Вона – "тирить"?

Понеділок, 9 листопада 2009, 14:37

У вересні щодня по телевізору я бачила рекламу: зірки шоу-бізнесу у білих із червоними сердечками светриках говорять гарні слова, потім кожен з них зменшується до крапочок, які разом складаються у фігуру, що за обрисами нагадує серце, – і у фіналі виникає назва всеукраїнського туру, який зірки й рекламують, –"З Україною в серці".

А по лівому полю з’являється стилізована вишивка. У жовтні зображення зірок та назви туру з серцем та стилізованою вишивкою перемістилося на носії зовнішньої реклами.

Тим часом у серпні-жовтні 2005 року зовнішня реклама зі стилізованим сердечком та гаслом "З Україною в серці" уже висіла по всій Україні. Тільки це була не реклама Тимошенко.

Навесні 2005 року, під час підготовки до парламентської кампанії-2006, креативна група, яку я очолювала, запропонувала керівництву Української народної партії рішення: "вишите сердечко" та гасло "З Україною в серці".

Не буду зупинятися на суперечках, які викликала ця пропозиція у чоловічої більшості очільників організації, проте голова партії Юрій Костенко одразу ідею підтримав. Через ці внутрішні дискусії з’явилася й друга версія символу, яка також встигла повисіти у вигляді зовнішньої реклами.

Символ був візуалізований у всіх формах рекламної та сувенірної продукції – включно з наліпками, футболками та значками (до речі, футболки з "сердечком" та гаслом "З Україною в серці" або ж написом "Моє гаряче українське серце" регіональні організації УНП друкували ще до останнього часу).

Ходили з цим символом представники УНП і на місцеві вибори: Валерій Асадчев – у Києві, а тодішній голова Львівської організації УНП Олександр Гудима – у Львові (гасло звучало  "Серцем з тобою, Львове!").

Знайомі, яким показувала "картинку", ще на етапі розробки, пророкували, – мовляв, сто процентів, що будуть охочі стирити.

У листопаді 2005 року, на гучно проведеному з’їзді БЮТ, країна побачила ще одне серце – стилізоване під малюнок помадою. А рік тому мені потелефонувала подруга із запитанням: "Вгадай, що за гасло написане на сувенірці, яке роздавали на Юлиній прес-конференції?".

Я, звичайно, не вгадала, бо не була готова до такого відвертого "піратства". Тим гаслом виявилося "З Україною в серці".

А ось тепер, у 2009-му ми побачили увесь комплект разом: і серце, і до серця (тобто вишивка та гасло). До речі, я не здивуюся, якщо сердечко надалі буде зіткане не з крапочок, а імітуватиме вишивку, наприклад, хрестиком.

Навіщо я про це пишу? Авжеж не для того, щоб провокувати судові війни за серце та Україну в ньому (врешті, формально у Костенка – вишите серце, у Тимошенко – мальоване помадою та крапочками; а щодо гасла – нікому й на думку не спадало реєструвати авторське право: станом на 2005-й не було в політичній рекламі прецедентів таких відвертих грабежів).

Рішення суду в цій ситуації (навіть якби таке було можливо J) – не головне. Головне – рішення суспільства, як ставитися до таких фактів. Чи це – "нормально, нічого особливого", чи – "жах, це крадіжка інтелектуальної власності"?

Як на мене, українське суспільство настільки лояльно ставимося до багатьох порушень, в тому числі й кричущих, що вони поступово стають нормою життя.

Я теж довго розкачувалася перед тим, як написати – ну, що тут дивного: ідея хороша, у Тимошенко коштів на її розкрутку більше, ніж у Костенка, та й у судовому порядку нічого не доведеш.

То навіщо й писати? Наполегливі дзвінки моїх друзів – мовляв, "чого ти мовчиш" – привели до думки: якщо мовчу – значить, і для мене це "нормально, нічого особливого".

Як можна засуджувати інших за те, що вони не вважають піратство поганим вчинком, якщо я сама роблю вигляд, ніби нічого не трапилося? От і сигналізую.

І ще. Пригадується інша історія – з "українським проривом". Про неї вже, схоже, зовсім забули. Нагадаю: це словосполучення – назва книги Анатолія Кінаха, яка вийшла друком у 2004 році.

Автор тоді обурився, коли Тимошеко скористалася цим його інтелектуальним надбанням. Що було потім? Кінаха просто облили відром словесних помиїв – мовляв, його книжок ніхто не читає, навіть він сам. Красиво? Та ні, по-хамськи. Чи спіткав громадський осуд людину, як стала джерелом цього хамства? Та ні, вона значилася серед лідерів виборчих перегонів.

Нарешті, останнє. Дієслово у заголовку – лише цитата. У 2005 році, атакуючи "любих друзів", чинна глава уряду видала в телевізор приблизно такий пасаж: вона подає їм руку (для спільної роботи), а вони не можуть відповісти їй тим же, бо в них руки зайняті – вони, мовляв, у цей час – "тирять".

Судячи з усього, це було не звинувачення, не обрАза, а лише Образ (такий художній), оскільки ні об’єкту цих дій ("тирити"), ні кількісних показників "стиреного" наведено не було. Я, власне, теж образно кажу. Адже ідея – така річ, що, знаєте, витає повітрі.

Мало кому вона може прийти в голову? Не можна ж приватизувати окремі слова та символи чи, скажімо, їх сполучення. Власне, як і сполучення нот (їх же всього сім!) То як же це "стириш"?..

Ця "колгоспна" логіка ("все вокруг народное, все вокруг мое") суттєво відмінна від тієї, що прийнята цивілізованим світом, звиклим обороняти авторське право. Як же пощастило Консуело Веласкес, що вона народилася не в Україні, – інакше її "Besame mucho" не принесло б їй ані копійки авторських!

Але ось що цікаво: у сфері бізнесу цивілізація в цьому питанні поширилася не лише на західні компанії. Однаково складно уявити, щоб Panasonic раптом почав використовувати гасло LG "Життя прекрасне", а МТС – київстарівське "З думкою про Вас", бодай в якихось модифікованих варіантах – наприклад, "Життя неймовірно прекрасне" чи "Думаємо про Вас".

А от політична еліта України, схоже, в питаннях інтелектуальної власності за цивілізацією не встигає. Еліта, яку ми ж самі й обираємо. І ця, обрана нами ж еліта, задаватиме ось такі правила гри для всієї країни.

Не буду робити глобальних висновків (на кшталт "владу обирають із собі подібних"), а зведу все до одного цілком заземленого, прикладного запитання: як у нас в країні захищатиметься інтелектуальна власність, якщо сама..?

До речі, цікаво: а як до піратства ставляться музиканти, які беруть участь у турі "З Україною в серці"?

 

Ірина Лукомська, для УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді