"Межигір'я": дотації Януковичу від українського народу

Понеділок, 5 вересня 2011, 11:33

Резиденція "Межигір'я", яка прямо та опосередковано належить Віктору Януковича, окутана таємницями.

Один з найбільш охоронюваних секретів - це ціна, за якою державна власність знаходиться у користуванні міфічних іноземних бізнесменів, а фактично - в підставних осіб президента України.

Коли в 2006 році відбулося відчуження резиденції, то договори купівлі-продажу стосувалися лише нерухомого майна.

Воно не представляло жодної цінності, тому його швидко знесли. І станом на сьогодні в "Межигір'ї" не залишилося значущих об'єктів, які існували там на момент продажу. Замість них було побудовано "український Версаль", який здатен вразити непідготовлену психіку.

Януковичу і його менеджерам набагато важливіше було отримати під свій контроль земельну ділянку "Межигір'я".

Насправді будь-яка інформація про умови, за якими власники "Межигір'я" користуються землею, є глибоко засекреченою з боку Вишгородської районної адміністрації, що по вертикалі підпорядковується адміністрації президента.

Як відомо, колишня державна резиденція належить трьом особам.

Фірма "Танталіт" (127,5 га) та Благодійний фонд "Відродження України" (7,6 га) землю орендують в держави, а Віктор Янукович в 2010 році викупив ділянку, яка значиться безпосередньо на ньому - 1 гектар 77 соток.

Протягом літа автор цих рядків спрямував близько деясти запитів до Вишгородської районної адміністрації. Там містилося прохання повідомити, на яких умовах держава в особі адміністрації уклала договори оренди з цими двома юридичними особами, а також договір купівлі-продажу землі безпосередньо з Януковичем.

Районна влада відмовилася повідомляти будь-що по суті надісланих їм питань.

Відповіді районної адміністрації вирізнялася особливим цинізмом - вони вимагали від автора цих рядків отримати письмовий (!) дозвіл у Януковича про надання журналістам договору на купівлю землі.

 

Отже, єдиною нагодою дізнатися умови оренди землі в "Межигір'ї" стала чергова сесія Вишгородської районної ради минулої п'ятниці.

Це - подія локального значення, не варта згадки у всеукраїнському масштабі. Якби не одне "але" - на цьому засіданні районної ради мала затверджуватися нормативна вартість земельної ділянки в резиденції, яка орендується фірмою "Танталіт", а фактично використовується Януковичем.

Перше питання порядку денного - звіт керівника району. На сцену виходить голова адміністрації Олександр Приходько, який в найкращих традиціях "совка", з першого ж речення починає дякувати президенту: "У нашому районі під патронатом Віктора Федоровича Януковича відбулася одна з найяскравіших спортивних подій світового рівня - етап Формули-1 на воді...".

Потім розповідає про відому хворобу українського суспільства - безгрошів'я: "Ситуація в житлово-комунальному господарстві складна, коштів на підтримку галузі катастрофічно не вистачає".

Бідкається про те, що влада напружено шукає ресурси, аби поміняти вікна в школах району. "...Щоб наші діти не сиділи одягнутими на уроках!" - переживає президентський намісник. Розповідає про необхідність запровадження в навчальних закладах району програми "теплий туалет".

Керівник Вишгородського району скаржиться на пусту казну 

Тобто, зі слів керівника району, грошей їм катастрофічно не вистачає.

Відповідно, одним з джерел поповнення місцевих бюджетів могла би стати гідна ціна орендної плати за використання земель у "Межигір'ї".

Скільки насправді фірма "Танталіт", причетність до якої не втомлюється спростовувати Віктор Янукович, сплачує за ці дніпровські кручі?

Відповідь криється у 17 пункті порядку денного сесії Вишгородської районної ради, за непримітною назвою - "Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок".

У проекті рішення земельна комісія написала - нормативна оцінка землі "Межигір'я" має іти з розрахунку... 682 гривні за сотку. Таким чином, ділянка площею 105 га має нормативну оцінку в 7,1 мільйона гривень.

 

Депутати районної ради від "Свободи" та партії "Удар" спробували обуритися, але глава профільного управління районної адміністрації заперечив - цільове призначення земель є рекреаційне, що підтверджено державним (тобто по вертикалі влади підконтрольним Януковичу!) інститутом землеустрою.

Оскільки Партія регіонів має 31 депутата з 60 у Вишгородській райраді, то будь-яка ціна землі для "Межигір'я" знайшла би в них підтримку. І районна рада ухвалила потрібне рішення - голосами Партії регіонів, "Сильної України" Тігіпка і "Фронту змін" Яценюка.

Що тепер відбуватиметься далі? За договором оренди, "Танталіт" має сплачувати за один рік 12% від нормативної оцінки землі.

Тобто за 105 гектарів вони платитимуть на рік 856 тисяч гривень. Для наглядності - ця оренда дорівнює 81 гривні, тобто 10 доларів за сотку на рік.

Договір оренди укладено на 49 років. Тобто платіж за оренду однієї сотки "Межигір'я" протягом 49 років дорівнюватиме 490 доларів.

Для порівняння - ринкова вартість землі в Нових Петрівцях становить від 5 тисяч доларів за сотку.

Таким чином, навіть протягом 500 (!) років за оренду землі в "Межигір'ї" не буде отримано суму, яку міг би отримати бюджет, якби було здійснено одномоментний продаж землі на відкритому конкурсі.

А тепер розберемося, як було створено передумови, що сьогодні за землю платиться така сміхотворна ціна?

По-перше, тому що землі в "Межигір'ї" за цільовим призначенням були визначені як "рекреаційні". Саме землі рекреаційного призначення мають одну з найнижчих нормативних оцінок за наказом "Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів". Зроблено це було з метою заохочення туристичної інфраструктури та зеленого туризму.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається за формулою, і рекреаційні землі помножаються на 0,5 - тобто ціна зменшується на половину.

Але чи є землі "Межигір'я" рекреаційними насправді? Подивимося в Земельний кодекс.

"Стаття 50. До земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів".

Чи здійснюється на території "Межигір'я" відпочинок населення? Ні. При всій повазі до Януковича, він - не населення, а лише одна фізична особа. Жодні інші люди у "Межигір'ї" відпочивати не можуть.

Ідемо далі. Чи здійснюється на території "Межигір'я" туризм? Ні. Територія закрита для доступу. Будь-які спроби журналістів наблизитися до паркану завершуються неприємними розмовами з "Беркутом".

І чи проводяться там спортивні змагання? Хіба що за участі Януковича - стрибки на піньках, 5-кілометрові запливи в басейні та тенісні поєдинки.

Кодекс містить спеціальне застереження: "На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає використанню їх за призначенням".

Насправді ж вся діяльність Януковича в "Межигір'ї" є перешкоджанням використанню цих земель як рекреаційних.

Більше того, Янукович через підставних власників "Межигір'я" штучно створив передумови, за якими ця земля мала ознаки "рекреаційної".

Стаття 51 Земельного кодексу відносить до земель рекреаційного призначення "земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців...".

А, за документами, грандіозний маєток в "Межигір'ї" від фінської фірми Honka, який видно навіть з Київського моря, називається "Культурно-оздоровчий центр", а яхт-клуб, кінний клуб і гольф-клуб в "Межигір'ї" об'єднано під назвою "Центр відпочинку і здоров'я".

За документами, цей п'ятиповерховий маєток в "Межигір'ї" - частина "Культурно-оздоровчого центру" 

Крім того, щоб територія "Межигір'я" гарантовано підпадала під визначення рекреаційних, за поштовою адресою "Межигір'я" прописалося "Товариство мисливців і рибалок "Кедр", засновниками якого виступили регіонали Юрій Бойко (міністр палива та енергетики), Сергій Тулуб (Черкаський губернатор) і Володимир Демішкан (керівник Укравтодору).

Звичайно, жодного полювання на території "Межигір'я" вони не здійснюють, але вказавши резиденцію адресою реєстрації, вони надали "Межигір'ю" ознак, необхідних для підпадання під критерії рекреаційних земель.

Насправді землі "Межигір'я" мали би індексуватися як "землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги" або "землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг".

Але це - дуже невигідно тіньовим власникам "Межигір'я", тому що землі такої категорії мають найвищий коефіцієнт при встановленні нормативної оцінки - тобто повинні помножатися на 2,5.

Друга причина, чому за оренду земель "Межигір'я" сплачується смішна ціна - бо свого часу прем'єр Янукович здійснив відчуження резиденції з державної власності без проведення конкурсу.

Адже спочатку резиденція - а це декілька житлових будівель, погріби, сарай, каналізаційна станція, теплиці, пост охорони тощо - на безтендерних умовах потрапила конкретно визначеній компанії.

"Танталіт", як власник цих кількох споруд, отримав право одноосібно претендувати і на 129 гектарів земельної ділянки комплексу "Межигір'я"!

А оскільки власником землі була держава, то, за законом "Про оренду землі", для визначення розміру орендної плати використовується не ринкова вартість, а нормативна. Яка завжди є суттєво нижчою.

Власне, з цих, викладених вище причин, платники податків України фактично субсидіюють власників "Межигір'я".

У цій ситуації нарікання на те, що в районної влади не вистачає грошей для програми "теплий туалет" у школах, виглядають просто знущанням. В однієї людини він точно дуже теплий.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді