Громадські аналітичні центри: мета створення та засади роботи

73 перегляди
Четвер, 06 травня 2010, 15:10
Тарас Плахтій
для УП

Розвиток подій в Україні та розрізнена реакція на них зі сторони проукраїнських партій та громадських організацій засвідчили складність координації їх зусиль та взаємодії для досягнення спільних цілей по захисту національних інтересів.

Очевидно, що Україна зіткнулася з системними впливами зі сторони геополітичних гравців, у першу чергу - Росії, яка в особі своїх проімперських еліт здійснює відкритий і прихований тиск для досягнення власних стратегічних інтересів ціною національних інтересів нашої держави.

Згідно з теорією одного з основоположників сучасної американської військової стратегії Джона Бойда, при взаємодії двох конкуруючих систем, їх діяльність може бути представлена у вигляді кібернетичної моделі - циклу OODA, яка передбачає багатократне повторення петлі дії, що складається з чотирьох взаємопов'язаних процесів - спостереження, орієнтації, рішення та дії.

Фактично має місце розвиток ситуації по спіралі, на кожному витку якої відбувається взаємодія з зовнішнім середовищем та вплив на супротивну систему.

Особливістю петлі Джона Бойда є реалізація принципу зворотного зв'язку, у відповідності до якого частина інформації з виходу системи частково подається на її вхід, щоб уточнити або скорегувати розвиток системи на наступних витках взаємодії.

Зрозуміло, що владні еліти Росії у повній мірі реалізують всі етапи петлі Бойда при розробці та здійсненні системного впливу на українську владу і все суспільство. В той же час, внутрішні олігархічні клани, що знаходяться зараз при владі, також у якійсь мірі користуються такими стратегічними підходами для досягнення власних цілей за рахунок національних інтересів України.

Нажаль, сьогодні більшість проукраїнських партій та громадських організації з різних причин не в стані використовувати системні підходи такого рівня для розробки стратегії і тактики захисту національних інтересів, а їх діяльність дуже часто є точковою, спонтанною, невпорядкованою, базується на викривленій інформації, і являє собою неповну петлю Бойда у вигляді перерваної спіралі без частини витків.

Основними елементи петлі Бойда (циклу OODA) є:

Спостереження (Observation). Збір інформації з внутрішніх та зовнішніх джерел.

Орієнтація (Orientation). Формування множини можливих планів (варіантів) і оцінка кожного з них по сукупності критеріїв.

Рішення (Decision). Вибір найкращого плану дій для практичної реалізації.

Дія (Action). Практична реалізація вибраного плану дій.

В ідеалі кожна проукраїнська політична партія чи ГО мала б здійснювати свою діяльність у відповідності до неперервної спіральної послідовності циклів OODA.

В умовах ситуації, що виникла внаслідок дій нинішньої влади, пропонується створювати центральні та регіональні міжорганізаційні громадські аналітичні центри для ефективної реалізації перших двох етапів петлі Бойда - спостереження (Observation) та орієнтації (Orientation).

Інші два етапи циклу OODA мали б реалізовуватися безпосередньо в партійних та громадських організаціях, використовуючи інформацію, отриману від своїх членів-учасників громадських аналітичних центрів, на основі результатів роботи власних внутрішніх аналітичних груп та керуючись своїми програмними засадами.

Створення аналітичних центрів мало б здійснюватися шляхом делегування партійними і громадськими організаціями для участі в їх роботі певної кількості своїх експертів та аналітиків, які одночасно були б і комунікаторами з материнськими організаціями.

Позитивну роль у стабілізації діяльності таких центрів мали б відіграти залучені незалежні експерти та аналітики.

Для блокування внутрішніх конфліктів між учасниками центру, які належать до структур з різними ідеологіями, пропонується організувати їх діяльність у відповідності до алгоритму роботи динамічних мережевих організацій без керівного ядра.

В якості одного з базових орієнтирів діяльності центру доцільно використати роботу Д. Шарпа Від диктатури до демократії: концептуальні засади здобуття свободи.

Приміром, перше засідання Львівського громадського аналітичного центру, створеного на описаних вище засадах, відбулося 26 квітня. Його учасники обговорили коло актуальних політичних проблем питань.

Зокрема, стратегічні цілі, які вирішують геополітичні гравці (Росія, Євросоюз, США) внаслідок розгортання подій, пов'язаних з договором про ЧФ, загроза розпалювання громадянського протистояння та конфліктів в Україні, конструювання можливих сценаріїв розвитку подій у вівторок, 27 квітня, конструювання можливих сценаріїв розвитку подій.

Важливим наслідком діяльності громадських аналітичних центрів мав би стати позитивний вплив на процеси об'єднання розрізненої української опозиції на основі спільних ідеологічних точок дотику шляхом інтенсивних комунікацій між членами їх аналітичних підрозділів.

Тарас Плахтій, член товариства "Мале коло", для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.