підтримала НУНС. Цим кроком вона намагається реабілітуватися перед загрозою рейтингових втрат, обумовлених нетривалим альянсом з Януковичем.

Крім того, виконання вимог "Нашої України" – це гра на ту частину президентської фракції, яка коливається. Показавши готовність до примирення, Тимошенко позбавляє їх аргументів в їх небажанні вступати до коаліції з БЮТ.

Скасування законів, ухвалених місяць тому БЮТ і Партією регіонів, є невеликою втратою для Тимошенко. Ці новації були потрібні їй під конкретну конструкцію, коли би підсиленими повноваженнями прем’єра користувалася конкретно вона.

І, можливо, через два роки Тимошенко з таким же запалом доводитиме необхідність передачі всієї повноти влади в руки президента. Тим більше якщо цю посаду обійматиме вона.

А якби ці закони вступили в дію, наслідки для Тимошенко могли би стати непередбачуваними. Бо в підсумку БЮТ підживлював своїх опонентів з Партії регіонів або "Нашої України", які мають намір посісти крісло прем'єра після дострокових виборів.

Очевидно – якщо вони будуть оголошені, то свою посаду Тимошенко не збереже. А ризик розпуску парламенту в будь-який момент став реальністю після 24:00 ночі з 2 на 3 жовтня.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді