Конституційний суд здався Януковичу

Четвер, 1 квітня 2010, 18:54

(Хоча дану інформацію "Українська правда" публікує 1 квітня, однак нижче викладене не має нічого спільного з розіграшем.)


Віктор Янукович домігся узаконення своєї влади - створення коаліції "тушок".

Як повідомили джерела "Української правди", у середу на закритому засіданні Конституційного суду відбулося рейтингове голосування щодо проекту рішення КС стосовно легітимності нинішньої коаліції.

За вердикт у редакції, яка задовольняє Януковича, проголосували 11 суддів Конституційного суду з 18, що працюють у КС.

При чому резерв голосів для цього рішення не вичерпано - під час рейтингового голосування були відсутні ще двоє суддів.

Нагадаємо, що автором подання до Конституційного суду були 68 депутатів з Партії регіонів.

Слухання цього питання вирішили проводити у "письмовій формі", тобто без публічних дебатів. Сторони подавали свою аргументацію до КС, викладену на папері.

Суддею-доповідачем по справі був призначений Юрій Нікітін. Він - однокурсник колишнього заступника глави секретаріату президента Ігоря Пукшина, у 2008 році був призначений до КС за квотою Ющенка.

Зараз, після приходу Януковича, судді з президентського пулу опинилися у непростій ситуації перед простим вибором: або демонструвати лояльність і бути суддею КС весь дев'ятирічний термін повноважень, до 2017 року, - або бути звільненим під надуманим звинуваченням. Після цього поновитися на посаді неможливо, що показує досвід Сюзанни Станік, яка так і не змогла реалізувати судове рішення про свою незаконну відставку.

За словами джерел, у своєму вердикті Конституційний суд зробить наголос на частині 9 статті 83 Конституції, яка говорить про те, що "засади формування (...) коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді встановлюються Конституцією та Регламентом Верховної Ради". І, відповідно, якщо нинішній регламент, ухвалений як закон, дозволяє коаліцію тушок - то Конституційний суд тут безсилий.

Джерела розповідають, що після рейтингового голосування у середу голова Конституційного суду Андрій Стрижак побував на Банковій. Уже будучи переконаним, що його конструкцію влади визнають легітимною, у четвер Янукович вийшов на публіку з цинічним спічем, продовжуючи грати в демократа.

"Безумовно, якщо КС прийме негативне рішення, я його виконаю як гарант Конституції. Це означатиме, що ми найближчим часом після відповідних консультацій підемо на дострокові вибори. Це дуже погано для країни. Але це буде вимушене рішення, - заявив Янукович. - Сподіваюся, вірю, буду Господа Бога молити, щоб цього не сталося".

Очікується, що рішення Конституційного суду про легітимність коаліції буде оприлюднено наступного тижня. Для Януковича принципово отримати такий вердикт до 12-13 квітня, коли він відбуде до США.

Америка на даному етапі усунулася від глибинного аналізу процесів в Україні. Це було особливо помітно на зустрічі Януковича з послами країн "Великої вісімки", яка відбулася після інавгурації. За словами джерел, тоді про неприпустимість коаліції тушками заявив лише посол Великобританії Лі Тернер. Посол США Джон Теффт взяв слово останнім і сказав, що йому немає чого додати до сказаного.

Янукович у свою чергу пообіцяв дипломатам звернутися до Конституційного суду для роз'ясненнями щодо законності його коаліції. Цього виявилося достатньо посланникам "Великої вісімки", які, втомлені чварами часів Ющенка і Тимошенко, тепер здебільшого роблять вигляд, що не розуміють весь підтекст подій, які розгортаються в Україні.

Адже Конституція містить пряму норму, за якою коаліція створюється фракціями на основі результатів виборів. Тобто сама природа політичної реформи 2004 року була в тому, щоб через пропорційну систему зробити нардепа виразником саме своєї політичної сили, яка ухвалює не індивідуальне, а колективне рішення про вступ до коаліції.

Крім того, ще є рішення Конституційного суду від 17 вересня 2008 року, яким вже розтлумачувалася незаконність коаліції "тушок".

"До складу коаліції (...) можуть увійти лише ті народні депутати, які є у складі депутатських фракцій, що сформували коаліцію. Саме належність депутатів до цих фракцій відіграє визначальну роль депутатських фракцій в утворенні коаліції депутатських фракцій".

У вересні 2008-го Конституційний суд також розтлумачив словосполучення "коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України".

Його слід розуміти як "об'єднання за результатами виборів кількох депутатських фракцій, кількість народних депутатів України в яких становить" більше 225 депутатів.

Зараз же, як відомо, у фракціях, що сформували коаліцію, лише 219 депутатів.

Фактично, після узаконення "коаліції тушок", Янукович вибиває золоту акцію з рук Литвина і комуністів, які нав'язували йому кадрові призначення. Тепер Банковій достатньо рекрутувати з десяток депутатів, щоб позбавити впливу дві свої партнерські політичні сили.

За одіозністю нове рішення Конституційного суду може зрівнятися хіба що з тим, як у 2003 році Конституційний суд дозволив Леоніду Кучмі балотуватися на посаду президента втретє.

До речі, Янукович тоді не мав нічого проти такого вердикту - бо в 2007 році зробив представником свого уряду в КС Василя Німченка - суддю-доповідача, який спромігся розтлумачити другий термін президента Кучми як перший.

Фактично, новим рішенням КС відкриває дорогу для реставрації кучмістської моделі організації влади в Україні, тобто повзуче повернення президентської республіки.

У цих умовах перед Януковичем відкриваються спокуси взагалі скасувати політичну реформу 2004 року та повернути собі всю владу Кучми.

...У архівах "Української правди" зберігається подання про анулювання змін до Конституції, підготовлене ще Віктором Ющенком, яке так і не було спрямовано до КС.

У основу подання було покладено те, що ухвалення змін до Конституції в 2004 році відбулося з порушенням процедури.

 

Зокрема, текст Конституції при голосуванні "в цілому" зазнав змін порівняно з редакцією першого читання, яка була узаконена Конституційним судом. У проекті подання Ющенка перераховувалося 16 пунктів, де було порушено автентичність, встановлену Конституційним судом.

Сьогодні Януковичу достатньо взяти на озброєння це подання та заслати його до Конституційного суду. Перший екзамен стосунків з новим президентом судді вже склали.

Головне на Українській правді