Роман Забзалюк: Мені Рибаков сказав - я всі питання узгодив з "Папою"

28 переглядів
Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, УП
Четвер, 9 лютого 2012, 10:19

Оприлюднені викриття Романа Забзалюка краще за будь-який репортаж демонструють потойбічне життя політики. Те, про що велика кількість людей здогадувалася, виявилося ще більш відразним.

"Записи Забзалюка" - це таємно зафіксовані ним розмови із Ігорем Рибаковим, керівником групи парламентських тушок-перебіжчиків з пафосною назвою "Реформи заради майбутнього".

Саме там зібралися депутати, які після поразки Юлії Тимошенко на виборах президента залишили склад однойменного блоку. Забзалюк майже два місяці також рахувався перебіжчиком, аж поки 8 лютого не продемонстрував отриманий за цей час компромат.

Експеримент Забзалюка та безцеремонність його співрозмовника показали, що віра влади адмінресурс і тиск грошима є непереборною.

Ну і, крім того, виступ Романа Забзалюка можна вважати пострілом стартового пістолету про початок виборчої кампанії-2012.

Як все відбувалося, Роман Забзалюк розповів у інтерв'ю "Українській правді".

- Як починалась ваша спецоперація? Чий це був задум?

- Все почалось після того, як керівництву фракції "Батьківщина" з закритих джерел стало відомо про чергову хвилю провокацій щодо нашої партії та конкретно про факти підготовки фальсифікації на виборах. Я б не хотів називати ці джерела.

Коли ми отримали інформацію про провокації, ми почали шукати шляхи її підтвердження. І тоді – я не пам’ятаю у кого саме, нас було декілька людей – виникла ідея проникнути у лави влади. Ми розробили свій план щодо проведення розслідування і отримання інформації безпосередньо у фракції пана Рибакова.

Тоді мені від керівництва поступило окреме доручення. Мене спитали: "Візьмешся?" Я погодився.

- Коли ви вперше контактували з фракцією "Реформи заради майбутнього"?

- Перший контакт у мене був з депутатом Камчатним. Це було десь всередині грудня. У нас відбулася розмова прямо тут у Верховній Раді. Він часто підходив до нас, намагався спілкуватися. І от під час однієї з таких розмов я його запитав: "А чи правда, що ви зараз посилюєте свою фракцію і намагаєтесь перетягнути людей?" Він каже: "Ч не знаю, але якщо є зацікавленість, я можу переговорити з Рибаковим". Я кажу: "Є така зацікавленість, переговори!"

Пройшло ще два дні і тут у кулуарах в мене відбулась розмова з Рибаковим, який сказав: "Ми із задоволенням візьмемо тебе до нас у фракцію, але давай поговоримо про це в окремому місці". Після цього я зв’язався з нашим керівництвом, отримав добро на таку розмову. І в мене відбулася з паном Рибаковим зустріч один на один в його кабінеті.

- Де це було?

- У будівлі комітетів Верховної Ради на вулиці Садовій 3-а, на третьому поверсі. Та там в нього величезні хороми! Він сидить в кабінеті, який колись займав Віктор Янукович. Там є і конференц-зал, і кабінет… Ми зустрілись всередині грудня. Він мене набрав по телефону і каже: "Давай поговоримо на ту тему, на яку ми говорили". Кажу: "Добре, давай я готовий до такого спілкування".

І коли я зайшов до нього в кабінет, Рибаков відразу намалював на папірці цифру - 450 тисяч доларів.

- Ну його навіть не здивувало, що ви як один з найбільш активних опозиціонерів вирішили перейти на інший бік?

- Ні! Та ви що? Які підозри? Ми сіли, привітались. Ставлення до мене було скоріше цинічно-холодне. Я не відчував якогось обхажування мене. Я думаю, що ці люди вже впевнені, що гроші вирішують все. І названі цифри на папірці – це запорука вдалої оборудки.

- Ви одразу погодились?

- Ні. Я сказав: "Ви знаєте, мені це треба обдумати". Він каже: "Ну що тут думати?! Треба погоджуватись, бо вже до кінця року ми двері зачинимо і нікого пускати вже не будемо. Я всі питання узгодив з "Папою". Він так і сказав – з "Папою".

- В розмові він посилався особисто на Віктора Януковича?

- Так, в запису є фрагменти, де він наголошує, що всі свої дії він погоджує з президентом. Але при мені він нікому не дзвонив.

СЛУХАЙТЕ ТАКОЖ ЗАПИСИ РОМАНА ЗАБЗАЛЮКА ТУТ

- Ви казали, що в Рибакова є свій кабінет і на Банковій – це правда?

- Так, це правда. В нього там є кабінет без прізвища. І я так розумію, він витупає там як консультант Віктора Януковича.

- Що було далі?

- Коли я отримав цю пропозицію, я зв’язався з керівництвом "Батьківщини" і мені вдруге дали мандат продовжувати виконувати свою роль. При цьому ми все протколювали

- Чим ви записували розмову?

- Першу розмову я не записував. А в подальшому це був просто телефон, звичайний айфон. Але, здається от буквально нещодавно я його загубив. (Сміється)

- Як ви отримували гроші?

- Безпосередньо до мене на Кріпосному провулку, біля Будинку офіцерів під'їхав охоронець Рибакова, його звати Вадим, і передав мені целофановий пакет. Але хочу одразу попередити, що в цей же день ми склали протокол про дачу хабара. І цей протокол зараз знаходиться в партії "Батьківщина".

- Але депутати групи "Реформи заради майбутнього" заявили, що гроші вам надавали для лікування в Ізраїлі. І не 450, а не більше 100 тисяч, які вони зібрали колективно.

- Я зразу це спростовую. Я отримав 450 тисяч. І потім я двічі отримував по 25 тисяч доларів. В перший раз в січні – в Одесі в його офісі. І другий раз – сьогодні зранку 25 тисяч, отут біля стели в сквері. Ми сиділи в його мікроавтобусі і він особисто поклав ці гроші мені в портфель.

- Тобто ви не просили допомагати вам грошима?

- Ні, вони нічого про лікування навіть не знали. Ця інформація з'явилась вже після того, як мене не було довгий час.

- А ви не боялися, що вас прослуховують?

- Ні! Звісно з Кожем'якіним і Турчиновим у мене був контакт з іншого номеру. А той телефон, з якого ми говорили з Рибаковим, ми говорили вільно. І він почувався досить вільно: говорив, що ось він поїде до президента, поговорить і таке інше.

- Що вам треба було зробити за 450 тисяч доларів?

- За 450 тисяч я мав вийти з фракції БЮТ і увійти в його групу "Реформи заради майбутнього". І якщо навіть говорити за їх "понятіями", то я все виконав, як ми і домовлялися. (Сміється)

- Ви говорили, що вам пропонували формувати дільничні та окружні виборчі комісії з людей, які мали служити Рибакову. Скільки вам за це мали платити?

- Рибаков дійсно розраховував на мої дружні стосунки з деякими членами нашої команди і те, що в мене залишився вплив. І він думав, що я буду працювати в цьому напрямку для формування дільничних виборчих комісій. Тобто я мав бути стати агентом впливу. Але конкретна сума не обговорювалася. В записах звучить, що буде гривна. Я кажу: "Як гривня?" А він каже: ні, ви добре заробите, якщо візьмете від нас підготовлених нами членів дільничних та окружних виборчих комісій і введете в туди від імені "Батьківщини".

Роман Забзалюк повернувся у "Батьківщину" не з порожніми руками. Фото БЮТ 

- Як ви думаєте, де Рибаков бере гроші? Він начебто має вплив на митницю? Чи гроші Рибакову дають на Банковій?

- Я не хочу накручувати зайву інформацію. Але насправді я не знаю. Я думаю, якби я там був довше, я б дізнався про це.

- Чому ви сьогодні вийшли з заявою?

- Це питання треба поставити Олександру Турчинову і Андрію Кожемякіну. Я хочу попросити у вас про допомогу. Я здогадуюся, якою буде реакція - на моє фізичне знищення. Я не сгущаю фарби. Охорони в мене немає. Я хочу попередити: у керівництва партії "Батьківщина" є додаткові матеріали, які поки недоцільно оприлюднювати, і які стосуються корупційних діянь інших людей, які пов'язані з найближчим оточенням Януковича в адміністрації президента. Я закликаю журналістів прореагувати належним чином, якщо зі мною щось станеться.

- Регіонали на ваші заяви про корупцію прореагували так, що ви маєте свою заяву подати в прокуратуру, а гроші повернути в дохід держави?

- Ми так і будемо чинити. Ми будемо діяти адекватно до того, як діятимуть наші опоненти. Цих матеріалів про злочини достатньо.

- Ви коли бачилися з рядовими членами групи "Реформи заради майбутнього", які у вас були розмови?

- Я навмисно уникав зустрічі з членами цієї групи. Єдине, позавчора мені довелося взяти участь у їхньому застіллі, де сиділи депутати Каплієнко, Камчатний... Я не вникав, що вони святкували. Це відбувалося в хоромах цієї групи на Садовій. Єдине, підняв чарку за незалежність і демократію в Україні. І залишив зустріч.

- Що об'єднує цих людей?

- Затюканість. Я бачив це в їх очах. Вони ізольовані. Вони не можуть спілкуватися зі своїм середовищем, де вони були до того, як зрадили партію "Батьківщина".

На моїх зустрічах з цими людьми лунала мрія, що вибори до Верховної Ради відбудуться не зараз, а в 2015 року. І я звернув би увагу, що зараз готується подання до Конституційного суду щодо правомірності проведення виборів за змішаною системою. Я вважаю, що це спроба або запустити повністю мажоритарні вибори, або перенести парламентські вибори на 2015 рік, бо треба вносити зміни до Конституції.

- Ви бачили це подання до КС? Ви ставили свій підпис?

- Ставив. Мій підпис був тринадцятий. І зараз я передав заяву про відкликання свого підпису.

- Це була ініціатива Рибакова - готувати таке подання?

- Ні, зі слів Рибакова, безпосередньо "Папа" дав йому задачу робити таке подання. Хто такий "Папа" - я не знаю. (Сміється)

- До вас хтось підходив із членів групи Рибакова після вашої викривальної заяви?

- Підходив депутат Геннадій Задирко. Він сказав, що уже мав намір виходити з цією групою, бо її дії не збігаються з його баченням і розумінням того, що треба боротися з діючим режимом. І ще він висловив обурення тим, в якому контексті пролунало його прізвище на записах. Я відповів: Це питання до керівника групи.

- Група Рибакова отримує інструкції з Банкової? Ви це відчували, бачили?

- Я стверджую, що так. В розмовах з Рибаковим неодноразово лунало, що він їздить у адміністрацію президента до пана Льовочкіна.

- Скільки годин записів у вас є?

- Десь три години цих розмов. А оприлюднили ми тільки 11 хвилин.

- Скільки взагалі у вас було розмов з Рибаковим?

- Вісім. Вони відбувалися і в Одесі, і в його машині, і в кабінеті на Садовій.

- У вас є розмови з кимсь окрім Рибакова?

- Ні, тільки з ним.

- Чого ви намагаєтеся домогтися? Зрозуміло, що імпічменту Януковичу не буде. Яка ваша формальна мета? Щоб була створена слідча комісія? Щоб не переписували закон про вибори?

- Я кажу щиро від серця, хоча через існування таких от тушок воно сприймається як патетика - я це роблю заради України! Ви звернули увагу, що це вже коробить вухо. Але я так думаю і так спілкуюся.

Опозиція сьогодні отримала чітку інформацію, яка вимагатиме прискіпливо підбирати кандидатів до окружних та дільничних комісій, прискіпливо підходити до своїх кандидатів на мажоритарних округах. Це не повинен бути чорт з табакерки, який зламається, побачивши долар.

- Ви згадували в своїй заяві Наталію Королевську. Ви вважаєте, що вона - це частина плану Банкової?

- Наталія Королевська добре усвідомлює, що зміна уряду нічого не дасть. Сьогодні необхідно змінювати команду Януковича як таку. У мене є питання до неї. Ця тема про зміну уряду проходить червоною лінією через Комітет опору диктатурі. Висування гасла, що ми змінимо уряд і все зміниться - це омана виборця. Треба усувати Януковича.

- Чому ви назвали зрежисованим з'їзд Української соціал-демократичної партії, де Королевська була обрана керівником?

- Я спираюся на враження, отримані від спілкування з паном Рибаковим. Мені здалося, з його боку було дуже лояльне ставлення до Королевської.

- З ваших розмов з Рибаковим, Яценюк - це опозиціонер чи продукт Банкової?

- Важко відповісти однозначно. Але з боку Рибакова лунала агресія на адресу Яценюка.

- Ви обговорювали з Рибаковим питання Юлії Тимошенко?

- Я набрався сміливості та сказав, що те, що робиться з Юлею - це неправильно. Відповідь Рибакова була: "Вона отримала те, що хотіла". Це була цинічна брутальна відповідь.powered by lun.ua
Скільки громадян прийде на виборчі дільниці влітку?
Прощавай Кононенко, здрастуй Коломойський? Вугільна галузь змінила "куратора"
Львів для двох. Як Порошенко і Вакарчук монополію на патріотизм не поділили
Літнє оздоровче харчування. Поради лікаря-дієтолога
Усі публікації